10 Intrygujących Ciekawostek o Elblągu
Elbląg to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. To najstarsze miasto województwa, pełne zabytków, które przyciągają do niego turystów, ale Elbląg to również ładne położenie oraz wiele interesujących faktów, które warto znać.
1. Prawa miejskie
Elbląg założony został w 1237 roku, prawa miejskie uzyskał w 1246 roku.
2. Siedziba
Elbląg jest siedzibą powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, lecz nie wchodzi w ich skład – stanowi odrębną jednostkę samorządu terytorialnego.
3. Najniżej położone miasto
To najniżej położone miasto w kraju – jego wysokość wynosi pomiędzy 1,8 metra poniżej poziomu morza do 92 metrów nad poziomem morza. Leży u ujścia rzeki o tej samej nazwie do Zalewu Wiślanego.
4. Kanał Elbląski
Kanał Elbląski, zwany Warmińskim, to żeglowa droga wodna uznana w 2011 roku za pomnik historii. Uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Jego długość wynosi 80 kilometrów.
5. Port morski
W mieście znajduje się port morski – zlokalizowany przy ulicy Portowej 2.
Powstał w 1952 roku nad rzeką Elbląg w odległości sześciu kilometrów od jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Liczy sobie pięć nadbrzeży, jego zdolność przeładunkowa wynosi jeden milion ton.
6. Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny
W mieście zlokalizowany jest Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny Nowa Holandia, w którym w 2013 roku otwarto Rodzinny Park Rozrywki.
7. Ruiny
W mieście znajdują się ruiny najstarszego odkrytego basenu w Europie. Zbudowany w 1934 roku użytkowany był do 2011, jego powierzchnia wynosiła trzydzieści cztery tysiące metrów kwadratowych, zaś powierzchnia lustra wody – 3,4 hektara.
8. Zabytki
Wśród zabytków istniejących Elbląga wymienić można między innymi: kościół katedralny świętego Mikołaja, Brama Targowa z 1309 roku, Pałać Augusta Abbegga, kamienica Josta von Kampen, cerkiew prawosławna świętej Marii Magdaleny z 1905 roku.
9. Adolf Hitler
Przed II wojną światową honorowym mieszkańcem miasta był Adolf Hitler.
10. Dzielnice Elbląga
Elbląg dzieli się na dzielnice i osiedla południowe – Śródmieście, Stare Miasto, Łasztownia, Zawodzie, Osiek, Zatorze, Dębica, Nowe Miasto, Nowe Pole, Dąbki, Warszawskie Przedmieście, Przy Młynie, Witoszewo, Winnica, Wyspa Spichrzów, Truso, Stagniewo, Rakowo – oraz dzielnice i osiedla północne: Ogrody, Stawnik, Kępa Północna, Zawada, Zakrzewo, Kamionka, Nad Jarem, Na Stoku, Dąbrowa, Drewnik, Zajazd, Bielany, Modrzewina, Rubno Wielkie, Krasny Las, Próchnik, Bażantarnia (park miejski, integralna część miasta).