Ciekawostki

7 ciekawostek o Dniu Matki

ciekawostki o dniu matki

W kalendarzu znaleźć można wiele świąt, które obchodzone są w wielu krajach naszego globu. To nie tylko te związane z religiami, jak chociażby Boże Narodzenie czy urodziny Buddy, ale też te kulturowe i społeczne. Jednym z nich jest dzień matki, kiedy to dziękuje się rodzicielkom za to, że urodziły i wychowały. Święto to nie wygląda wszędzie tak samo, co bywa interesującą wiedzą.

Oto ciekawostki o dniu matki z różnych stron świata.

1. W USA dzień matki jest świętem o ruchomej dacie, zawsze przypada jednak na drugą niedzielę maja.

2. Grecy obchodzili święto podobne do dnia matki już w starożytności – wiosną oddawali cześć Rhei, bogini płodności, macierzyństwa i pokolenia.

3. Niektóre państwa honorują matki poprzez urządzanie w dniu ich święta specjalnych festiwali. Przykładem są Indie, w których co roku około września i października miejsca ma Durga-puja, dziesięciodniowe wydarzenie, podczas którego składa się hołd Matce Bogini, Durga.

4 W Meksyku i niektórych krajach Ameryki Środkowej dzień matki obchodzony jest 10 maja każdego roku. W Tajlandii jest to 12 sierpnia, czyli w dzień urodzenia obecnej królowej.

5. Dzień Matki w Australii obchodzony jest od 1924 roku. Tradycja dawania prezentów w tym dniu rozpoczęła Janet Heyden. Po pierwszej wojnie światowej było wiele matek, które straciły mężów i synów, więc Janet Heyden rozpoczęła kampanię, aby przekazać im charytatywne prezenty, aby upewnić się, że nadal odczuwają miłość, na którą zasłużyły. Zwyczaj ten pozostał, a kwiatem, którym obdarza się najczęściej matki, jest chryzantema.

6. W Malawi Dzień Matki odbywa się 15 października każdego roku i jest traktowany jako święto narodowe. Ten dzień jest także Światowym Dniem Kobiet Wiejskich i jest często upamiętniony przez publiczne przemówienie prezydenta na temat znaczenia matek.