Polska

Top 10 – Białka Tatrzańska Atrakcje Zimą

stok narciarski
fot. lzur / Wikipedia

Białka Tatrzańska to jedna z popularniejszych wśród turystów miejscowości podhalańskich. Wydaje się interesująca szczególnie w miesiącach zimowych. Warto zatem dowiedzieć się, na co konkretnie można liczyć wybierając się w to miejsce.

1. Termy Bania

Termy Bania to nic innego jak bardzo nowoczesny kompleks obejmujący baseny termalne. Temperatura wód termalnych osiąga nawet 80 stopni celsjusza, a więc jest bardzo wysoka. To prawdziwa gratka dla osób, które kochają ciepło i nieszczególnie przepadają za kąpielami w zimnej lub letniej wodzie. Warto zaznaczyć, że w kompleksie znajduje się kilka stref.

Jeśli chodzi o strefę, w której najchętniej przebywają rodziny z dziećmi jest to strefa o nazwie Niezależna Strefa Zabawy. Nie brak jest tam wspaniałych zjeżdżalni, które dostarczają sporo frajdy. Można będzie korzystać też z takich udogodnień jak armatki wodne, wodne karuzele czy sztuczna fala. Osobom zainteresowanym odwiedzinami w Termach Bania może też spodobać się jacuzzi z surową wodą siarkową oraz plac zabaw.

2. Ośrodki narciarskie

Białka Tatrzańska słynie z ośrodków narciarskich. Miłośnicy śnieżnego szaleństwa będą zatem naprawdę zachwyceni. Jednym z najpopularniejszych ośrodków jest Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Jest on wyposażony w pięć wyciągów krzesełkowych. Zimową porą ośrodki bywają zatłoczone, ale dzięki temu można też korzystać z pomocy wielu doświadczonych instruktorów.

3. Zabytkowy kościół drewniany

W Białce Tatrzańskiej mieści się zabytkowy kościół drewniany pod wezwaniem świętego Judy Tadeusza oraz świętego Szymona. Ta urocza świątynia spodoba się każdemu miłośnikowi obiektów sakralnych. Kościół pokryty jest gontem, posiada też wieżę z hełmem i izbicą. Dookoła znajdują się piękne, stare lipy. Msze odprawiane są jednak w okresie wakacyjnym.

4. Dom do góry nogami

W Białce Tatrzańskiej znajduje się także dom do góry nogami. Jest to miejsce, które ma szansę przypaść do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W domu tym wszelkie sprzęty ustawione są do góry nogami, stąd też nazwa obiektu. Spacer po takim domu może dostarczyć bardzo ciekawych wrażeń, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie odwiedzało się tego typu miejsca.

5. Potrawy regionalne

Będąc w Białce Tatrzańskiej koniecznie trzeba skosztować regionalnych potraw. W miejscowości tej nie brak jest restauracji serwujących naprawdę wspaniałe posiłki. Mowa tu chociażby o góralskich serach, a także o kwaśnicy czy żeberkach. Pragnienie może zaś ugasić grzane wino z dodatkiem aromatycznych przypraw, takich jak goździki, cynamon czy anyż.

6. Lodowy Zamek

Lodowy Zamek ma szansę przypaść do gustu zdecydowanej większości turystów. Zalicza się on tak naprawdę do kompleksu Terma Bania. Jeżeli chce się odwiedzić to miejsce, trzeba jednak liczyć się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty. Lodowy Zamek, jak sama nazwa wskazuje jest w całości zbudowany z lodu. Osoby zainteresowane będą mieć okazję zwiedzania nie tylko piętra zamku, ale także podziemi. Szczególną uwagę wzbudzają piękne rzeźby zrobione w lodzie.

7. Baza wypadowa

Białka Tatrzańska jest stosunkowo niewielką miejscowością. Jeżeli zaliczy się już wszystkie interesujące atrakcje w tym miejscu, warto potraktować wieś jako bazę wypadową. Można udać się stąd chociażby do Zakopanego, które jest chyba najpopularniejszą górską miejscowością turystyczną. Z Białki Tatrzańskiej można wybrać się też nad słynne Morskie Oko. Jest ono bowiem oddalone od wspomnianej miejscowości o zaledwie 20 kilometrów.

8. Szlaki turystyczne

Liczne szlaki turystyczne w Białce Tatrzańskiej zachęcają do odbywania spacerów. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy stosunkowo łatwych wędrówek, jak i osoby, które mają ochotę na bardziej zaawansowane wyprawy. Trzeba jednak śledzić na bieżąco wszelkie komunikaty meterologiczne. Pogoda w górach bywa bowiem zwodnicza. Jeżeli zostaną wydane stosowne alerty, lepiej unikać wypraw na szlak, zwłaszcza jeśli występuje zagrożenie lawinowe.

9. Kulig

Zimową porą w Białce Tatrzańskiej śniegu zazwyczaj nie brakuje. Oznacza to, że organizowane będą najpewniej kuligi. Jeżeli ma się szczęście być zimą w tej podhalańskiej miejscowości, warto się na taki kulig wybrać. Koszt udziału w takim wydarzeniu jest stosunkowo niski, a wrażenia, które zapewnia kulig są naprawdę ogromne. Przypadnie on do gustu przede wszystkim osobom, które mają wspaniałe wspomnienia związane z kuligiem z dzieciństwa.

10. Stoiska z regionalnymi wyrobami

W Białce Tatrzańskiej nie brakuje stoisk, na których można kupić różnego rodzaju regionalne wyroby. Mowa tu chociażby o kapciach z wełny, a także o szalikach czy ciepłych czapkach. Sporo osób chętnie postawiłoby też na smakowite miody prosto z pasieki, jak również na konfitury czy dżemy. Na stoiskach warto zakupić też góralskie sery, a więc przede wszystkim oscypki. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby uraczyć się też kubkiem grzanego wina.