CiekawostkiPolska

Szymbark – ciekawostki, informacje i fakty

fot. KazimierzP / WikipediaSzymbark jest małą miejscowością w województwie pomorskim. Administracyjnie podzielony jest na dwie części Wieżycę i Drozdowo. Można śmiało powiedzieć, że za sprawą Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark stał się wizytówką Kaszub. Dzięki temu w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie tym regionem Polski. Oto 10 ciekawostek o Szymbarku:

1. Pomnik Niedźwiedzia Wojtka

Pewnie większość z nas słyszała o niedźwiedziu , który służył w Armii Andersa. Po odpowiednim wyszkoleniu nosił żołnierzom amunicję. Oficjalnie został mianowany żołnierzem w stopniu kaprala. Dzisiaj jego pomnik stoi dumnie w honorowym miejscu w Szymbarku.

2. Dom Sybiraka

Ponad 240-letnia drewniana chata przetransportowana do Szymbarku z Irkucka. W takich domach mieszkali zesłańcy. Tuż obok niej powstała bocznica z torami i pociąg wiernie odwzorowany od tego, którym transportowano zesłańców.

3. Największy fortepian na świecie

Ponad 6 metrów długości, około 2,50m szerokości i wysoki na prawie 2 metry a jego waga prawie 2 tony. Naprawdę robi wrażenie. Na tym instrumencie wykonał swój pierwszy koncert Leszek Możdżer.

4. Najdłuższa deska

Powstała z drzewa ogromnej daglezji rosnącej w kaszubskich lasach. Mierzy 46 metrów i 53 centymetry. Dzięki swoim wymiarom trafiła na listę rekordów Guinessa. Ponieważ w komisji przyznającej desce tytuł zasiadł Lech Wałęsa, w Szymbarku powstał Stół Noblisty o imponującej długości 35 metrów. Jednocześnie może przy nim usiąść 230 dorosłych osób.

5. Dom do góry nogami

W całej Polsce powstało kilka takich dziwnych budowli. Jednak ten jest wyjątkowy, ponieważ jego wnętrze potrafi wprowadzić w błąd nawet nasz błędnik. Po dłuższym pobycie w jego wnętrzu sami nie wiemy czy stoimy na suficie, czy leżymy na podłodze. Dziwne uczucie ale warto go doświadczyć.

6. Browar Kaszubska Korona

Specjalizuje się w ważeniu rzemieślniczych piw, które nie mają sobie równych na całym Pomorzu.

7. Muzeum Gospodarstwa Domowego

Niezwykła ekspozycja dawnych narzędzi medycznych, rolniczych, gospodarskich, ciesielskich i kuchennych od XVIII wieku do II wojny światowej.

8. Statua Światowida Kaszubskiego

Jest to drzewo odwrócone do góry korzeniami i wplecionymi w nie postaciami zwróconymi w każdą stronę świata. Drzewo symbolizuje budulec a postacie cztery cechy: patriotyzm, upór, pracowitość i religijność.

9. Bunkier Gryfa Pomorskiego

Odwzorowana na oryginale replika bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej. Wewnątrz znajduje się pełne wyposażenie i wiele pamiątek.

10. Kino XD

Nowoczesny obiekt z ruchomymi fotelami i z efektami specjalnymi. Podczas projekcji filmów widz zakłada specjalne okulary i w zależności od wyświetlanych scen, czuje na sobie podmuchy wiatru, krople deszczu , chłód czy ciepło. Ciekawe przeżycie, zwłaszcza przy projekcji horrorów.