Polska

9 Najciekawszych Atrakcji w Szczawnicy Zimą 2023/2024

Szczawnica Atrakcje Zimą

Dlaczego warto odwiedzić Szczawnicę zimą? Ponieważ jest tutaj wiele atrakcji dla ludzi o różnych preferencjach. Kilka ciekawych propozycji znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

1. Plac Dietla

Plac Dietla to miejsce, które przypadnie do gustu każdemu, kto lubi spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Plac zlokalizowany jest w centrum szczawnickiego uzdrowiska. Spacerując w tym miejscu, można podziwiać górskie zbocza z lasami bukowo-jodłowymi. Przy placu znajdują się zabytki, które warto zobaczyć na żywo. Willa „Pod Bogurodzicą“, willa  „Pałac”, czy też willa „Nad Zdrojami” to tylko kilka przykładów. Warto wspomnieć, że plac został wybudowany w 1865 roku. W dawnych czasach był miejscem zgromadzeń publicznych i targów.

2. Pijalnia Wód Mineralnych w „Domu nad Zdrojami”

Pijalnia Wód Mineralnych zwanych także leczniczymi zlokalizowana jest we wschodniej części wspomnianego już Placu Dietla. Aby móc skorzystać z atrakcji tego miejsca, trzeba udać się do „Domu nad Zdrojami”. W Pijalni Wód mineralnych możesz nie tylko skosztować leczniczych wód, ale także postawić na różnorodne zabiegi uzdrowiskowe, które będą ukojeniem zarówno dla ciała, jak i dla duszy. Jeśli chodzi o dostępne tutaj wody lecznicze, opcji jest naprawdę wiele, a więc każdy ma szansę znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto wspomnieć na przykład o wodzie Jan, która sprawdza się doskonale w profilaktyce chorób układu moczowego. Na uwagę zasługuje także woda Józefina zawierająca jod, którą poleca się w profilaktyce i leczeniu astmy. Więcej informacji na temat oferty tego miejsca znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Pijalni Wód Leczniczych w Szczawnicy.

3. Muzeum Uzdrowiska

Także Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy warto bez wątpienia zapisać na swojej liście obiektów godnych odwiedzenia podczas wycieczki. Oglądając wystawę, można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii Uzdrowiska i Rodu Stadnickich. Od pewnego czasu obiekt jest nieczynny, ale warto regularnie sprawdzać informacje zamieszczane na stronie internetowej.

4. Szczawnicka Kolejka na Palenicę

Lubisz cieszyć oczy pięknymi widokami z góry? Jeśli tak, koniecznie wybierz się na szczawnicką kolejkę na Palenicę. Kolejka jest czynna codziennie, chyba że akurat trwa coroczny przegląd. Długość wyciągu krzesełkowego wynosi 786 metrów, a czas wyjazdu to 3 minuty. Na szczycie Palenicy znajduje się schronisko „Groń”, gdzie można skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Jeśli lubisz jeździć na nartach, na pewno zainteresuje Cię także informacja, że zimą czynne są tam wyciągi narciarskie.

5. Promenada nad Grajcarkiem

Pieszo-rowerowy trakt warto polecić każdemu, kto docenia spacery w zimowej scenerii. Widoki na pewno Cię nie zawiodą. Trasa przebiega płasko, bez nachyleń, dzięki czemu promenada nad Grajcarkiem sprawdzi się doskonale jako miejsce na wycieczkę dla osób w każdym wieku. W pobliżu dostępne są restauracje oraz bary idealne na przerwę podczas zimowego spaceru. Jeśli jednak podróżujesz z psem, musisz wiedzieć, że obowiązuje zakaz wprowadzania tych zwierząt na teren promenady nad Grajcarkiem.

6. Jazz Bar w Dworku Gościnnym

Jednym z miejsc cieszących się świetnymi opiniami w Szczawnicy, jest Jazz Bar mieszczący się w Dworku Gościnnym. To świetne miejsce na relaks, jeśli potrzebujesz odpocząć w otoczeniu przyjemnego zapachu świec, przy przyciemnionym świetle. Jazz Bar sprawdzi się doskonale szczególnie w przypadku par i grup znajomych, ale także osoby podróżujące samotnie mogą poczuć się tutaj dobrze. Warto wspomnieć, że w menu znajdziesz dania kuchni międzynarodowej z elementami kuchni regionalnej. Także smakosze słodkich pyszności znajdą tutaj coś dla siebie. Jeśli lubisz takie przekąski, koniecznie zwróć uwagę na przykład na mus z białej czekolady.

7. Kościół św. Wojciecha

Fanom obiektów sakralnych z pewnością warto zaproponować wizytę w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Świątynia jest piękna zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Ten neogotycki Kościół jest zlokalizowany przy ulicy Jana Wiktora 1a. Jako ciekawostkę warto dodać, że na poddaszu tej świątyni żyje podkowiec mały, czyli bardzo rzadki gatunek nietoperza.

8. Narty

Jeśli Szczawnica, to koniecznie narty. Fani tego zimowego sportu na pewno nie będą zawiedzeni. Wyciągi w Szczawnicy i okolicach to nie tylko wspomniana już Palenica, ale także Szafranówka I i II, Jaworki, Kluszkowce. Pamiętaj, aby przed dokonaniem wyboru, sprawdzić oznaczenie trudności poszczególnych tras.

9. Hotel Solar Medical Spa – basen

Wyjazd do Szczawnicy warto polecić również osobom, które preferują spędzanie czasu pod zadaszeniem. Hotel Solar Medical Spa ma tak różnorodną ofertę, że bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Fanom aktywnego odpoczynku można polecić basen z atrakcjami takimi jak sztuczna fala, wodospady, dzikie źródła, masaże podwodne, sauna fińska. Godna uwagi jest także oferta SPA, w której znajdziesz na przykład masaż, aromaterapię, czy też światłoterapię.