Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Zawoi

fot. Artur Kozioł / Wikipedia

Zawoja to jedna z najczęściej odwiedzanych miejscowości zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Przyczyną tak wielu odwiedzin jest przede wszystkim Babia Góra (inaczej Diablak), czyli najwyższy szczyt w całych Beskidach. Jednakże Zawoja oferuje także inne atrakcje, które przyciągają turystów i zalicza się do nich:

1. Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski Park Narodowy z Babią Górą, którą warto zdobyć, chociaż raz w życiu (to tylko 1725 metrów nad poziomem morza), w parku znajdują się liczne szlaki pieszo-rowerowe.

2. Stacja narciarsko-rowerowa

Stacja narciarsko-rowerowa Mosorny Groń, który jest świetnie przygotowanym stokiem, który robi wrażenie szeroką trasą zjazdową (na półtora kilometra). W trakcie zimy jest regularnie ratrakowany, a latem staje się rajem dla rowerzystów. Stok jest pochylony na południe, co daje piękny widok na Babią Górę.

3. Babia Góra Trails

Kompleks rowerowy Babia Góra Trails, w skład którego wchodzi aż 20 kilometrów różnej trudności szlaków rowerowych.

4. Szlaki Turystyczne

Szlak Żółty (Lajkonik – Mosorny Groń), który rozpoczyna się w leśnym wąwozie, gdzie płynie piękny strumień. Szlak ma 3 kilometry i wyjście na Mosorny zajmuje około godziny.

5. Wodospad Mosorczyk

Wodospad Mosorczyk, czyli inaczej Wodospad Na Mosornym Potoku. To jedna z najbardziej urokliwych atrakcji Zawoi. Wodospad ten ma ponad 8 metrów wysokości.

6. Pstrąg Zawojski

Pstrąg Zawojski, czyli obowiązkowy punkt gastronomiczny podczas pobytu w Zawoi. Dostępny w różnych wersjach (smażony, wędzony i gotowany na parze).

7. Alpakarium Happy Alpaca

Alpakarium Happy Alpaca, które powstało w 2019 roku. Z tymi zwierzętami należy się przywitać, można je pogłaskać, a nawet zabrać na dłuższy spacer.

8. Stajnie konne Dyzma i Borys

Stajnie konne Dyzma i Borys, które umożliwiają jazdę konną po babiogórskich lasach, z widokiem na Beskidy.

9. Hala Barankowa

Hala Barankowa, gdzie ma miejsce tradycyjny wypas owiec trwający od kwietnia do września.

10. Park Linowy

Park Linowy Las Przygód, gdzie znajdziemy cztery trasy wspinaczkowe o różnej trudności oraz ściankę wspinaczkową.