Polska

Dlaczego warto spędzić wakacje w górach w okolicy Zakopanego?

Zakopane jest niepodważalną stolicą Tatr, która swoją popularnością i atrakcyjnością często przysłania sąsiednie wioski, takie jak Ząb czy Poronin. Szkoda, bo kryje się w nich duże bogactwo natury i góralskiej tradycji. Planując wakacje w Zakopanem, warto zatem i te miejsca włączyć w plan pobytu. 

Tatry z roku na rok biją rekordy popularności, a media z niemalejącą częstotliwością donoszą o turystycznym oblężeniu Zakopanego. To najliczniej odwiedzana miejscowość na Podhalu, którą Polacy chętnie obierają za cel zarówno rodzinnych wakacji w górach, jak i romantycznych wyjazdów we dwoje. Niewiele osób jednak wie, że nie mniej atrakcyjne są okolice miasta. Oto, co mają do zaoferowania turystom.

Góralska kultura

Zakopane nie obroniło się przed masową turystyką i komercjalizacją. Jedni widzą w tym jedynie potwierdzenie atrakcyjności miasta, inni przyczynę utraty autentyzmu. Rzeczywiście trudno oprzeć się wrażeniu, że w tłumie i zgiełku ślady góralskiej kultury stają się coraz bledsze. Znacznie łatwiej można je dzisiaj odnaleźć w podhalańskich wioskach: Kościelisku, Poroninie, Zębie. W tych miejscowościach nadal kultywuje się dawne tradycje. Górale pasą owce na pastwiskach, ubierają się w regionalne stroje i posługują gwarą. Zetknięcie się z bogatym folklorem podhalańskim jest zgoła niecodziennym przeżyciem, którego warto doświadczyć, spędzając wakacje w górach.

Bliskość natury

Pobyt w podhalańskiej wiosce zapewnia nie tylko kontakt z wciąż żywą tradycją Podhala, ale też potężną, tatrzańską naturą. W zaciszu góralskich chat, z dala od tłumów turystów bliskość przyrody jest bardziej odczuwalna. Łatwiej tam znaleźć rzadziej uczęszczane szlaki, w malowniczym otoczeniu gór i lasów. Na przykład z najwyżej położonej w Polsce wioski Ząb prowadzą trasy na mniej znane szczyty, takie jak: Nabudza czy Eliaszówka. Taka wycieczka dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń, niż wakacje w Zakopanem, gdzie na co dzień trzeba znosić turystyczny gwar i przeciskać przez tłumy ludzi oczekujących w kolejkach do popularnych atrakcji.

Baza wypadowa

Nie oznacza to jednak, że z wizyty w Zakopanem trzeba całkowicie rezygnować. Wręcz przeciwnie, grzechem byłoby być w Tatrach i nie zobaczyć ich stolicy. Przejście po Krupówkach, wjazd na Gubałówkę to punkty obowiązkowe i zdecydowanie warto poświęcić im jeden dzień. Planując wakacje w górach na Podhalu, lepiej jednak zarezerwować nocleg w wiosce niedaleko Zakopanego, która okaże się wygodną i spokojną bazą wypadową do zwiedzania miasta i odkrywania uroków gór. Atrakcyjnym punktem jest oddalony o zaledwie 6 km od Zakopanego Ząb, a w nim Hotel Redyk – przyjazny hotel dla rodzin z dziećmi w górach z atrakcjami dla gości w każdym wieku. Obiekt oferuje przestronne, wygodne pokoje, relaks w strefie Spa oraz możliwość wypożyczenia roweru. Pobyt w tym miejscu pozwoli cieszyć się z jednej strony spokojem z dala od turystycznego zgiełku, z drugiej atrakcjami najpopularniejszego miasta w Tatrach – Zakopanego.