Polska

Co warto zobaczyć w Szczyrku w jeden dzień lub weekend

góry

Polska jako kraj ma szczęście, że natura obdarzyła ją tak dużą różnorodnością ukształtowania powierzchni. Na północy morze i jeziora w środku niziny, a na południu wyżyny i góry. Dzięki takiemu ukształtowaniu powierzchni każdy może wybrać dla siebie najlepszy teren na wypoczynek.

Dla niezdecydowanych dobrą podpowiedzią będzie, a może Beskid Śląski? A jeśli Beskid Śląski to może Szczyrk? Co ciekawego znajdziesz w Szczyrku i okolicy?

1. Kolej Linowa na Skrzyczne

Trasa biegnie na najwyższy szczyt górski w łańcuchu wokół Szczyrku. Podzielona jest na dwa odcinki. Pierwszy wyciąg zaopatrzony jest w dwuosobowe kanapy i dociera do Hali Jaworzyna. Tutaj można się przesiąść na drugi wyciąg, docierający na sam szczyt. Ten odcinek pokonuje się w wygodnych czteroosobowych gondolach. Wyprawę można zakończyć na pierwszym odcinki i dalej wybrać sobie kierunek i poruszać się pieszo.

2. Beskid Sport Arena

Całoroczna stacja narciarska. Miłośnicy sportów zimowych mogą je z powodzeniem uprawiać w tym ośrodku również latem. Latem do dyspozycji są stoki pokryte igielitem. Zimą opady śniegu zastępują w naturalny sposób igielit. Dzięki takiemu podejściu praktycznie przez cały rok na obiekcie trwa sezon narciarski.

3. Deptak nad Żylicą

Niby nic nadzwyczajnego kiedy się czyta opis, magię tego miejsca docenia się dopiero podczas realnego fizycznego spaceru. Przechadzając się deptakiem podziwiać można widoki rozpościerające się na wszystkie strony. Deptak wiedzie począwszy od urzędu miasta aż do Buczkowic. A wszystko dzieje się tuż obok przepływającej Żylicy.

4. Gospoda Polska

Drewniana karczma zbudowana w centrum miasta. Ciekawe jest to, że do jej wykonania zużyto ponad 2,5 kilometra mszenia międzybelkowego, a cały obiekt zbudowano bez użycia ani jednego gwoździa. W Gospodzie można zjeść smaczny posiłek i ruszyć na dalsza wędrówkę. W Gospodzie Polskiej często odbywają się różne imprezy transmitowane przez telewizję, a wśród gości spotkać można wiele znakomitości sportowych i estradowych.

5. Jaskinia Malinowska

Zwolennicy wygibasów mogą zwiedzając tą jaskinię przeżyć fajną przygodę. Przejście 230 metrowego odcinka wymaga trochę zręczności bowiem jest tam kilka miejsc wymagających umiejętności. Jaskinia znajduje się w kompleksie góry Malinowa.

6. Jaskinia w Trzech Kopcach

Wyprawa do tej jaskini powinna być wybierana przez osoby bardzo sprawne fizycznie i obeznane ze sztuką poruszania się w podziemnych grotach. Nie wymaga ona jakiś nadzwyczajnych umiejętności przypisywanych grotołazom, niemniej jednak każdy kto się będzie chciał tam wybrać powinien być świadomy trudności i być na nie dobrze przygotowany. Jaskinia ma ponad 1200 metrów długości a czas na jej jej przejście to około 3-4 godziny, spędzone pod powierzchnią ziemi.

7. Nietoperze w Brennej

W pobliżu Szczyrku leży miejscowość Brenna. To właśnie w tej miejscowości na strychu tutejszej szkoło odkryto nietoperze. Dzięki specjalnemu projektowi miejsce to objęto specjalną ochroną. W celach ochronnych siedliska nietoperzy stworzono specjalne obserwatorium. Dzięki temu osoby zainteresowane mogą z bliska obserwować życie nietoperzy w wybranym przez nie środowisku.

8. Beskidzka Galeria Sztuki

Jest największa w rejonie prywatną galerią sztuki, założona została w 1995 roku. Z galerią współpracuje 130 artystów, których prace można tam oglądać. Wśród zgromadzonych prac artystów, można podziwiać rzeźby, biżuterię, ceramikę, szkło artystyczne itp. Galeria to nie tylko obrazy to także miejsce wielu imprez kulturalnych takich jak koncerty, spotkania autorskie itp.

9. Termy rzymskie Klimczok

Hotel Klimczok oferuje ciekawą atrakcję. W jego wnętrzu stworzono baseny na wzór rzymskich term. Temperatura wody i otoczenia podlega kontroli i wynosi 28 stopni. Jest to miejsce fajnego rodzinnego wypoczynku.

10. Szlaki turystyczne

Jak przystało na górską miejscowość z jej centrum rozchodzi się wiele szlaków wycieczek pieszych i rowerowych. Każdy żądny takich wyzwań może wybrać odpowiedni do swoich możliwości i zamiłowań szlak i odbyć górska wyprawę.