Ciekawostki

Interesujące Ciekawostki o Bezkręgowcach

motyl na liściu

Bezkręgowce stanowią różnorodną grupę zwierząt, których cechą wspólną jest brak kręgosłupa lub wewnętrznego szkieletu. Bezkręgowce stanowią aż 97% wszystkich zwierząt świata. Przedstawiamy 10 faktów o fascynującym świecie bezkręgowców.

1. Pierwsze bezkręgowce

Pierwsze bezkręgowce pojawiły się w erze proterozoicznej ok. 1.2 miliarda lat temu i były to zwierzęta zaliczane do gąbek. We wczesnym kambrze, czyli około 550 milionów lat temu wyewoluowały już wszystkie linie rozwojowe współczesnych bezkręgowców.

2. Nauka

Bezkręgowce są użyteczne w nauce. Popularnie wykorzystywana w genetyce jest muszka owocówka. Dzięki swoim dobrze zróżnicowanym organom pomogła ona naukowcom w odkodowaniu, które geny odpowiadają za jakie cechy.

3. Szkielet lub muszla

Wiele bezkręgowców, takich jak np. koralowce, ślimaki, małże czy krewetki posiada szkielet lub muszlę wykonaną z węglanu wapnia.

4. Małże morskie

Podejrzewa się, że małże morskie są najdłużej żyjącymi bezkręgowcami. Naukowcy dzięki badaniom izotopu węgla ustalili wiek jednego z badanych małży na 507 lat.

5. Wielka Rafa Koralowa

Wieka Rafa Koralowa jest największą na świecie żywą budowlą. Zbudowana jest z ogromnej ilości pojedynczych polipów koralowych (bezkręgowców o miękkim ciele), które połączone są tkanką. Wielka Rafa Koralowa zajmuje powierzchnię aż 350 tysięcy km2.

6. Kałamarnice olbrzymie

Prawdopodobnie największymi bezkręgowcami są kałamarnice olbrzymie. Największy potwierdzony osobnik mierzył 20 metrów i warzył 450 kg.

7. Karaluchy

Karaluchy uznawane są za jedne z najbardziej wytrzymałych organizmów zamieszkujących Ziemię. Dowodem na to może być fakt, że są stanie przeżyć nawet tydzień bez głowy. Posiadają otwarty układ krążenia oraz mogą oddychać przez małe otwory w każdym segmencie ich ciała. Powodem, przez który umierają, jest brak możliwości picia wody.

8. Szerszeń japoński

Występujący w Azji szerszeń japoński osiąga wielkość nawet do 8 cm. Jego użądlenie może wywołać śmiertelną reakcję alergiczną lub zatrucie toksynami. Śmierć może nastąpić w ciągu kilku godzin.

9. Wałęsak pospolity

Najbardziej jadowitym pająkiem świata jest wałęsak pospolity. Dysponuje on jadem 20 razy silniejszym niż czarna wdowa. Objawy jego ukąszenia powodują utratę kontroli nad mięśniami, w tym mięśniami oddechowymi. Neurotoksyna produkowana przez wałęsaka może ostatecznie doprowadzić do całkowitego paraliżu i uduszenia.

10. Ośmiornice

Ośmiornice oraz inne mięczaki mają niebieską krew. Spowodowane jest to kolorem pigmentu – hemocyjanu, który transportuje krew w ich organizmie.