Podróże

Uroki Wdeckiego Parku Krajobrazowego

Wdecki Park Krajobrazowy

Polska ma bardzo wiele urokliwych i nieznanych zakątków. Jednym z nich są Bory Tucholskie wraz z ulokowanym w nich Wdeckim Parkiem Krajobrazowym.

Gdzie leży Wdecki Park Krajobrazowy?

Wdecki Park Krajobrazowy jest położony na południowym Pomorzu (Pojezierze Południowopomorskie), na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. W pobliżu Wdeckiego Parku Krajobrazowego znajduje się rzeka Wda (to od tej rzeki park wziął swoją nazwę) oraz będące jej dopływami niewielkie rzeki: Ryszka, Prusina oraz Sobińska Struga.

Jeśli chodzi o położenie administracyjne, park krajobrazowy leży w całości na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego i obejmuje dwa powiaty: świecki (gminy: Lniano, Osie, Warlubie, Jeżewo, Drzycim) oraz tucholski (gminy: Śliwice, Cekcyn). Zdecydowanie największa część Wdeckiego Parku Narodowego jest położona jest w gminie Osie (ok. trzy czwarte powierzchni całego parku oraz ponad połowa jego otuliny); także na terenie tej gminy znajduje się siedziba Zarządu Wdeckiego Parku Narodowego.

Główne atrakcje Wdeckiego Parku Krajobrazowego

rzeka

Choć Wdecki Park Krajobrazowy jest jednym z najkrócej istniejących parków krajobrazowych na terenie Polski (został założony dopiero w 1993 roku), to można znaleźć w nim wiele różnorodnych atrakcji turystycznych.

Na terenie parku znajduje się wiele tras rowerowych oraz pieszych (takie trasy, jak: „Stu z nieba” czy „Partyzantów Armii Krajowej”) to tylko niektóre z nich. Poza tym, mocno rozwinięta jest, z uwagi na liczne rzeki, turystyka wodna. Na terenie opisywanego parku krajobrazowego znajduje się także wykonany z betonu i cegieł most kolejowy i punkt widokowy (most położony jest w pobliżu wsi Leosia).

Wreszcie, Wdecki Park Krajobrazowy to miejsce, w którym znajdują się pomniki przyrody, takie jak Głaz narzutowy w Tleniu i Kamień św. Wojciecha (ten pomnik przyrody, zwany także Diabelcem, znajduje się tuż obok parku) oraz rezerwaty przyrody (m.in. Rezerwat leśny Brzęki im. Z. Czubińskiego w, który jest położony kilka kilometrów na północ od miejscowości Osie; swoją nazwę rezerwat zawdzięcza bujnie występującej na jego terenie roślinie, jaką jest jarzęb brekinii, znany także jako brzęki).

Oczywiście, Wdecki Park Krajobrazowy to przede wszystkim naturalne środowisko, które zachwyca bogactwem flory i fauny. W parku tym można spotkać m.in. takie zwierzęta, jak: bóbr europejski, bocian czarny, wydra czy ryjówka aksamitna oraz rośliny (wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, granicznik płucnik, borówka bagienna).

Jak najlepiej dojechać do Wdeckiego Parku Krajobrazowego?

Najłatwiejszy dojazd na teren Wdeckiego Parku Krajobrazowego jest możliwy, od zachodu i północy, poprzez zjazd z autostrady krajowej A1 i dalszą jazdę przez Drogę Wojewódzką nr 238 (DW 238).

Nocleg w okolicy Wdeckiego Praku Krajobrazowego

Wdecki Park Krajobrazowy jest ciekawym i niezwykle bogatym w atrakcje miejscem, w związku z czym warto pomyśleć o wygodnym i niedrogim noclegu w okolicy – z pewnością jedno popołudnie okaże się niewystarczające, by poznać całe piękno okolicy, a poznanie różnych oblicz parku zajmie przynajmniej kilka dni. W związku z tym konieczne jest znalezienie noclegu w pobliżu parku tak, aby dojazd nie zajmował zbyt wiele czasu.

W okolicy Wdeckiego Parku Narodowego znajduje się wiele miejsc noclegowych oferujących wygodę i miejsce odpoczynku po całym dniu zwiedzania parku. Jednym z nich jest umożliwiający nocleg  w Tleniu – nieopodal parku – pensjonat Przystanek Tleń – przystanektlen.pl, w którym można znaleźć także takie usługi, jak: oferująca tradycyjne dania restauracja czy browar.