Polska

14 intrygujących ciekawostek o serialu Ojciec Mateusz

źródło: Wikipedia

Wśród rodzimych seriali jest wiele takich, które przykuwają przed telewizory rzesze widzów. I trudno się dziwić, kiedy mają konsekwentną i wciągającą fabułę, a do tego bohaterów, z którymi można się utożsamiać. To jednak w przypadku niektórych produkcji niejedyne ciekawostki — Ojciec Mateusz jest tego przykładem: gromadząc wielu oglądających, wciąż miał dla nich pewne niespodziewane informacje.

1. „Ojciec Mateusz” jest polską wersją włoskiego serialu telewizyjnego Don Matteo. W tytułową rolę księdza-detektywa wcielił się Artur Żmijewski, aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, reżyser. Występował na deskach Teatru Współczesnego, Ateneum, Scena Prezentacje, Narodowego. Od 2007 roku jest ambasadorem dobrej woli UNICEF.

2.  Losy księdza Mateusza Żmigrodzkiego i innych bohaterów serialu widzowie mogą śledzić od 11 listopada 2008 roku.

3. Producentem serialu jest Krzysztof Grabowski, założyciel Grupy Filmowej „Baltmedia”. Otrzymał on od burmistrza Sandomierza honorowe wyróżnienie-nagrodę „Bene meritus”-„Dobrze zasłużony” za nieocenione zasługi w rozsławieniu, popularyzowaniu i promocji Sandomierza.

4. Akcja serialu rozgrywa się w Sandomierzu, tam kręcone są zdjęcia plenerowe. Większość scen we wnętrzach realizowana jest w Warszawie i okolicach. W czwartym sezonie niektóre odcinki rozgrywają się poza Sandomierzem: w Kielcach, Bełtowie, Opatowie, Busku-Zdroju, Krzyżtoporze, Ćmielowie, Wąchocku i Sielpi, Płocku, Siedlcach. Odcinek pt. „Bieg” rozgrywa się w Drohiczynie i okolicach.

5. Do Sandomierza przyjeżdża coraz więcej turystów ze względu na popularność serialu. Z myślą o turystach powstała tam specjalna trasa „Śladami ojca Mateusza”. Turystyka staje się dla miasta coraz ważniejsza.

6. W miarę rozwoju serialu zmieniła się także czołówka. W pierwszym sezonie przedstawiała tylko najważniejsze miejsca Sandomierza wraz z nazwiskami aktorów. Od odcinka „Zlecenie”czołówka przedstawia głównych bohaterów na tle najważniejszych miejsc Sandomierza: Rynku, Bramy Opatowskiej, kościoła św. Jakuba, ratusza, uliczek Starego Miasta.

7. Na podstawie serialu powstały dwie gry planszowe: Szachy ojca Mateusza i Ojciec Mateusz — Tajemnicze zagadki Sandomierza.

8. W niektórych odcinkach dochodzi do zmian personalnych, które nie uchodzą uwadze widzów, między innymi Barbara Nocul nosi imię Halina.

9. Jeden z odcinków nosił tytuł „Myszka Miki”.

10. Nie było ani jednego odcinka serialu, w którym ojciec Mateusz nie rozwiązałby zagadki.

11. Aktorzy występujący w serialu „Ojciec Mateusz” użyczyli głosów w polskiej produkcji „Kajko i Kokosz” stworzonej dla platformy streamingowej Netflix.

12. Poza księdzem Mateuszem ważną postacią w serialu jest młodszy inspektor Orest Możejko, grany przez Piotra Polka. To, co go charakteryzuje, to bycie apodyktycznym, przekonanym  o swojej nieomylności. Przez pierwsze odcinki jest sceptycznie nastawiony do detektywistycznych zdolności księdza, z czasem staje się przyjacielski, zaczyna proboszcza darzyć sympatią i zaufaniem. Jest wymagającym szefem, ale lubi i szanuje swoich podwładnych.

13. Kiedy ksiądz Mateusz został tymczasowo aresztowany, poznał kolegę „spod celi”. Jest nim Waldemar Grzelak „Pluskwa”, grany przez Eryka Lubosa. Zaprzyjaźnili się, były więzień o dobrym sercu pomieszkiwał na plebanii, ale znalazł własne mieszkanie. Często pojawia się u Natalii, gosposi księdza, pomagając jej w wielu domowych sprawach.

14. Budynek, który w serialu jest plebanią ojca Mateusza, w rzeczywistości nie znajduje się w Sandomierzu, a w podwarszawskiej miejscowości Radość.