Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Wałbrzychu i Okolicach Dla Dzieci

zamek książ

Wałbrzych jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych pod wieloma względami miast położonych na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim. Wałbrzych to niezwykle malowniczo położone miasto, które przyciąga nie tylko lokalnymi atrakcjami, ale przede wszystkim niezwykle malowniczymi krajobrazami.

Bez wątpienia będąc w tym miejscu nie można się nudzić. Wybór atrakcji jest na tyle szeroki, że bez wątpienia każdy znajdzie coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Co warto zwiedzić lub gdzie w okolicy warto udać się będąc w mieście na wycieczce w dziećmi w każdym wieku? Oto 10 najbardziej interesujących atrakcje w Wałbrzychu.

1. Pałac Czettritzów

Pałac Czettritzów to nieruchomość należąca to jednego z najbogatszych i najbardziej znanych rodów, który w historii Wałbrzycha odegra niezwykle znaczącą rolę. Pałac nie tylko stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta, ale również jest doskonale oznakowany, dzięki czemu bez najmniejszych przeszkód trafiają do niego nawet te osoby, które do Wałbrzycha przyjechały po raz pierwszy. Współcześnie pałac stanowi nie tylko siedzibę naukową Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa, ale również dużą turystyczną atrakcję miasta, którą chętnie odwiedzają turyści.

2. Muzeum Porcelany

Muzeum Porcelany to miejsce idealne dla tych, których pasje są dość nietypowe. Co ciekawe, istnieje wiele osób które twierdzą, że choć dotychczas nie pasjonowali się zbytnio tym tematem, to jednak w muzeum mogą spędzać wiele godziny, a i tak nie przestaje być ono dla nich interesujące. W muzeum znajduje się mnóstwo misternie wykonanych eksponatów, w których zachwycający jest niemal każdy, nawet najdrobniejszy detal. Muzeum Porcelany znajduje się w zabytkowym pałacyku Albertich.

3. Park Miejski

Miłośnicy przyrody, ruchu i pięknych widoków będąc w Wałbrzychu obowiązkowo odwiedzić muszą Park Miejski na wzgórzach w środku miasta. Co ciekawe, to miejsce jest lubiane przez fotografów. W Parku Miejskiego im. Jana III Sobieskiego można spoglądać na zapierająca dech w piersiach panoramę miasta, natomiast w tak zwanym”Ogrodzie Różanym” trój poziomowym parku nad miastem można idealnie wypocząć, tocząc przy okazji liczne szachowe boje.

4. Zamek Książ

Zamek Książ, a właściwie jego podziemia to miejsce niezwykle magiczne, które warto zwiedzać w towarzystwie przewodnika, który wprowadzi każdego w niebanalną i niezwykle wciągającą historię tego miejsca. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (większy od niego jest tylko Zamek na Wawelu oraz Zamek w Malborku). W Zamku znajduje się mnóstwo bardzo ciekawych tras, jednak należy mieć na uwadze, że nie każdą z nich można pokonywać samodzielnie, bez przewodnika i zorganizowanej grupy. Zamek góruje nad Książańskim Parkiem Narodowym, co tylko potęguje jego majestat i wzmacnia uczucia w czasie jego zwiedzania.

5. Stara Kopalnia

Za prawdziwą perełkę Wałbrzycha wielu turystów uważa Starą Kopalnię zlokalizowaną w Centrum Nauki i Sztuki. Niegdyś oczywiście wydobywany był tu węgiel, jednak od roku 2014, kiedy to otwarto wielki kompleks powstały wokół kopalni, stanowi ona turystyczną atrakcję, w której można zaobserwować ocalone od zniszczenia górnicze maszyny oraz dowiedzieć się, jak wygada praca w kopalni oraz jak duże znaczenie miała ona w historii miasta Wałbrzych (zwiedzanie zawsze odbywa się w asyście przewodnika).

6. Park Nauki i Techniki

Park Nauki i Techniki w Wałbrzychu kryje w sobie mnóstwo atrakcji, idealnych dla dzieci powyżej 5 roku życia. W tym miejscu znaleźć można ponad 120 interaktywnych zabawek czy gier logicznych. Na miejscu skorzystać można także z symulatora jazdy samochodem czy spędzić bardzo ciekawie czas w Sali LEGO. Ponadto dostępne są również atrakcje takie jak:
– drewniane tory dla kulek, które można montować na różne sposoby uzyskując tym samym różnorodne trasy,
– magnetyczne kolocki, z których tworzyć można niezliczone geometryczne modele.

7. Palmiarnia

Palmiarnia to kolejne miejsce na mapie Wałbrzycha, w którym ciekawie spędzać czas mogą ludzie w bardzo różnym wieku. Palmiarnia znajduje się nieopodal Zamku Książ, więc po zwiedzaniu go warto zajrzeć w to niezwykle urokliwe miejsce. Inicjatorem powstania tego miejsca był Jan Henryk XV ( był to ostatni przedstawiciel rodu Hochbergów). W wałbrzyskiej Palmiarni znajduje się ponad 250 gatunków różnorodnych roślin, pochodzących z bardzo różnych zakątków świata. Warto jednak pamiętać o tym, że Palmiarnia otwarta jest tylko w tych samych godzinach co Zamek Książ.

8. Sztolnie Kowary

Położone w odległości około 58 km od Wałbrzycha. To niezwykle ciekawa podziemna trasa turystyczna, ciągnąca się przez 1200 m nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach. Sztolnie udostępnione są do zwiedzania od 2000 roku i od tego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów.

9. Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy

Muzeum położone około 21 km od Wałbrzycha. Działa od 1999 roku z inicjatywy Stanisława Gabrysia, wielkiego pasjonata broni i militariów. Z placówką współpracuje Ministerstwo Obrony Narodowej, co pozwala na gromadzenie jeszcze ciekawszych i jeszcze piękniejszych eksponatów. W muzeum jest mnóstwo unikatowych rzeczy, zarówno w skali kraju, jak i całego świata.

10. Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca

Kompleks Osówka (położone około 15 km od Wałbrzycha) to ostatnia, a zarazem najbardziej rozbudowana kwatera Hitlera na Dolnym Śląsku. Osówka jest górą sięgającą wysokości 716 m n. p.m., położona w Górach Sowich. Duża część kompleksu jest udostępniona do zwiedzania przez turystów. W tym miejscu zobaczyć można między innymi:
– podziemne sztolnie nazistowskiego projektu „Riese” z okresu II wojny światowej,
– tablice pamiątkową poświęconą osobom, dzięki którym obiekt został odbudowany i oddany do zwiedzania,
– pozostałości po kolejce wąskotorowej na zboczach góry,
– fundamenty siłowni oraz baraków więziennych pochodzące z okresu, w którym kompleks był budowany.