Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Elblągu

trasy rowerowe elbląg

Elbląg to miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Turyści przybywają tutaj nie tylko ze względu na liczne zabytki i atrakcje, ale przede wszystkim ze względu na piękny krajobraz wypełniony jeziorami. W tak pięknych okolicznościach przyrody rozbudowano infrastrukturę, która sprawdzi się w przypadku wycieczek rowerowych. Sprawdź też nasz tekst na temat najlepszych atrakcji w Elblągu i o najlepszych restauracjach w Elblągu.

Jakie trasy rowerowe w okolicy warto wziąć pod uwagę? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Nieoznakowany Szlak Wysoczyzny Elbląskiej

Nieoznakowany Szlak Wysoczyzny Elbląskiej to idealna trasa dla tych, którzy cenią dziką przyrodę i aktywny wypoczynek w malowniczych okolicznościach. Długość szlaku to około pięćdziesięciu kilometrów i jest on dość wymagający, dlatego poleca się go szczególnie doświadczonym rowerzystom. Prowadzi on częściowo przez drogi leśne, a częściowo przez asfaltowe.

2. Szlak Południowy

Szlak Południowy przebiega przez południową część Wysoczyzny Elbląskiej, a jego długość wynosi około trzydziestu czterech kilometrów. Szlak prowadzi między innymi przez Stanicę Wodną w Nadbrzeżu, Port Kamienica Elbląska oraz rezerwat przyrody „Zatoka Elbląska”.

3. Szlak Pięknych Widoków

Liczący 34 kilometry długości Szlak Pięknych Widoków to jeden z atrakcyjniejszych szlaków rowerowych w okolicy. Trasa biegnie przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, który zachwyca bogactwem fauny i flory. Na trasie można zobaczyć jelenie, żurawie i orły krzykliwe, a także wiele rzadkich i chronionych roślin. Na terenie Parku znajdują się również rezerwaty przyrody takie, jak „Kadyński Las” czy „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”.

4. Szlak Rakowskich Lasów

Szlak Rakowskich Lasów to piękna trasa znajdująca się w granicach miasta, a mianowicie na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Długość szlaku wynosi około 37 kilometrów, a po drodze rowerzyści mogą podziwiać piękną przyrodę tutejszych lasów i zorganizować liczne postoje w malowniczo położonych punktach.

5. Szlak Młynarsko-Pasłęcki

Szlak Młynarsko-Pasłęcki stanowi pętlę, która rozpoczyna się i kończy w Elblągu. Wynosi około 56 kilometrów długości i nie jest oznakowany. Z trasy warto zjeżdżać, aby odwiedzić liczne zabytki znajdujące się w mieście. Należą do nich na przykład Brama Targowa z XIV wieku, unikatowy Kanał Elbląski, zespół dawnego zamku i podzamcza, a także liczne kościoły reprezentujące style architektoniczne z różnych epok.

6. Szlak Do Miejskich Wód

Szlak Do Miejskich Wód to piękna trasa o długości osiemnastu kilometrów, która może zakończyć się nad jedynym słodkowodnym jeziorem w okolicy. Jezioro Martwe znajduje się w leśnej dzielnicy Rakowo, a dokładnie między Jelenią Doliną a Ogrodnikami. To świetny pomysł na wycieczkę zwieńczoną odpoczynkiem nad wodą.

7. Trasa Kadyńska

Trasa Kadyńska rozpoczyna się i kończy w Kadynach. Jest to malownicza wieś z przystanią morską, w której znajdują się między innymi zabytki sakralne i świeckie z różnych epok, układ ruralistyczny z okresu między XIII i XIX wiekiem, a także słynny Dąb Bażyńskiego mający siedemset lat. Szlak ma około 25 kilometrów i wiedzie głównie przez drogi leśne, a także przez Wysoki Bór, Janówek, Tolkmicko czy Białą Leśniczkówkę.

8. Szlak Święty Kamień

Szlak Święty Kamień rozpoczyna się dokładnie przed Biurem Informacji Turystycznej w Tolkmicku. Mająca około osiemnastu kilometrów długości trasa biegnie przez Leśniczówkę Nowy Wiek nieopodal Świętego Kamienia, a następnie przez osadę o tej samej nazwie, Chojnowo oraz Nowinkę.

9. Szlak niebieski

Szlak niebieski wiodący wokół Jeziora Druzno to piękna trasa, którą docenią zwolennicy aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i ceniących unikatowy krajobraz województwa warmińsko-mazurskiego. Trasa ma nieco ponad 45 kilometrów długości i wymaga kondycji, a po drodze można odwiedzić Raczki Elbląskie, Jurandowo czy Węzinę.

10. Szlak żółty

Szlak żółty to regionalny szlak prowadzący z centrum miasta do Gorynia. Długość całego szlaku wynosi ponad 128 kilometrów, dlatego jest to trasa, którą warto rozłożyć na kilkudniową wycieczkę z noclegami w usytuowanych na trasie miejscowościach takich, jak Zajezierze, Kamieniec, Olbrachtowo, Rudniki czy Witoszewo.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w okolicy Elbląga