Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o transporcie

ciężarówka

Transport to dziedzina, na której obecnie opiera się niemal cały świat. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Pierwsza naczepa powstała w 1898 roku w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Za jej odkrycie odpowiadał Alexander Winton, który nie miał wówczas pojęcia, że zrewolucjonizuje transport na całym świecie.

2. Shockwave to najsyzbsza ciężarówka na świecie. Została przedstawiona światu w Ontario w Kanadzie. Jest wyposażona w trzy siliniki odrzutowe i mogłaby się rozpędzić nawet do 600 kilometrów na godzinę.

3. Co szósty pojazd transportowy wyrzuszający na unijne autorstrady, wyrusza właśnie z naszego kraju. W związku z tym Polska jest prawdziwym liderem w przewozach drogowych na nasyzm kontynencie.

4. Tripe Road Train pojawił się w Australii już pod koniec XIX wieku. Pociąg tego rodzaju ma ponad 50 metrów długości, a dzięki temu jest w stanie przewozić towary o ogromnych gabarytach takie, jak podzespoły to wież wiertniczych i nie tylko. Od jakiegoś czasu pociągi te są również popularne w Stanach Zjednoczonych.

5. W 1929 roku Lillie Elizabeth McGee Drennan została pierwszą kobietą na świecie, która zyskała prawo jazdy na pojazdy ciężarowe. Już rok później była właścicielką stworzonej przez siebie fimr transportowej.

6. Titan Tire to amerykański firma, która szczyci się produkowaniem największej opony na świecie. Jest ona używana do maszyn stosowanych w przemyśle wydobywczym, ma ponad 4 metry wysokości i waży około pięciu ton.

7. Od granicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich aż do miasta Harad na terenie tego kraju ciągnie się prosta droga, która ma aż 260 kilometrów długości. Trasa nie jest jednak monotonna, ponieważ kierowcy muszą uważać na wielbłady wychodzące na jezdnię.

8. Lombard Street w San Francisco cieszy się mianem najbardziej krętej drogi na świecie. Droga została wybudowana w ten sposób celowo w 1922 roku, kiedy samochody nie były jeszcze w stanie wjeżdżać pod wysokie wzniesienia.

9. Najdłuższymtunelem na świecie jest Tunel Zhong Nanshan znajdujący się w Chinach, który ma aż osiemnaście kilometrów długości. Został oddany do użytku w 2007 roku i do tej pory nie wybudowano dłuższego tunelu.

10. Najdłuższy most na świecie również znajduje się w Chinach. Łączy on Qingdao z wyspą Huangdao i ma 42,5 kilometra długości. Most ten został oddany do użytku w 2011 roku.

11. Najstarszym kierowcą samochodu ciężarowego wykorzystywanego do transportu był do niedawna Richard Henderson ze Stanów Zjednoczonych, który miał 83 lata, kiedy wyruszał w trasę.

12. Pierwszy mandat za przekroczenie prędkości został wypisany pod koniec XIX wieku w Anglii, kiedy okazało się, że Walter Arnold rozpędził się aż do 8mph//h.

13. Słynna ciężarówka Coca-Coli ozdobiona motywami świątecznymi i lampkami po raz pierwszy pojawiła się w reklamie telewizyjnej w 1995 roku.

14. Ceny paliwa mają wielki wpływ na koszt transportu, a w związku z tym, że na dostawach opierają się sklepy i punkty usługowe na całym świecie, cena paliwa powoduje, że produkty są droższe.

15. W przypadku transportu towarów wielkogabarytowych, zdecydowanie tańszą  i wygodniejszą opcją od tranportu lądowego jest transport morski.