Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Kudowie-Zdroju

trasy rowerowe kudowa-zdrój

Jedno z najstarszych uzdrowisk europejskich mieści się u podnóży Gór Stołowych w mieście Kudowa-Zdrój. Znany przede wszystkim z właściwości wód mineralnych, a ich źródła znajdują się w Parku Zdrojowym. Największą atrakcję niewątpliwie stanowi Kaplica Czaszek. Kudowa-Zdrój to nie tylko zabytki a przede wszystkich miejsce dla miłośników gór. Nie są to wysokie góry, ale widoki jakie się z nich roztaczają są niewątpliwie cudowne. Niejeden wędrowiec doceni Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały. W okolicy znajduje się też sieć szlaków rowerowych, które prowadzą również na stronę czeską.

Najciekawsze trasy rowerowe prowadzące z Kudowy Zdrój:

  1. Bolków – Kudowa-Zdrój – Bolków to trasa o długości 174 km. Po drodze zahaczamy o takie miejscowości jak Krzeszów, Chełmsko Śląskie i po stronie czeskiej przez Adrspach, Telpce nad Metuji, Srbska Vysoką, Małą Czermną i przejeżdżamy na stronę polską do Kudowy Zdrój. Po drodze można zrobić przystanek i zwiedzić Błędne Skały a następnie wrócić do Czech inną trasą przez Police nad Metuji, Golińsk, Mieroszów aż do Bolkowa. Po drodze napotkać można kilka ostrych podjazdów więc jest to trasa dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.
  2. Szczytna – Duszniki-Zdrój – Zieleniec – Kudowa-Zdrój – Karłów – Szczytna to trasa o długości 79km. W Zieleńcu przekraczamy granicę polsko – czeską i jedziemy w kierunku Novego Mesta nad Metui, a następnie koło jeziora Rozkosz. Do Kudowy Zdrój kierujemy się w stronę Nachodu. Droga powrotna nie należy do łatwych więc wybierając tą trasę trzeba liczyć się z wzmożonym wysiłkiem.
  3. Lewin Kłodzki – Kudowa-Zdrój – Police nad Metuji to trasa mająca 47 km i jest to bardzo fajna trasa dla rodzić z dziećmi. Wycieczkę rozpoczynamy w Lewinie Kłodzkim i mijając po drodze stary wiadukt kolejowy kierjemy się w kierunku Kudowy-Zdroju gdzie przekraczamy granicę z Czechami. Do Vielkich Poirici trasa jest lekka i przyjemna, można się cieszyć mijającymi krajobrazami.
  4. Czeski Podkarkonoski MTB EPIC to całodniowa trasa MTB, która liczy sobie 150 km. Start zaczyna się w Kudowie-Zdroju i prowadzi na stronę czeską do Góry Zvicina i z powrotem do Polski do Kudowy. Trasa nie jest łatwa i najlepiej poruszać się po niej z dobrym gps-em w telefonie. Większość trasy nie jest trudna i droga jest prosta. Jeżeli występują podjazdy ostre to są one krótkie a te dłuższe podjazdy są łagodniejsze. Trasa dla doświadczonych górskich kolarzy.
  5. Duszniki-Zdrój – Kudowa-Zdrój to niezbyt długa trasa rowerowa mierząca ok. 14 km. Przejażdżkę rozpoczynamy na ul. Juliusza Słowackiego, gdzie znajduje się oznakowanie niebieskiego szlaku. Następnie udając się w stronę miejscowości Słoszów zobaczymy po lewej stronie sztuczne stawy a po prawej góry „Mała Wysoczka” oraz „Wysoczka”. Jedziemy cały czas trzymając się wyznaczonego niebieskiego szlaku w kierunku wioski Kulin. Po drodze będziemy mijać widok gór. W miejscowości Dańczów można zrobić sobie przystanek i zachwycić się tartakiem bądź dzwonnicą alarmową. Trasa nie jest wymagająca więc docierając do Kudowy-Zdroju można spędzić tam więcej czasu i pozwiedzać to uzdrowisko.
  6. Karłów – Kudowa-Zdrój – Karłów to dość łatwa trasa o długości ok. 24 km. Prowadzi praktycznie cały czas z górki, więc przed startem należy sprawdzić hamulce. Na powrocie można sobie urozmaicić jeżeli chcemy trochę się pomęczyć i pojechać też pod górkę. Trasa powrotna przez Jeleniów, Dańczów i Gołaczów. Zwłaszcza w tej ostatniej miejscowości nawet laik może się trochę namęczyć.