Podróże

10 Najlepszych Restauracji w Supraślu

Supraśl to miasto w województwie podlaskim. Znajduje się około 15 kilometrów na północny wschód od Białegostoku. Ale Podlasie to nie tylko świeże powietrze, lasy, ale i wyjątkowa kuchnia regionalna. Kuchnia podlaska ma wielu miłośników, gdyż jest prosta, ekologiczna i, co najważniejsze, bardzo smaczna. Łączy elementy kuchni polskiej, litewskiej i białoruskiej, wykazując wiele podobieństw i oznak wpływu kuchni sąsiednich. Czy zatem w Supraślu można smacznie zjeść? Oczywiście! Lokalne restauracje to przede wszystkim kwintesencja kuchni polskiej i podlaskiej. To miejsca idealne na ucieczkę od szarej codzienności. Sprawdź naszą listę 10 najlepszych restauracji w Supraślu, które warto odwiedzić.

1. Restauracja Zajma (Duchowe Łąki)

fot. fb.com/zajmasuprasl

Ta urokliwa restauracja znajduje się w samym centrum miasta w małej kamienicy po Akademii Supraskiej. Tuż obok jest budynek Muzeum Ikon nad rzeką Supraśl. Niedaleko mieści się Plaża Miejska. Już sam widok z zewnątrz zachęca, aby zajrzeć do tego lokalu. Klimatyczne wnętrze czyni je idealnym miejscem na spotkania z rodziną i znajomymi. W menu znajdziemy m.in. chinkali z mięsem, czy jagody obtoczone w cieście. To prawdziwa gratka dla fanów lokalnych smaków.
Adres: Klasztorna 1

2. Bar Jarzębinka 

fot. fb.com/p/Bar-Jarzębinka-Supraśl-100066985603286

Ulokowana jest obok Pałacu Buchholtzów. Tego miejsca po prostu nie można ominąć, jeżeli chce się spróbować prawdziwej kuchni podlaskiej: żurek, chłodnik, podpiwek, kiełbasa, kartacze, kiszka i babka ziemniaczana. To tylko niektóre ze specjałów serwowanych przez bardzo przyjazną obsługę. W barze goście mogą również zamówić dania na wynos.
Adres: 3 Maja 22

3. Restauracja Ostoja 

fot. fb.com/ostojasuprasl

Znajduje się w ścisłym centrum Supraśla. Lokal wyróżnia się jako jeden z laureatów plebiscytu Orły Gastronomii (rok 202 i 2023). Można tu nie tylko smacznie zjeść, ale także odpocząć przy lampce wina, czy napić się piwa z przyjaciółmi.
Adres: 11 Listopada 7

4. Podlaski Zakątek Kuchnia Regionalna

fot. fb.com/p/Podlaski-Zakątek-Kuchnia-Regionalna-100083240766634

To miejsce, w którym po prostu czuć lokalną tradycję. W menu znajdziemy kiszkę, kartacze, flaki, golonkę pieczoną w marynacie miodowej, podawaną z ziemniakami opiekanymi, musztardą, chrzanem i ogórkiem kiszonym, zrazy z karkówki w sosie, serwowane z babką ziemniaczaną, kotlet schabowy, pierogi z jagodami, truskawkami,  z jagodami i serem, szarlotkę… Są także dania dla dzieci, co czyni tę restaurację idealnym miejscem na rodzinny obiad.
Adres: 3 Maja 5a

5. Dworek Mieldziczówka

fot. fb.com/mieldziczowka

Nie jest to tylko restauracja z fantastyczną domową kuchnią. Dworek Mieldziczówka  oferuje noclegi, imprezy okolicznościowe, kuligi. Lokal mieści się na uboczu miasta Supraśl. W jakże klimatycznym i niepowtarzalnym otoczeniu można tu zorganizować małe wesela, imieniny, komunie, urodziny, stypy, czy małe, firmowe spotkanie integracyjne. To bez wątpienia idealne miejsce na oderwanie się od zgiełku dużego miasta i naładowanie baterii po ciężkim tygodniu.
Adres: Źródlana 24

6. Spiżarnia Smaków

fot. fb.com/spizarniasmakow.suprasl

Ta restauracja to punkt obowiązkowy na mapie miasta Supraśl. Można tu skosztować świeżego tatara. Specjalnością lokalu jest golonka, pierogi, pampuchy, racuchy drożdżowe, solanka, czy rosół z uszkami. Klasyką każdego upalnego lata jest chłodnik na śmietanie i oczywiście zsiadłym mleku.
Adres: 3 Maja 5

7. Restauracja Łukaszówka

Pyszne pierogi, makówki, szarloteczki, babka ziemniaczana, śledź z cebulką, kartacze, kluski supraskie, naleśniki, czy barszcz. To tylko część menu, jakie oferują właściciele Restauracji Łukaszówka. Nie bez powodu to ta właśnie ten lokal gastronomiczny z Supraśla od lat przyciąga nie tylko lokalnych smakoszy, ale prawdziwych koneserów dobrej, regionalnej kuchni z całej Polski.
Adres: Nowy Świat 2

8. Zajazd Sokołda

Znajduje się zaledwie 9 minuty jazdy samochodem od centrum Supraśla. Jest idealną odskocznią od miasta. Położenie w samym centrum Puszczy Knyszyńskiej czyni jest znakomitym miejscem do kontaktu z przyrodą. Aranżacja wnętrz nawiązuje do izb wiejskich. Właściciele oferują możliwość spróbowania domowych wyrobów: wędliny, kiełbasy, sery, pieczywo. Istnieje tu możliwość zorganizowania przyjęć weselnych, komunijnych, chrzcin. Można też wynająć pokoje.
Adres: Sokołda 1

9. Restauracja Prowincja

Mieści się w budynku Domu Ludowego, co nadaje jej wyjątkowego klimatu i charakteru. Można tu skosztować takich dań, jak podlaskie zaguby, pierogi, czy  chłodnik kresowy. W ofercie są też wina, piwa z beczki, miód pitny, kompot, lemoniada, kwas chlebowy, jak i napoje gorące (Latte, Espresso, Americano, herbaty czarne, zielone). Każdy smakosz znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od tego czy przyjdziemy tu na obiad, kawę ze znajomymi, czy spotkanie biznesowe.
Adres: Józefa Piłsudskiego 11

10. Bohema, Restauracja i Noclegi

Ta kameralna restauracja znajduje się w centrum miasta i prężnie działa również jako pensjonat. Można tu zorganizować imprezy integracyjne, kuligi, ogniska, szkolenia, spotkania rodzinne, wesela, komunie, chrzciny, stypy. Menu restauracji to kwintesencja polskiej kuchni: pasztety, wędliny zrazy wołowe, tatar wołowy.
Adres: Plac Tadeusza Kościuszki 1