Ciekawostki

15 Ciekawostek o Świętej Zofii

święta zofia
Święta Zofia z córkami / źródło: западная Белоруссия / Wikipedia

Święta Zofia, zwana również Zofią Rzymską lub Zofią z Mediolanu, była męczennicą chrześcijańską i jest świętą Kościoła katolickiego. Z kolei druga święta Zofia była męczennicą, która zginęła podczas prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jej temat.

1. Naukowcy mają trudności z ustaleniem dokładnego okresu jej życia, ale szacuje się, że żyła w II lub też na przełomie II i III wieku.

2. Była bardzo pobożną wdową, która wychowywała trzy córki. Każda z nich otrzymała imię na cześć cnót chrześcijańskich, czyli Pistis, Elpis i Agape, co oznacza wiarę, nadzieję oraz miłość. Dbała też o to, aby jej córki były równie pobożne.

3. W mitologii rzymskiej Diana była boginią płodności, Księżyca i przyrody. Kiedy święta Zofia odmówiła złożenia jej ofiary, jej nieletnie córki zostały poddane mękom na jej oczach. Mimo strasznych tortur nawoływała, aby się nie poddawały.

4. Jej córki ostatecznie zostały zamordowane przez ścięcie mieczem, a Zofię pozostawiono przy życiu najpewniej dlatego, że okazała się tak odważna. Zmarła jednak na ich grobie z rozpaczy. Istnieją też źródła, zgodnie z którymi święta Zofia zmarła śmiercią męczeńską razem ze swoimi córkami.

5. Relikwie świętej Zofii znajdują się obecnie w Rzymie w kościele świętego Sylwestra in Capite. Kościół ten został zbudowany już w VIII wieku dzięki papieżowi Stefanowi II.

6. W ikonografii rzadko kiedy występuje sama. Najczęściej przedstawia się ją razem z córkami. Jej atrybutami są krzyż w prawej dłoni oraz zwinięty zwój w lewej dłoni.

7. Według badaczy święta Zofia zmarła około roku 137. Cerkiew prawosławna uznaje ją za męczennicę, a jej wspomnienie przypada na 17 września lub też 30 września zgodnie z kalendarzem gregoriańskim.

8. W związku z kultem świętej Zofii imiona jej córek są bardzo popularne w Rosji i Anglii. W rosyjskiej wersji brzmią one Wiera, Nadieżda i Lubow, a w angielskiej Faith, Hope and Charity.

9. Drugą świętą o tym samym imieniu jest święta Zofia Dziewica, czyli męczennica chrześcijańska, która należała do grupy męczenników Kwarta, Kwinta, Sulpicjusza i Trofima.

10. Święta Zofia Dziewica została pochowana na cmentarzu Via Latina, a jej kult rozprzestrzenił się dzięki papieżowi Sergiuszowi II.

11. Papież Sergiusz II sprowadził relikwie św. Zofii Dziewicy do bazyliki św. Sylwestra i św. Marcina w Monti, a z kolei papież Hadrian podarował część z nich św. Remigiuszowi, kiedy znany biskup Strasburga był z pielgrzymką w Rzymie.

12. W połowie XVIII wieku Stanisław Józef Duńczewski wspominał o kulcie św. Zofii Dziewicy w kalendarzach zamojskich. Świadczy to o tym, że była już wówczas ceniona.

13. Wspomnienie św. Zofii Dziewicy obchodzone jest 15 maja w Kościele katolickim i pod tą samą datą widnieje ona w kalendarzach protestanckich.

14. Św. Zofia Dziewica jest patronką zjawiska klimatycznego, które nazywa się „zimną Zośką” i które występuje właśnie 15 maja.

15. Św. Zofia Dziewica wzywana jest podczas niedoli oraz w przypadku szkód wyrządzonych przez silny mróz.