Polska

20 Najlepszych Atrakcji da dzieci w Solcu-Zdroju i okolicy

Baseny Mineralne
fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Solec-Zdrój jest to wieś uzdrowiskowa na terenie Polski, do której warto wybrać się na wczasy. Nie tylko ze względu na wspaniałe warunki i czyste powietrze oraz wiele miejsc uzdrowiskowych, ale także ze względu na same widoki, przyjaznych ludzi oraz wiele atrakcji. Na terenie wsi często spotkać można przybywające tutaj rodziny z dziećmi, ponieważ miejsce to idealne jest na rodzinny wyjazd. Poznaj najlepsze 20 atrakcji dla dzieci na terenie Solca-Zdrój i w okolicach.

1. Baseny mineralne Solec-Zdrój

Bardzo wysoko oceniane miejsce, które uwielbiają całe rodziny. Jest to obiekt, który sprzyja relaksowi. Podzielony jest na dwa baseny, basen wewnętrzny oraz sezonowy basen zewnętrzny. W basenach można spędzić miło czas podczas pływania, jednak na terenie ośrodka znajdują się też różnego rodzaju urządzenia hydroterapeutyczne, jak leżanki i ławki masujące. Dla starszych osób polecane są gejzery oraz zjeżdżalnie typu kamikaze o długości 15 metrów. Obiekt znajduje się pod adresem Partyzantów 18, Solec-Zdrój.

2. Centrum Bajki

Znajduje się ono w Pacanowie, słynnym mieście koziołka, oddalonym od Solca o 12 kilometrów. Ekspozycja ta to blisko 800 metrów kwadratowych multimedialnego i interaktywnego bajkowego świata. Dzieciaki z pewnością będą zachwycone, kiedy zobaczą, że ich przewodniczką jest bajkowa postać, jak Dzwoneczek, czy Królewna Śnieżka. Centrum Bajki znajduje się pod adresem Kornela Makuszyńskiego 1, Pacanów.

3. Rezerwat przyrody Przęślin

Znajduje się on w położonej o 13 kilometrów od Solca miejscowości. Warto wybrać się tam na cały dzień, pooddychać świeżym powietrzem i spędzić rodzinne chwile w akompaniamencie natury. Nieopodal znajdują się różnego rodzaju lokale gastronomiczne. Rezerwat znajduje się pod adresem Chotel Czerwony -, Chotel Czerwony.

4. Rezerwat Owczary

Wysoko oceniany rezerwat, który swoją działalność rozpoczął w 1959 roku na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Miejsce to obfituje w różnego rodzaju, ciekawe gatunki roślin, a przy odrobinie szczęścia odwiedzający zobaczą tutaj również zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Na całym terenie obiektu znajdują się również jamy, półpieczary i zapadliska, dzięki czemu każdy poznać będzie mógł całkiem nowe dla niego uroki natury. Rezerwat znajduje się na terenie miejscowości Busko-Zdrój, oddalonej o 14 km od Solca.

5. Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym

Będąc już na terenie Buska-Zdrój warto wybrać się do Parku Zdrojowego, na którego terenie widnieje muszla koncertowa. Dzieciaki uwielbiają tutaj wchodzić i czuć się jak estradowe gwiazdy tańcząc i dając innego rodzaju występy dla swoich rodziców. Miejsce znajduje się pod adresem 1 Maja 25, Busko-Zdrój.

6. Sosna na szczudłach koło Welcza

W miejscowości Welcz, która znajduje się niedaleko Buska-Zdroju, zobaczyć można niezwykły okaz sosny pospolitej. Korzenie tego drzewa znajdują się nad ziemią, co nie jest często spotykanym zjawiskiem. Dzieci, ale także ich rodzice, zawsze są zachwyceni tym miejscem, często robią sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia z wczasów. Warto wybrać się tutaj na rodzinny piknik, zabrać ze sobą kocyk, prowiant i pobyć w spokoju wśród natury. Drzewo to uznane zostało oficjalnie za pomnik przyrody w 2002 roku i uważane jest także jako pomnik historyczny. Wygląd roślina zawdzięcza obniżeniu poziomu terenu. Sosna znajduje się w Wełczu, na terenie jednego z miejscowych lasów.

7. Muzeum Drogownictwa

Wielu rodziców uważa, iż wakacje i zwiedzanie nowych miejscowości jest idealnym sposobem na edukację dla dzieci. Jest to świetny pomysł, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Właśnie dlatego na naszej liście znalazło się muzeum. Muzeum Drogownictwa to miejsce, gdzie odwiedzający zapoznać mogą się z rozwijającą się na przestrzeni lat techniką. Miejsce podzielone jest na dwa obszary, zewnętrzny i wewnętrzny. Znajduje się ono pod adresem 1 Maja 39, Szczucin.

8. Kąpielisko Radzanów

Rodziny wraz z dziećmi uwielbiają odpoczynek nad wodą, dlatego na liście pojawia się kąpielisko. Znajduje się ono około 2 kilometrów na południe od miejscowości Busko-Zdrój. Na odwiedzających czeka tutaj plaża, odnowione molo oraz „grzybki”, których zadaniem jest ochrona przed słońcem.

9. Kościół św. Bartłomieja

Wspaniały zabytek, który warto zobaczyć będą w Solcu. Znajduje się on na terenie miejscowości oddalonej o 14 kilometrów od Solca-Zdroju. Kościół pochodzi z okresu gotyku, został wzniesiony w latach 1440-1450. Znajduje się pod adresem Chotel Czerwony 55, Chotel Czerwony.

10. Dzwonnica w Wiślicy

Obiekt zabytkowy na terenie Wiśnicy, który pochodzi z okresu wieku XV. Została ona ufundowana przez samego Jana Długosza w roku 1460. Miejsce znajduje się pod adresem Kościelna -, 28-160 Wiślica i warto odwiedzić je wraz z dziećmi, aby od małego wpajać im miłość do budynków historycznych, o których często się zapomina, a nie powinno.

11. Brama Krakowska w Szydłowie

Kolejne, historyczne miejsce, które przedstawia bramę. Była ona jedną z trzech i niegdyś chroniła miejscowość przed dostępem do niej wrogów. Wzniesiona została ona w stylu gotyckim w XIV wieku i znajduje się w centrum Szydłowa.

12. Zamek w Szydłowie

Skoro mowa o bramie fortyfikacyjnej, musiał być tutaj też zamek. Według legend zamek wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego. Znajduje się on na skarpie, pod doliną rzeki Ciekącej. W jego pobliżu dzieciaki poczują się jak rycerze i księżniczki, co pozostanie dla nich pozytywnym wspomnieniem. Zamek znajduje się pod adresem Szkolna 10, Szydłów i jego ruiny udostępnione są do zwiedzania dla turystów.

13. Synagoga w Szydłowie

Jest to najstarsza zachowana synagoga na terenie województwa świętokrzyskiego, która niegdyś była miejscem kultu religijnego, ale także budynkiem obronnym. Znajduje się pod adresem Targowa 3, Szydłów.

14. Ścieżka rowerowa Busko-Zdrój

Ścieżka jest 3-kilometrowa, oświetlona, idealna dla rodzin z dziećmi, którzy są aktywni i uwielbiają jeździć na rowerach. Po drodze wiele miejsc na odpoczynek i ciekawych obiektów oraz lokali gastronomicznych.

15. Muzeum Regionalne w Wiślicy

Ważny element województwa świętokrzyskiego, dzięki któremu nie tylko dzieci, ale również ich rodzice poczują klimat tego regionu. Muzeum znajduje się pod adresem Plac Solny 32, Wiślica, a w jego wnętrzu znajduje się unikatowa polichromia pochodząca z końca XV wieku, przedstawiająca Zmartwychwstałego Chrystusa.

16. Łazienki w Solcu-Zdroju

Jest to kompleks uzdrowiskowy, który znajduje się na terenie zabytkowego budynku w stylu neoklasycystycznym. Dostępne są tutaj najlepsze wody siarczkowe na całym świecie, a sama konstrukcja jest drewniana i robi ogromne wrażenie.

17. Aleja Aromaterapii

Jest to dydaktyczna ścieżka dla całej rodziny, która obfituje w wyjątkowe rośliny. Idealne miejsce na spacer dzięki olejkom, jakie rośliny wytwarzają. Aleja znajduje się pod adresem Partyzantów 8, Solec-Zdrój.

18. Przejazd meleksem po Solcu

Świetna atrakcja dla rodzin, z której dzieciaki na pewno będą zadowolone. Polecana jest dla osób, które chcą zwiedzić najlepsze zakątki miejscowości, jednak nie są fanami spacerowania. Kierowcy często dopowiadają coś na temat różnych obiektów, dzięki czemu można dowiedzieć się wiele na temat wsi i jej historii. Meleksy rozmieszczone są w wielu miejscach Solca i czekają na klientów.

19. JuraPark Bałtów

Na odwiedzających czekają tutaj wielkie figury przedstawiające dinozaury. Dla dzieci będzie to niesamowite przeżycie, będą mogły przenieść się dosłownie do filmu „Jurassic Park” i przeżyć niezapomnianą przygodę na własnej skórze! Miejsce to znajduje się pod adresem Bałtów 8a, Bałtów.

20. Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum”

Mieści się ono na terenie dawnej huty, co dodaje niesamowitej atmosfery na terenie obiektu. Widnieją tutaj wystawy poświęcone paleontologii, początkom osadnictwa w Polsce, górnictwu, starym samochodom i wielu innym dziedzinom. Muzeum znajduje się pod adresem ul. Marszałka Piłsudskiego 95 (Recepcja – wejście główne, Starachowice.