Polska

10 niesamowitych atrakcji w Białym Dunajcu

Budynek urzędu gminy w Białym Dunajcu | Fot. Archeo16 / Wikipedia

Biały Dunajec to podhalańska wieś w województwie małopolskim.

Licząca sobie zaledwie kilka ulic stanowi miejsce wybierane przez miłośników gór i wędrówek, kryje jednak w sobie trochę więcej.

1. Szlak Wojciecha Kułaka Wawrzyńcoka

Szlak Wojciecha Kułaka Wawrzyńcoka to największa atrakcja Białego Dunajca. Wawrzyńcok był najbardziej znanym podhalańskim rzeźbiarzem, toteż przechodząc przez szlak, można zapoznać się z jego dziełami.

2. Muzeum Oscypka

Muzeum Oscypka to miejsce, w którym poznać można tradycję wyrabiania tego przysmaku. Na własne oczy można zobaczyć cały proces. Muzeum znajduje się w prawdziwej bacówce, gdzie też można nabyć świeżo wyrobione oscypki.

3. Karczma „U Furtoka”

Karczma „U Furtoka” to przykład budynku z drewna i kamienia rzecznego. Górale nazywają ją Szałasem Regionalnym. Przedstawia sobą góralskie tradycje budownictwa.

4. Wyciąg narciarski TOKO-LAND

Wyciąg narciarski TOKO-LAND w Białym Dunajcu to jeden z trzech w okolicy – pozostałe dwa to „U Steni” w Gliczarowie Górnym i „Sami Swoi” w Gliczarowie Dolnym – wyciągów, z których w sezonie korzystać mogą miłośnicy sportów zimowych. Posiada on wyciąg orczykowy dla narciarzy i snowboardzistów mający długość 750 metrów.

5. Trasa biegowa

W Białym Dunajcu stworzona została trasa biegowa, z której korzystać można w ciągu dnia – przez brak oświetlenia lepiej nie wyruszać na nią po zmroku. Trasa graniczy z jednej strony z torami kolejowymi, z drugiej – z rzeką Biały Dunajec.

6. Trasy rowerowe

Miłośnicy jednośladów mogą skorzystać ze stworzonych dla nich tras rowerowych. Różnią się one między sobą dystansem oraz poziomem trudności, który należy wybrać pod swoje umiejętności.

7. Pracownia Ceramiki i Mozaiki

Pracownia Ceramiki i Mozaiki nad Rzeką zaprasza do siebie turystów interesujących się lub chcących spróbować swoich sił w rękodziele. Pracownię można zwiedzać, jak i wziąć czynny udział w organizowanych w niej warsztatach.

8. Boiska sportowe

Dla fanów piłki nożnej istnieje możliwość zagrania na boisku sportowym – obiekt ten jest wykorzystywany przez lokalny klub LKS Biali.

9. Dzień Pstrąga

Co roku w Białym Dunajcu organizowany jest Dzień Pstrąga. To wydarzenie wędkarsko-gastronomiczno-kulturalne to nie tylko okazja do skosztowania pysznej ryby, ale także zapoznania się z historią i tradycjami regionu.

10. Siłownia

Gminna siłownia to miejsce, z którego skorzystać mogą klienci indywidualni orz grupy sportowe, które pod czujnym okiem instruktora mogą pracować nad formą i aktywnie spędzić czas.