Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Sanoku ⛰️ Co Warto Zwiedzić

Sanok

Sanok to miasto usytuowane w województwie podkarpackim w dolinie Sanu. To jeden z najbardziej wysuniętych punktów w południowo-wschodniej Polsce. Historyczne źródła mówią, że miasto powstało już na przełomie X i XI wieku.

Obecnie jest miejscem, które każdego roku odwiedzane jest przez ogromne rzesze turystów. I nic w tym dziwnego, ponieważ to niewielkie miasto liczące sobie niespełna czterdzieści tysięcy mieszkańców, jest kopalnią niekończących się atrakcji, które warto zobaczyć na własne oczy.

Jest także wyjątkowe ze względu na lokalizację, która sprawia, że Sanok łączy w sobie tak naprawdę mnóstwo kontrastów związanych z różnicami kulturowymi.

1. Jedną z największych atrakcji miasta jest z całą pewnością Galeria Beksińskiego w Sanoku. Sanocka galeria Zdzisława Beksińskiego to kolekcja ponad 600 prac tego wybitnego artysty, który wyraźnie podkreślił w swoim testamencie, że jego zbiory po śmierci mają trafić do Muzeum Historycznego w Sanoku. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ Beksińscy od pokoleń byli ściśle związani z tym miastem. Malarz mieszkał w Sanoku aż do drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Udając się do galerii, będzie można przeanalizować rozwój artystyczny malarza, ponieważ prace prezentowane są w porządku chronologicznym.

2. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to kolejne miejsce na mapie tego miasta, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wystarczy jedynie wspomnieć, że w ciągu roku miejsce jest odwiedzane przez setki tysięcy osób. Warto się tam wybrać w słoneczny dzień, by móc w pełni docenić walory tego miescja. To największy skansen w Polsce o powierzchni w wysokości 38 hektarów. W trakcie zwiedzania będziemy mogli między innymi zobaczyć Galicyjski rynek oraz sklepy i domy należące do rzemieślników. Wizyta w tym miejscu jest porównywalna do cofnięcia się w czasie i możliwości obserwowania tego, jak żyli nasi przodkowie. Nie brakuje tutaj budynków gospodarczych, chat, zagród oraz drewnianych kościołów. To wyjątkowo malownicze miejsce, które z pewnością ma szansę stać się naszym ulubionym miejscem w Sanoku.

3. Zamek Królewski w Sanoku obecnie pełni rolę Muzeum Historycznego i to tutaj znajduje się Galeria Zdzisława Beksińskiego. Zamek stanowi jednak atrakcję samą w sobie ze względów architektonicznych oraz historycznych. To właśnie tutaj Władysław Jagiełło postanowił zorganizować swoje wesele. Miejsce na przestrzeni wieków było odwiedzane przez wyjątkowo ważne osobistości, począwszy od cesarzy, a na królach kończąc.

4. Historia kościoła i klasztoru Franciszkanów sięga jeszcze czternastego wieku, choć ten, który można podziwiać obecnie pochodzi z wieku XIX. Obiekt znajduje się w newralgicznym punkcie miasta, bo na rynku i jest miejscem, które z pewnością warto odwiedzić. Wystrój kościoła pełna jest zabytków pochodzących z najróżniejszych okresów i zachwycających kunsztem wykonania.

5. Będąc w Sanoku warto udać się na ulicę 3 Maja. To właśnie tam mieści się niemal niezmieniony od lat sklep „Droguerya i Perfumerya Mr. Jan Hydzik Wina i Wody Mineralne”. Miejsce funkcjonuje nieprzerwanie od 1897 roku, kiedy to Hydzikowi udało się zdobyć koncesję na prowadzenie drogerii. W kolejnych latach sklep został przejęty przez żonę Hydzika i jego córkę. Obecnie właścicielem jest wnuk Jana Hydzika. Miejsce zachwyca klimatem i oryginalnym wystrojem, które udało się zachować.

6. Zdecydowaną atrakcję miasta jest obecność rzeki San. Spacer nad rzeką i odpoczynek w strefie relaksu to idealny wybór dla osób, które pragną ciszy i pięknej scenerii. Zwłaszcza w porze letniej spacery wzdłuż Sanu stają się ulubionym zajęciem mieszkańców oraz przyjezdnych.

7. Entuzjaści historii związanej z Drugą Wojną Światową powinni udać się w miejsce, w którym do dzisiaj można podziwiać ruiny Linii Mołotowa pochodzącej z pierwszego roku wojny.

8. Zwłaszcza osoby preferujący podróżowanie z dala od tłumów turystów powinny zachwycić się przepięknym parkiem Adama Mickiewicza, który znajduje się na Górze Parkowej. To największy park w Polsce, biorąc pod uwagę wyłącznie jego górską lokalizację. Park naszpikowany jest pomnikami, które nawiązują do różnych momentów historycznych. Na uwagę zasługuje Pomnik Tadeusza Kościuszki z lat sześćdziesiątych oraz Pomnik Wdzięczności Żołnierzy Armii Krajowej. Niemniej, znajdziemy w tym miejscu również źródełko Chopina upamiętniające setne urodziny artysty. To świetne miejsce na relaks i odpoczynek w przepięknej scenerii i na łonie natury.

9. Wiele osób korzysta z dobrodziejstw ławki znajdującej się przy ulicy 3 Maja. Ławeczka zachwyca nie tylko ze względu na to, że jest idealnym miejscem na odetchnięcie po intensywnym zwiedzaniu miasta. Ławeczka Szwejka, jednego z najbardziej znanych wojaków, to wyjątkowa atrakcja, którą można podziwiać bez względu na porę dnia czy nocy.

10. Niezaprzeczalną atrakcją Sanoka jest fakt, że miasto znajduje się na kilku szlakach turystycznych, które pozwalają poznać nie tylko miasto, ale również jego malownicze okolice. Będąc w mieście warto spróbować regionalnej sanockiej kuchni.