Polska

Co zobaczyć w Szczecinie w jeden dzień lub weekend

most

Portowe miasta zawsze maja w sobie nutkę tajemniczości i wielkości. Sam fakt zawijania do ich portów statków, przywożących towary z różnych stron świata, dodaje im prestiżu.

Do tego typu miast zalicza się również Szczecin. Położenie miasta i portu w sporej odległości od morza wzbudza ciekawość u wielu osób. Należy jednocześnie pamiętać że miasto portowe to nie tylko przeładunek towarów to także wiele innych atrakcji. Jak to wygląda w Szczecinie?

1. Zamek Książąt Pomorskich

Położony na Wzgórzu Zamkowym renesansowy Zamek ma swoje początki w roku 1346 roku. Szczecin w początkach swojego istnienia miał słowiańskie korzenie. Zamek na przestrzeni wieków ulegał rozbudowie. Do dziś uznawany jest za jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib książęcych w północnej Europie. Zwiedzanie całego zamku jest niemożliwe ze względu na prace konserwatorskie. Wstęp ograniczony jest do dziedzińca zamku.

2. Wały Chrobrego

Zbudowane na początku XX wieku tarasy widokowe na brzegu Odry przeznaczone zostały do spełniana roli spacerowej. W założeniach miał tu być centralny punk miasta. Wały to 500 metrowej długości fragment odrzańskiej skarpy przemieniony przez projektantów w ciekawą budowlę urbanistyczno-architektoniczną.

3. Brama Portowa

Pozostałość po pruskich fortyfikacjach. Jest jedną z dwóch istniejących do dziś bram. Usytuowana od zachodniej części miasta nosiła kiedyś nazwę Bramy Berlińskiej gdyż wychodząca z niej droga prowadziła do Berlina. Brama jest ciekawy barokowym obiektem architektonicznym.

4. Port w Szczecinie

Spełnia zarazem dwie funkcje, jest największym rzecznym portem na Odrze będąc jednocześnie portem morskim. Droga z portu na pełne morze prowadzi szlakiem wodnym przez Zalew Szczeciński. Dobrym sposobem na obejrzenie portu jest wyprawa wypożyczoną motorówką i dokonanie zwiedzania od strony wodnej.

5. Muzeum Techniki i Komunikacji

Jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Muzeum znajduje się na terenie nieczynnej zajezdni tramwajowej. Znaleźć tu można wiele eksponatów pojazdów konstruowanych i produkowanych w Szczecinie. Miłośnicy motocykli znajdą tu zachowane w doskonałym stanie jednoślady takie jak motory Junak, WSK, SHL, Sokoły motorowery Komar, Żak, Ryś i skutery Osa.

6. Stare Miasto

Doszczętnie zniszczone w czasie ostatniej wojny. Odbudowa i rekonstrukcja wielu budynków trwa do dziś. Warto zajrzeć w ten zakątek miasta, można tutaj spotkać wiele kawiarni, restauracji a wszystkie one mają swój niepowtarzalny urok.

7. Gmach Główny Muzeum Narodowego

Stojący przy Wałach Chrobrego budynek jest najbardziej reprezentacyjnym budynkiem miasta. W jego wnętrzach można zapoznać się ze zbiorami stałymi oraz czasowymi wystawami.

8. Szczecińskie Parki

Szczecin jest jednym z najbardziej zielonych miast Polski. W jego granicach doliczono się 15 parków zajmujących łącznie ponad 142 hektary. Przy takiej ilości parków każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie.

9. Szczecińskie platany

Szczecin może pochwalić się największym w Polsce skupiskiem platanów. Jeśli ktoś ma ochotę podziwiać je w liczbie ponad 200, znajdzie wszystkie na Jasnych Błoniach.

10. Jezioro Dąbie

Czwarte co do wielkości jezioro w Polsce. Nad brzegiem jeziora znajdują się liczne mariny żeglarskie oraz przystanie żeglarskie.