Ciekawostki

10 Intrygujących Ciekawostek o Szczygle

Szczygieł

Szczygieł to nie tylko tytuł powieści Donny Tratt i jej ekranizacji, to przede wszystkim mały ptak. Pośród innych skrzydlatych zwierząt da się rozpoznać jego europejską odmianę po charakterystycznym umaszczeniu — żółci na skrzydłach i czerwieni na głowie — ale można powiedzieć o nim o wiele więcej, niż się wydaje. Oto 10 top ciekawostek — szczygieł:

1. Czternaście podgatunków

Obecnie wyróżnia się czternaście podgatunków, które podzielone są na dwie grupy: wschodnią i zachodnią. Wśród podgatunków występuje między innymi szczygieł zwyczajny, szczygieł syberyjski, szczygieł szarogłowy. Nazwy podgatunków często pochodzą od krajów lub regionów ich występowania.

2. Ptak hodowany

Już w czasach starożytnych szczygieł był ptakiem hodowanym ze względu na swoje kolorystyczne upierzenie oraz piękny śpiew.

3. Długość ciała

Przeciętna długość ciała szczygła wynosi 12,5-14 centymetrów, rozpiętość skrzydeł około 23 centymetry, masa ciała to natomiast 15-18 gramów.

4. Długość życia

Najstarszy z zaobrączkowanych szczygłów dożył 14 lat, gdy średnia długość życia tego ptaka wynosi 2 lata. W niewoli może osiągnąć ponad 15 lat.

5. Miejsce lęgu

Miejscem lęgu szczygła są lasy liściaste i mieszane, może zamieszkiwać także tereny takie jak sady, aleje, polany, kępy drzew, ogrody czy nadrzeczne łęgi.

6. Pożywienie

Na pożywienie szczygła składają się w głównej mierze nasiona chwastów, w okresie wiosenno-letnim żywi się drobnymi owadami, na przykład mszycami czy gąsienicami, oraz nasionami drzew. Zwykle żywią się, unosząc się od rośliny do rośliny i często żywią się do góry nogami.

7. Ptaki towarzyskie

Szczygły są ptakami towarzyskimi, zwłaszcza zimą, kiedy łączą się w stada liczące do 40 osobników, a czasem nawet więcej.

8. W nocy

Gdy nadchodzi noc, gnieżdżą się grupami na gałęziach drzew lub w gęstych krzakach.

9. Monogamiczne

Szczygły europejskie są monogamiczne i tworzą długotrwałe wiązania par. Ich sezon lęgowy przypada na wiosnę i rozpoczyna się w marcu pokazami godowymi. Gniazdo jest w całości zbudowane przez samicę i zazwyczaj jest gotowe w ciągu tygodnia. W ciągu kilku dni od zakończenia gniazda samica składa lęg 4-6 jaj, które są białawe z czerwonawo-brązowymi plamkami. Jaja są wysiadywane przez samicę przez 11-13 dni, którą karmi samiec.

10. Ptaki w klatkach

W XIX wieku w Wielkiej Brytanii każdego roku łapano tysiące szczygieł, które miały być sprzedawane jako ptaki w klatkach. Jedna z najwcześniejszych kampanii Towarzystwa Ochrony Ptaków była skierowana przeciwko temu handlowi.