10 intrygujących ciekawostek w Elblągu

Elbląg to miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim.

To najstarsze miasto województwa, pełne zabytków, które przyciągają do niego turystów, ale Elbląg to również ładne położenie oraz wiele interesujących faktów, które warto znać.

1. Prawa miejskie

Elbląg założony został w 1237 roku, prawa miejskie uzyskał w 1246 roku.

2.Siedziba

Elbląg jest siedzibą powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, lecz nie wchodzi w ich skład – stanowi odrębną jednostkę samorządu terytorialnego.

3. Najniżej położone miasto

To najniżej położone miasto w kraju – jego wysokość wynosi pomiędzy 1,8 metra poniżej poziomu morza do 92 metrów nad poziomem morza. Leży u ujścia rzeki o tej samej nazwie do Zalewu Wiślanego.

4. Kanał Elbląski

Kanał Elbląski, zwany Warmińskim, to żeglowa droga wodna uznana w 2011 roku za pomnik historii. Uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Jego długość wynosi 80 kilometrów.

5. Port morski

W mieście znajduje się port morski – zlokalizowany przy ulicy Portowej 2.

Powstał w 1952 roku nad rzeką Elbląg w odległości sześciu kilometrów od jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Liczy sobie pięć nadbrzeży, jego zdolność przeładunkowa wynosi jeden milion ton.

6. Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny

W mieście zlokalizowany jest Kompleks Gastronomiczno-Rekreacyjny Nowa Holandia, w którym w 2013 roku otwarto Rodzinny Park Rozrywki.

7. Ruiny

W mieście znajdują się ruiny najstarszego odkrytego basenu w Europie. Zbudowany w 1934 roku użytkowany był do 2011, jego powierzchnia wynosiła trzydzieści cztery tysiące metrów kwadratowych, zaś powierzchnia lustra wody – 3,4 hektara.

8.Zabytki

Wśród zabytków istniejących Elbląga wymienić można między innymi: kościół katedralny świętego Mikołaja, Brama Targowa z 1309 roku, Pałać Augusta Abbegga, kamienica Josta von Kampen, cerkiew prawosławna świętej Marii Magdaleny z 1905 roku.

9.Adolf Hitler

Przed II wojną światową honorowym mieszkańcem miasta był Adolf Hitler.

10.Dzielnice Elbląga

Elbląg dzieli się na dzielnice i osiedla południowe – Śródmieście, Stare Miasto, Łasztownia, Zawodzie, Osiek, Zatorze, Dębica, Nowe Miasto, Nowe Pole, Dąbki, Warszawskie Przedmieście, Przy Młynie, Witoszewo, Winnica, Wyspa Spichrzów, Truso, Stagniewo, Rakowo – oraz dzielnice i osiedla północne: Ogrody, Stawnik, Kępa Północna, Zawada, Zakrzewo, Kamionka, Nad Jarem, Na Stoku, Dąbrowa, Drewnik, Zajazd, Bielany, Modrzewina, Rubno Wielkie, Krasny Las, Próchnik, Bażantarnia (park miejski, integralna część miasta).

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.