Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Bielsku-Białej

trasy rowerowe bielsko-biała

Nadchodzący weekend to doskonała okazja, by wyciągnąć rower z piwnicy i aktywnie spędzić czas. Wokół Bielska-Białej jest wiele ciekawych tras rowerowych, wartych przejechania. Wśród nich znaleźć można trasy bardziej i mniej wymagające. Każdy entuzjasta rowerowych podróży znajdzie coś dla siebie. Jakie się najlepsze trasy rowerowe Bielsko-Biała?

Jazda na rowerze ma niezwykły wpływ na nasz organizm. Pozwala poprawić kondycję, zadbać o aparat ruchu, a także wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu. Jazda na rowerze optycznie wysmukla sylwetkę i pozwala zadbać o prawidłową pracę serca. Dlatego zamiast siedzieć w weekend przed telewizorem, warto wyciągnąć rower i przemierzyć jedną z rowerowych tras wokół Bielsko-Białej.

Najlepsze trasy rowerowe w okolicach Bielska-Białej

1. Enduro Trails Bielsko-Biała

Kompleks Enduro Trails to sieć tras rowerowych, przeznaczonych przede wszystkim dla kolarzy górskich, lubiących klimaty MTB. To sieć wąskich, krętych i pofalowanych ścieżek, o różnym stopniu trudności. Wśród nich znaleźć można ścieżki przeznaczone dla amatorów i te strome, wymagające technicznych umiejętności zjazdów. Centrum mieści się u stóp Koziej Góry. Trasy zostały wyznaczone między Szyndzielnią i Kozią Górą. Na szczyt Szyndzielni można wjechać kolejką gondolową i zjechać na Kozią Górę, do samego centrum ścieżek na bielskich Błoniach. Zjazd ma około 11 kilometrów i należy do najdłuższego w Europie.

2. Z Bielsko-Białej na Magurkę

Trasa liczy 23 kilometrów, jednak jest przeznaczona dla rowerzystów średniozaawansowanych. Nie jest to trasa rodzinna, do jej pokonania potrzeba wytrwałości i umiejętnego rozkładania sił. Trasa technicznie nie jest trudna, gdyż jest poprowadzona asfaltowymi drogami. Jednak wymaga przygotowania kondycyjnego, zwłaszcza podjazd do Wilkowic. Jednak piękne widoki na szczycie rekompensują poniesiony wysiłek. Droga prowadzi również leśnymi duktami, ale jest w pełni przejezdna niezależnie od pogody.

3. Bielsko-Biała – Pszczyna

Trasa licząca niewiele ponad 43 kilometry, jest przeznaczona dla rowerzystów zarówno początkujących, jak i średniozaawansowanych. Trasa wiedzie z Bielska-Białej nad zaporę Goczałkowicką przez Czechowice. Trasa poprowadzona chodnikami i bocznymi drogami, wzdłuż wytyczonych szlaków rowerowych. Trasę spokojnie przejadą również dzieci, jednak długość przejazdu znacznie się wydłuży, ze względu na liczniejsze postoje. Rowerzysta średniozaawansowany, powinien trasę pokonać w czasie nieco ponad 4 godziny. Po dojechaniu do Pszczyny, do Bielska-Białej można wrócić pociągiem.

4. Bielsko-Biała – Klimczok

Wycieczka rowerowa dla średniozaawansowanych rowerzystów. Licząca blisko 30 kilometrów. Trasa poprowadzona jest częściowo przez drogi miejskie. Trasa rozpoczyna się w Bielsku-Białej. Początkowo jadąc tą trasą, musimy trzymać się niebieskiego szlaku. Przy wyciągu Zajazdu regionalnego „Przy Groniu” jedziemy chwilę żółtym szlakiem. Za potokiem Mesznianka zostajemy na czarnym szlaku turystycznym. Z kolei w Bystrej znów skręcamy na żółty szlak i nim kierujemy się aż do Alpinarium i Schroniska PTTK Szyndzielnia. Pozostajemy na nim, aż do zmiany kierunku jazdy na Klimczoku, gdzie zaczynamy poruszać się po czarnym szlaku do Siodła pod Klimczokiem.

5. Trasa wokół południowej części Bielsko-Białej

Trasa dosyć łatwa, idealna na weekendowy wypad, licząca niewiele ponad 27 kilometrów. Trasa wiedzie wokół południowej części miasta, idealna do zwiedzania. Na drodze jest wiele pagórków, które utrudniają trasę, ale nie na tyle, aby nie przejechał nią początkujący rowerzysta. Na trasie znaleźć można sporo miejsc widokowych, a także dużo zjazdów. Większość trasy wiedzie po ulicach. W okolicach Mikuszowice Krakowskie – Bystra część trasy przebiega nieoznaczonymi na mapie ścieżkami wzdłuż lewostronnego brzegu rzeki Białej.

Jak widać wokół Bielsko-Białej znajduje się wiele ciekawych i wymagających tras rowerowych. Każda z nich obfituje w piękne widoki, które warto podziwiać znad kierownicy roweru, a nie samochodu.