Polska

10 najlepszych tras rowerowych w Białce Tatrzańskiej

trasy rowerowe białka tatrzańska

Białka Tatrzańska to popularna wieś podhalańska znajdująca się w województwie małopolskim. Miejscowość ta jest znana ze względu na charakter letniskowy, liczne koleje linowe, wyciągi narciarskie i baseny termalne, ale jej położenie sprzyja również wycieczkom rowerowym.

Jakie trasy rowerowe warto poznać w okolicy? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Śladami Tour de Pologne

„Śladami Tour de Pologne” to krótka, ale bardzo wymagająca trasa rowerowa dla wielbicieli gór. Cała droga ma tylko nieco ponad 13 kilometrów i zaczyna się na skrzyżowaniu ulicy Tatrzańskiej z drogą na Murzasichle. Kręta droga w cieniu sosen pozwala docenić tutejsze krajobrazy i może okazać się niezłym treningiem przed jeszcze bardziej wymagającymi trasami.

2. Pętla z Dębna

Pętla zaczynająca się w Dębnie, wiodąca do Zakopanego i kończąca się w Dębie to trasa licząca aż 107 kilometrów. Jest to szlak dla doświadczonych rowerzystów z bardzo dobrą kondycją, który zapewni im sporo satysfakcji. Warto zatrzymać się w Zakopanem nie tylko po to, aby zobaczyć liczne atrakcje, ale również po to, aby posilić się przed dalszą drogą w jednej z licznych restauracji.

3. Trasa przez Przełęcz Knurowską

Przełęcz Knurowska oferuje trasę rowerową o długości nieco przekraczającej 90 kilometrów, która wyróżnia się spektakularnymi widokami. Trasa zaczyna się w Krościenku i wiedzie przez przełęcz Knurowską. Po drodze można podziwiać piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, a wysokie podjazdy są prawdziwym sprawdzianem dla kondycji.

4. Trasa z Jurgowa do Frydmana

Trasa prowadząca z Jurgowa do Frydmana wynosi ponad 50 kilometrów i jest jedną z łatwiejszych i najbardziej atrakcyjnych w okolicy. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, ponieważ nie brakuje tutaj atrakcji i pięknych krajobrazów. W okolicy Frydmana znajdują się aż trzy rezerwaty przyrody, a mianowicie „Niebieska Dolina”, „Zielone Skałki” oraz „Przełom Białki pod Krempachami”.

5. Trasa Poronin – Murzasichle

Trasa rowerowa z Poronina, do Cyrhli, a potem do Murzasichle wynosi nieco ponad 20 kilometrów, ale może być męcząca ze względu na liczne przewyższenia. Nazywana jest nawet trasą treningową i rzeczywiście może przygotować rowerzystów do większego wysiłku na dłuższych trasach. Na trasie poza pięknymi widokami, znajdzie się również niejedna okazja, aby skosztować znakomitych oscypków zakopiańskich.

6. Trasa z Bukowiny Tatrzańskiej

Trasa wiodąca przez Magurę i Spiskę z Bukowiny Tatrzańskiej to dobry wybór dla tych, którzy cenią kontakt z przyrodą i uwielbiają spokojne, malownicze trasy. Początek ścieżki jest asfaltowy, jednak już po pierwszym odcinku zaczyna się droga terenowa wiodąca do kompleksu narciarskiego „Hawrań”. Piękne widoki zapewnia jazda głównym grzbietem Magury.

7. Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Trasa wokół Jeziora Czorsztyńskiego ma ponad 50 kilometrów i cechuje się niskim poziomem trudności. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które cenią kontakt z wodą, naturę i możliwość podziwiania na trasy bogactwa fauny i flory. Warto podkreślić, że jest to trasa, na której panuje względny spokój.

8. Trasa po Spiszu

Pętla po polskim i słowackim Spiszu to trasa mająca ponad 60 kilometrów, ale należąca do bardzo łatwych i przyjemnych. Trasa zaczyna się i kończy pod zamkiem w Niedzicy, a podjazy wynoszą łączne około 900 metrów. Na trasie warto zrobić dłuższy przystanek zarówno na zamku, jak i nad pięknym Jeziorem Czorsztyńskim.

9. Trasa z Chochołowa do Krościenka

Trasa z Chochołowa do Krościenka wynosi nieco ponad 93 kilometry i uznawana jest za wyjątkowo trudną i wymagającą. Znajduje się na niej sporo podjazdów i przewyższeń, które wymagają dobrej formy i wprawy. Jeśli jednak ktoś jest zaawansowanym kolarze, trasa rozpoczynająca się na Gubałówce z pewnością przyniesie mu sporo satysfakcji.

10. Trasa Stary Sącz – Zakopane – przełom Dunajca

Trasa rowerowa obejmująca Stary Sącz, Zakopane i przełom Dunajca ma długość przekraczającą 119 kilometrów i należy do trudniejszych. Odcinek nad Dunajcem pozwala na ochłodzenie nawet w upalne dni i jest wyjątkowo malowniczy, dalej zaś na rowerzystów czekają urocze wiejskie trasy, które zamieniają się w bardzo ruchliwe drogi im bliżej Zakopanego.