Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Stanisławie Wojciechowskiego

Stanisław Wojciechowski
źródło: Wikipedia

Stanisław Wojciechowski był polskim politykiem oraz działaczem spółdzielczym, który przeszedł do historii jako drugi prezydent Polski. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na jego temat.

1. Stanisław Wojciechowski urodził się w Kaliszu w rodzinie, która nie należała do zamożnych, ale miała szlacheckie korzenie. Jego ojciec, Feliks Wojciechowski, był uczestnikiem powstania styczniowego i pracował jako naczelnik aresztu śledczego w Tyńcu.

2. Stanisław Wojciechowski studiował na Wydziale Fizyko-Matematycznym na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. Właśnie na studiach rozpoczął działalność polityczną i był członkiem tajnych organizacji antyrosyjskich. Za udział w jednej z demonstracji trafił nawet do więzienia.

3. Podczas zjazdu Polskiej Partii Socjalistycznej poznał Józefa Piłsudskiego. W tym czasie Wojciechowski z zaangażowaniem prowadził działalność oświatową wśród robotników i został jednym z założycieli kasy oporu piwowarów, tkaczy i budowlańców.

4. Pod koniec XIX wieku zdecydował się na emigrację, ponieważ dwukrotnie go aresztowano, a on sam obawiał się o losy innych członków organizacji. Mieszkał w Szwajcarii, a później w Paryżu, gdzie został zecerem i zaczął zarabiać zajmując się składem potrzebnym do druku typograficznego.

5. Nie minął rok od jego emigracji, kiedy władze francuskie postanowiły wydalić go z kraju, ponieważ uznano go za wyjątkowo niebezpiecznego działacza politycznego. Stało się tak, ponieważ Francja była wówczas sojusznikiem carskiej Rosji.

6. W 1899 roku doszło do ślubu między Wojciechem Wojciechowskim a Marią Wojciechowską, która wywodziła się ze szlacheckiego rodu. Z przyszłą pierwszą damą miał dwoje dzieci, które przyszły na świat w Londynie.

7. Rosyjska rewolucja w 1905 roku poskutkowała amnestią, która Wojciechowskiemu umożliwiła legalny powrót do Polski. Jakiś czas później ukazała się na rynku jego książka zatytułowana „Ruch spółdzielczy i rozwój jego w Anglii”.

8. Kiedy Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku Stanisław Wojciechowski był pośrednikiem między Narodową Demokracją Romana Dmowskiego a sanacją Józefa Piłsudskiego. Wkrótce został ministrem spraw wewnętrznych.

9. W grudniu 1922 w warszawskiej galerii „Zachęta” Eligiusz Niewiadomski, malarz o konserwatywnych poglądach, zamordował pierwszego prezydenta Polski, Gabriela Narutowicza. Miał to zrobić, ponieważ prezydenta wybrały w Polsce mniejszości narodowe. W kolejnych wyborach prezydentem został Stanisław Wojciechowski.

10. W 1926 roku Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy, w wynikały którego Stanisław Wojciechowski zrezygnował z prezydentury. Panowie nie mogli dojść do porozumienia, mimo że łączyła ich dawna znajomość.

11. Po puczu majowym przeciwnicy Józefa Piłsudskiego zamierzali zgłosić kandydaturę Stanisława Wojciechowskiego na prezydenta, ale ten był tak rozczarowany sytuacją w kraju, że zupełnie odciął się od polityki.

12. Przez cały okres drugiej wojny światowej łącznie z powstaniem warszawskim mieszkał na Kolonii Staszica, czyli na zabytkowym osiedlu w Warszawie.

13. W 1940 jego syn został aresztowany, ponieważ należał do warszawskie palestry, która odmówiła wydalenia prawników pochodzenia żydowskiego. Byłemu prezydentowi zaproponowano uwolnienie syna w zamian za podpisanie oświadczenia o konstytucyjnej nielegalności polskiego rządu w Paryżu. Stanisław Wojciechowski nie zgodził się jednak na to, a przez to jego syn został wysłany transportem do Auschwitz, gdzie niedługo później zmarł na tyfus.

14. Stanisław Wojciechowski do końca życia był przekonany, że złe czasy w historii Polski rozpoczęły się w maju 1926 roku, kiedy Piłsudski zdecydował się na przeprowadzenie puczu.

15. W 1924 roku Poczta Polska wypuściła znaczek z podobizną prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.