Najlepsze trasy rowerowe w Polanica-Zdrój

trasy rowerowe polanica zdrój

Polanica-Zdrój to miasto uzdrowiskowe znajdujące się w województwie dolnośląskim, którego historia sięga co najmniej czternastego wieku. Jest jednak odwiedzane nie tylko przez kuracjuszy, ale również przez turystów, którzy chcą zobaczyć historyczny układ urbanistyczny i wiele zabytków. Ponadto okolice ta przecinają liczne szlaki turystyczne i rowerowe. Jakie trasy rowerowa warto tutaj sprawdzić? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Miejski szlak rowerowy w Polanicy-Zdroju jest przeznaczony dla rowerzystów górskich oraz dla pieszych. Ma nieco ponad 20 kilometrów długości i zaczyna się przy ulicy Mariańskiej. Wiedzie później przez Wzgórze Marii i Lipnicki Potok. Trasa wiedzie częściowo przez las i występują na niej punkty widokowe, na których warto się zatrzymać.

2. Szlak rowerowy ER-8 ma około dziesięciu kilometrów długości i nie powinien sprawić problemów nawet początkującym rowerzystom. Zaczyna się przy ulicy Adama Mickiewicza, gdzie po chwili skręca w ulicę Zdrojową. Na trasie znajduje się między innymi Muzeum Misyjno-Etnograficzne.

3. Żółty szlak rowerowy w Polanicy-Zdroju ma nieco ponad 20 kilometrów długości i nie należy do zbyt trudnych. Zaczyna się przy ośrodku sportowym i kończy również na ulicy Sportowej. Wiedzie częściowo przez las, gdzie znajdują się drewniane ławeczki i wiaty, pod którymi można odpocząć. Na trasie znajduje się kilka podjazdów, ale nie powinny one stanowić dla nikogo większego problemu.

4. Trasa Bazaltowa ma około 25 kilometrów długości i zaczyna się przy ulicy Kłodzkiej, aby potem poprowadzić rowerzystów ulicą Bystrzycką i Zakopiańską aż do ulicy Mickiewicza. Droga częściowo prowadzi przez las i jest bardzo przyjemna. Na osiedlu Polanickim warto zatrzymać się na chwilę, aby popodziwiać piękny widok na Góry Złote i Góry Bardzkie.

5. Trasa rowerowa wiodąca z Lądka-Zdrój, przez Kłodzko, Polanicę-Zdrój i Bystrzycę Kłodzką ma nieco ponad sto kilometrów. Jest to trasa zarezerwowana dla doświadczonych rowerzystów z dobrą kondycją. Po drodze warto zatrzymać się przy pałacu w Bożkowie z XVIII wieku, przy którym znajduje się barokowy pawilon ogrodowy.

6. Trasa rowerowa wiodąca z Polanicy-Zdroju przez okoliczne lasy w pobliżu rezerwatu przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem” ma ponad trzydzieści kilometrów. Świetnie sprawdzi się w upalne dni, tym bardziej że większość drogi jest zacieniona przez drzewa. W lesie znajduje się również bufet, w którym można zatrzymać się na obiad i odpoczynek.

7. Trasa rowerowa z Polanicy-Zdroju przez leśne okolice, Rudnik, Księżówkę i Garncarz ma nieco ponad 20 kilometrów długości i należy do łatwych. Ze względu na mały ruch samochodowy, a później ścieżki leśne należy do bardzo komfortowych i spokojnych.

8. Trasa rowerowa z Polanicy-Zdroju do Kamiennej Góry ma tylko ponad 20 kilometrów, ale należy do bardzo trudnych i wymagających. Po krótkim odcinku asfaltowym przychodzi czas na kamienną trasę pod górę i mnóstwo stromizn. Dopiero pod koniec trasy opada ona stromo w dół.

9. Droga z Dusznik, przez Polanicę Zdrój aż do Kłodzka ma ponad 60 kilometrów długości i jest przeznaczona dla rowerzystów z doświadczeniem i kondycją. Na trasie znajduje się mnóstwo poniemieckich kapliczek i kościołów, dlatego trasa spodoba się osobom zainteresowanym sztuką i architekturą sakralną.

10. Droga z Polanicy-Zdroju przez Zieleniec do Szczytnej ma ponad 42 kilometry i należy do tras o średnim stopniu trudności. Jest to trasa bardzo zróżnicowana, która na początku wiedzie przez drogą asfaltową, później szutrową, a na pewnym odcinku nawet przez sporej wielkości kamienie. Na pewno spodoba się doświadczonym rowerzystom, którzy lubią urozmaicenia i mocniejsze wrażenia.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.