Ciekawostki

O Srokach – 10 informacji, faktów i ciekawostek dla dzieci

sroka

1. Sroki to bardzo charakterystyczne ptaki o czarno białym upierzeniu. Samiec i samica wyglądają prawie identycznie, z tą różnicą, że panowie są więksi.

2. Sroki łączą się w pary na całe życie. Razem budują jedne z najsolidniejszych wśród ptaków gniazd, zdobywają pokarm, wychowują pisklęta i najczęściej wędrują razem. Zawsze gdy w okolicy widzimy jedną srokę, możemy mieć pewność, że druga znajduje się w najbliższej okolicy.

3. Sroki budują gniazda wysoko na drzewach. Głównym budulcem są gałązki i trawa. Jednak najciekawsza jest budowa ich gniazd. Zwykle składają się z dwóch wejść i zadaszenia nad gniazdem, które je dodatkowo ochrania. Sprawia to, że opuszczone srocze gniazdo jest bardzo łasym kąskiem dla innych ptaków.

4. Sroki to jedne z najinteligentniejszych ptaków na świecie obok kruków, z którymi są zresztą spokrewnione. Potrafią rozwiązywać proste problemy, naśladować zachowania innych ptaków, wykorzystywać proste narzędzia. Rozróżniają też swoje odbicie w lustrze, od innego ptaka.

5. Sroki nie słusznie są nazywane złodziejami, czy złym omenem. Ptaki te najczęściej są zaciekawione tym co się dzieje i podlatują, by to zobaczyć. Nie zawsze to jednak oznacza, że złapią wszystko co się świeci.

6. Sroki bardzo często widzi się w towarzystwie innych ptaków. Często liczne pary srok, tworzą stadka, albo widziane są z krukami. Jest to spowodowane tym, że bardzo dobrze czują się w otoczeniu innych ptaków i lubią towarzystwo.

7. Ptaki te tak bardzo przystosowały się do życia w pobliżu ludzi, że teraz najczęściej występują w miastach, miasteczkach i okolicach podmiejskich. Co ciekawe jeszcze w latach 70. XX wieku, a więc 50 lat temu tendencja była odwrotna i ptaki te nie były widziane w pobliżu miejsc zamieszkania człowieka.

8. Mimo, że budują gniazda na drzewach nie lubią lasów. Wolą tereny krzewiaste lub tylko lekko zarośnięte przez drzewa. Dlatego odpowiadają im miejsce parki, lub drzewa wolno rosnące przy różnych alejach, albo podwórzach, czy działkach.

9. Ponad połowę długości ich ciała stanowi ich charakterystyczny ogon.

10. Sroki są wszystkożerne – jedzą nasiona, owady, owoce, czy resztki po naszym jedzeniu.