Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Suwałkach

fot. Łukasz Pojezierski / Wikipedia

Położenie miasta Suwałki pozwala na poszukiwanie atrakcji od granicy Mazur na zachodzie i na północ od rzeki Biebrzy. W historii tego regionu pojawili się Jaćwingowie, Prusacy, Rosjanie, Żydzi. Bogata historia miasta sprawiła, że Suwałki oferują wiele atrakcji:

1. Muzeum Okręgowe

Muzeum Okręgowe w Suwałkach, gdzie można poznać historię regionu od epoki kamienia łupanego przez komunizm.

2. Muzeum Marii Konopnickiej

Muzeum Marii Konopnickiej i Suwalski Baśniowy Szlak, to właśnie w Suwałkach pisarka się urodziła i spędziła pierwsze lata dzieciństwa. W ramach wystawy można obejrzeć pamiątki z życia Konopnickiej oraz fragmenty wierszy dla dorosłych.

3. Centrum Suwałk

Centrum Suwałk, które ma harmonijny, klasycystyczny charakter, gdzie pełno niewysokich zabudowań, dużych bram do podwórzy czy ozdobnych fragmentów budowli.

4. Cmentarz 7 Wyznań

Cmentarz 7 Wyznań, zlokalizowany na Zarzeczu. W tym miejscu ulokowano cmentarze różnych religii (rzymskokatolicki, żydowski, muzułmański, staroobrzędowy, prawosławny, kalwiński i luterański).

5. Molenna Staroobrzędowców

Molenna Staroobrzędowców, czyli miejsce modlitw nielicznej i dość konserwatywnej grupy religijnej, która była odłamem rosyjskiej cerkwi w XVII wieku. Nabożeństwa w tej grupie prowadzi szanowany członek społeczności

6. Bulwary

Bulwary nad Czarną Hańczą, które są wybudowane wzdłuż wody i zawierają w sobie ścieżkę rowerową, szerokie chodniki i ładnie utrzymane trawniki.

7. Zalew Arkadia

Zalew Arkadia z kąpieliskiem, gdzie zgromadzono kąpielisko z pomostem, zewnętrzną siłownię, trasy piesze i rowerowe, boiska do siatkówki plażowej, skatepark oraz położone obok orlik i korty tenisowe. Całość łączy się z bulwarami nad Czarną Hańczą.

8. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który został wybudowany, jako cerkiew prawosławna. Jednak w wyniku wielu przeróbek straciła swój charakter i została zamieniona na kościół katolicki.

9. Głazowisko Bachanowo

Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą, czyli ciekawy rezerwat położony na południe od jeziora Hańcza. Na obszarze zajmującym 0,9 hektara porzuconych zostało przez cofający się lodowiec ze Skandynawii 10 000 głazów o obwodzie do 8 metrów.

10. Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy, który można przejechać kolejką wąskotorową. Szlak rozpoczyna się i kończy w miejscowości Płociczno.