Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Rzeszowie

trasy rowerowe rzeszów

Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce i stolica województwa podkarpackiego. Ze względu na bogatą ofertę kulturalną, liczne zabytki i cykliczne imprezy miasto odwiedzane jest przez wielu turystów z całej Polski i nie tylko. Okolice zachęcają również do odwiedzin fanów jazdy na rowerze.

Jakie trasy rowerowe warto znać? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Trasa w Tarnawce

Trasa rowerowa w Tarnawce wynosi nieco ponad 60 kilometrów i przyciąga zwłaszcza fanów dzikiej przyrody, którzy chcą na dwóch kołach uciec z dala od zgiełku miasta. Po drodze można podziwiać piękne widoki, a także odpocząć w najmodniejszej kawiarni zamiejskiej.

2. Trasa na Wojkówkę

Trasa prowadząca przez Zimny Dział, grań między Krzemienną a Sokolim Grzbietem, popularny Telegraf, ruiny zamku w Odrzykoniu oraz Browar Rzemieślniczy w Wojkówce wynosi ponad 130 kilometrów i wymaga świetnej kondycji. Pod koniec pozostaje jednak ogromna satysfakcja z pokonanych kilometrów oraz świadomość, że poznało się kultowe w tych stronach miejsca.

3. Ardeńskie Ściany

Trasa nazywana Ardeńskimi Ścianami znajduje się niedaleko centrum miasta i z pewnością zachwyci rowerzystów ceniących skomplikowane trasy, które można łączyć w pętle i które cechują się sporymi przewyższeniami. Do najbardziej znanych odcinków należą tutaj „Tropienie węża” i „Ściana prawdy”, ale sporo wysiłku zapewnia również „Baryczka”.

4. Podkarpacka Toskania

Podkarpacka Toskania to nazwa obejmująca okolice gminy Wiśniowa znajdujące się na północ od Strzyżowa. Trasa rowerowa na tych terenach ma długość przekraczającą 100 kilometrów i pozwala na podziwianie zachwycających widoków. Malownicze pagórki poprzecinane są wąskimi ścieżkami, które rzeczywiście przypominają widoki toskańskie.

5. Trasy na Pogórzu Dynowskim

Trasy rowerowe na Pogórzu Dynowskim to drogi dla miłośników dzikiej przyrody, którzy podczas wycieczki rowerowej chcą się poczuć, jakby znaleźli się na samym końcu świata. Przepięknie prezentuje się tutaj Dolina Sanu, a na trasie znajduje się sporo ustronnych miejsc, w których można się zatrzymać na odpoczynek.

6. Trasa w Izdebkach

Trasa rowerowa w pobliskich Izdebkach oferuje serpentyny stanowiące unikat na skalę całego kraju. Kręta ścieżka jest dość wymagająca i wymaga ciągłego skupienia, ale niektórzy właśnie to najbardziej cenią w jeździe na rowerze. Z pewnością jest to jedna z tych tras, która nie pozwala ani na chwilę się znudzić.

7. Szybka Trasa Koło Rzeszowa

Szybka Trasa Koło Rzeszowa ma długość przekraczającą 20 kilometrów. Jest to trasa idealna dla tych, którzy chcą uniknąć natężonego ruchu drogowego. Trasa zaczyna się na rondzie przy ulicy Krakowskiej, wiedzie przez Nosówkę, a kończy przy parkingu na Podpromiu. Jest to jedna ze spokojniejszych tras w mieście, która pozwala również podziwiać je z zupełnie innej perspektywy.

8. Pętla przez Matysówkę i Słocinę

Pętla przez Matysówkę i Słocinę zaczyna się w samym centrum Rzeszowa, a mianowicie na Rynku. Ścieżka prowadzi nad Wisłokiem, przez zaporę i w stronę Zalesia. Na samym wzgórzu można podziwiać widok na panoramę miasta, a trasa powrotna wiedzie ponownie do centrum Rzeszowa.

9. Trasa wzdłuż Wisłoka

Trasa rowerowa wzdłuż Wisłoka z Rzeszowa do Boguchwały wynosi nieco ponad 46 kilometrów i jest uznawana za bardzo łatwą, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku wycieczek rodzinnych z dziećmi. Po drodze można zobaczyć Olszynkę, Bulwary oraz Żwirownię.

10. Z Rzeszowa na pogórza

Trasa „Z Rzeszowa na pogórza” ma długość przekraczającą nieco 37 kilometrów i prowadzi z Rzeszowa w kierunku południowym. Jej celem są Pogórza Dynowskie i Strzyżowskie, ale większość trasy wiedzie przez rzeszowskie tereny zabudowane. Warto zatrzymać się na chwilę na efektownej starówce w Rzeszowie, w Muzeum Dobranocek czy też na widokowych odcinkach trasy, z których rozpościera się piękna panorama okolic.