Polska

20 Najlepszych Atrakcji w Szczecinku i Okolicy

fot. Paweł Schmidt / Wikiepedia

Położony wśród lasów i jezior Szczecinek jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych województwa zachodniopomorskiego. Jakie atrakcje czekają na osoby, odwiedzające okolice tego miasta?

1. Bunkier – Muzeum Wału Pomorskiego

Budowla ta była częścią linii niemieckich umocnień, tworzonej w tych okolicach od połowy lat trzydziestych XX wieku. Obecnie znajduje się tu ekspozycja muzealna,  prezentująca m.in. elementy uzbrojenia i pamiątki, związane z walkami, toczonymi w tych stronach w czasie II Wojny Światowej. Adres: Szczecinek, ul. Tadeusza Kościuszki 93.

2. Muzeum Regionalne w Szczecinku

W Muzeum Regionalnym w Szczecinku można podziwiać zbiory, związane m.in. z pomorskimi rodami szlacheckimi oraz historią miasta i jego garnizonu wojskowego. Częścią ekspozycji jest również bogata kolekcja sreber, broni myśliwskiej i trofeów łowieckich. Muzeum znajduje się w Szczecinku przy ul. Szkolnej 1.

3. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku

Budynek ten ma średniowieczny rodowód, jednak w wyniku licznych przebudów zatracił on dawno swój obronny charakter. Obecnie znajduje się w nim centrum konferencyjne, elegancka restauracja oraz galeria sztuki współczesnej. Wokół zamku rozciąga się piękny, zabytkowy park. Adres: Szczecinek, ul. Mickiewicza 2.

4. Pomost Zamkowy w Szczecinku

Obiekt ten jest jednym z najciekawszych punktów widokowych w Szczecinku – z piętrowej budowli można podziwiać zarówno brzegi Jeziora Trzesiecko, jak i okolice zamku. Miejsce to sprzyja relaksowi: na samym pomoście znajdują się leżaki, a przy zejściu, nad brzegiem jeziora – piaszczysta plaża. Cumują tu również tramwaje wodne. Adres: Szczecinek, ul. Mickiewicza  2.

5. Podświetlana fontanna na Jeziorze Trzesiecko

Nad Jezioro Trzesiecko warto wybrać się też między innymi po to, by obejrzeć pływającą fontannę. Strumienie wody, podświetlane po zmroku,  tryskają z niej w rytm muzyki, osiągając różną wysokość. Widowisko to można podziwiać m.in. z terenów rekreacyjnych, ciągnących się wzdłuż ulicy Mickiewicza oraz z Pomostu Zamkowego.

6. Pomnik Adama Giedrysa w Szczecinku

Adam Giedrys z zawodu był krawcem, jednak znany jest przede wszystkim jako astronom-amator. W roku 1958 stworzył on – dzięki pomocy lokalnych władz i przedsiębiorstw – kopułę obserwacyjną, w której umieścił własnoręcznie skonstruowany teleskop. Dzięki tej nietuzinkowej postaci mieszkańcy Szczecinka mogli też – jako pierwsi mieszkańcy krajów socjalistycznych – oglądać okruchy skał księżycowych, przywiezionych przez misję Apollo 11. Pomnik znajduje się w Szczecinku, przy ulicy Bohaterów Warszawy, koło numeru 24.

7. Dęby Wilczkowskie

Wśród leśnych terenów, otaczających Szczecinek, na szczególną uwagę zasługuje rezerwat Dęby Wilczkowskie. Warto wybrać się tu, by odetchnąć świeżym powietrzem i pospacerować wśród majestatycznych drzew. Teren ten znajduje się w Szczecinku, nad Jeziorem Wilczkowo, około kilometra na południowy zachód od zabudowań dzielnicy Świątki.

7. Wyciąg do nart wodnych i wakeboardu w Szczecinku

Szczecinek może pochwalić się również jednym z najdłuższych w Europie wyciągów do nart wodnych i wakeboardu. Adres obiektu: Szczecinek, ul. Mickiewicza 22.

8. Rynek w Szczecinku

Rynek w Szczecinku prezentuje się naprawdę pięknie – dużo tu kwiatów i zieleni, a w upalne dni ochłodę zapewnia znajdująca się na nim fontanna. Na osoby, odwiedzające ten plac, czekają również wygodne ławki. Adres: plac Wolności.

9. Ratusz w Szczecinku

Jednym z najważniejszych zabytków w centrum Szczecinka jest ratusz, wzniesiony w połowie XIX wieku. Budynek znajduje się przy placu Wolności, pod numerem 13.

11. Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie

Ekspozycja tego muzeum obejmuje przede wszystkim pojazdy wojskowe. Co ciekawe – wszystkie one są sprawne, a placówka prezentuje je w ruchu podczas specjalnych pokazów. Adres: Borne Sulinowo, ul. Wojska Polskiego 1.

12. Wieża Bismarcka w Szczecinku

Budowla ta powstała na początku XX wieku, lecz w czasach PRL-u była mocno zaniedbana. Obecnie, po rewitalizacji, znowu jest jedną z najważniejszych atrakcji Szczecinka. Warto odwiedzić ją ze względu na wspaniały widok, rozciągający się ze szczytu. Obiekt znajduje się nad brzegiem Jeziora Trzesiecko, w pobliżu ul. Szczecińskiej.

13. Bagno Kusowo

Rezerwat Bagno Kusowo to blisko 300 hektarów unikalnych torfowisk. Zwiedzanie terenu ułatwiają wyznaczone ścieżki edukacyjno-przyrodnicze – znajdziemy je na wschód od miejscowości Kusowo.

14. Rodzinny Park Rozrywki w Szczecinku

Miejsce to powinno spodobać się zwłaszcza osobom, które wybrały się do Szczecinka z dziećmi: zlokalizowany w zachodniej części miasta teren to w zasadzie gigantyczny plac zabaw. Oczywiście są tu również atrakcje dla starszych gości – m.in. siłownia na świeżym powietrzu. Adres: Szczecinek, ulica Kopernika.

15. Wieża Kościoła świętego Mikołaja w Szczecinku

Wieża ta jest jedyną pozostałością późnogotyckiego kościoła z XVI wieku, rozebranego w roku 1909. Budynek należy do Muzeum Regionalnego i można go zwiedzać, trzeba jednak wcześniej uzgodnić to z pracownikiem tej instytucji. Adres: Szczecinek, ulica Księżnej Elżbiety 6.

16. Mural Rafała Olbińskiego w Szczecinku

W Szczecinku znajdziemy wiele murali. Jeden z najbardziej znanych, autorstwa Rafała Olbińskiego, ukazuje kolejne etapy wzrostu drzewa. Można go podziwiać na budynku, znajdującym się przy ul. Jana Pawła II 18.

17. Plaża ma Mysiej Wyspie

Mysia Wyspa jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców Szczecinka i przybywających do tego miasta turystów. Oprócz samej plaży znajdziemy tu rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Dodatkową atrakcją może być fakt, że na Mysią Wyspę kursują tramwaje wodne. Plaża znajduje się w Szczecinku, w pobliżu ulicy Wilczkowskiej.

18. Wieża ciśnień w Szczecinku

Malowniczo wyglądająca budowla powstała w początkach XX wieku i służyła miastu aż do roku 1989. Można ją podziwiać na wzgórzu, znajdującym się pomiędzy ul. Lipową a ul. Wodociągową.

19. Poidełko Jesiotr

Zlokalizowana w centrum miasta rzeźba jesiotra, autorstwa Wiesława Adamskiego, jest też fontanną i źródłem wody pitnej. Adres instalacji: Szczecinek, ul. Podgórna 2.

20. Kąpielisko nad Jeziorem Leśnym

Na wschód od  zabudowań Szczecinka, nad Jeziorem Leśnym, znajduje się kameralna plaża i kąpielisko. Osoby, którym znudzi się korzystanie z tych atrakcji, mogą wybrać się na wędrówkę wzdłuż brzegów tego urokliwego akwenu – poprowadzi ich ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Adres: Czarnobór 14.