Azja

Sri Lanka: przewodnik budżetowy

przewodnik

W tym przewodniku dowiesz się wszystkiego o budżetowej wyprawie do Sri Lanki. Ta wyspa to prawdopodobnie najbardziej niedoceniany kraj na świecie.

Istnieje wiele parków narodowych, w których można wybrać się na safari w stylu afrykańskim, a Park Narodowy Yala jest prawdopodobnie najbardziej znanym parkiem narodowym. Yala słynie z lampartów. Znajdziemy tutaj też słonie, szakale, krokodyle i mnóstwo małp. Cena wynosi około 5000 Rs czyli 260 złotych za wycieczkę która trwa pół dnia, ale naprawdę warto.

Koszty podróży po Sri Lance

Ogólnie rzecz biorąc, Sri Lanka jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo krajów. W turystycznym centrum ceny są jednak dużo wyższe. Często mieszkańcy płacą mniej niż turyści. Planując swoją podróż samodzielnie można znaleźć równowagę i zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. Nawet luksusowe kurorty potrafią być przystępne cenowo. Ceny w kurortach i restauracjach dla turystów są oczywiście znacznie wyższe.

Transport

Na duże odległości należy jechać autobusem lub pociągiem. W miastach, zwykle Tuk-Tuki są najlepszym wyborem, ale można też skorzystać z Ubera. Autobusy i pociągi jeżdżą dość powoli, ponieważ infrastruktura wciąż jeszcze powstaje po długiej wojnie domowej.

Jednak korzystanie z pociągu jest często jednym z najpiękniejszych sposobów podróżowania. Zazwyczaj dostępne są trzy klasy i specjalne pociągi Intercity. Pociągi międzymiastowe są szybsze, mają mniej przystanków. Zaleca się zarezerwowanie przejazdu z dużym wyprzedzeniem. Loty krajowe często można również zarezerwować stosunkowo tanio.

Transport jest niedrogi, autobusy i pociągi są niezwykle tanie, ale należy brać pod uwagę, że może nie być miejsca siedzącego, co jest bardzo uciążliwe, jeśli jedziesz 3 godziny.

Język

Sri Lanka jest podzielona na dwie części według języka. Na północy najczęściej mówi się tamilem, podczas gdy reszta kraju używa najczęściej syngaleskiego. Oba języki są zupełnie różne.

Podobnie jak w większości krajów azjatyckich, w większości hosteli i u większości organizatorów wycieczek możliwe jest rozmawianie po angielsku – dodatkowo Sri Lanka była kolonią angielską przez ponad 100 lat i dlatego wielu mieszkańców miast posługuje się co najmniej w podstawowym stopniu języku angielskim.

Jedzenie

Żywność jest nie tylko pyszna, ale także naprawdę tania. Lokalne jedzenie kosztuje około 4-12 złotych za np. naleśnik. W restauracjach z obsługą stołową zapłacisz blisko 20 złotych za posiłek. Podróżowanie po Sri Lance oznacza: dużo ryżu i curry. Należy pamiętać, że większość potraw jest bardzo pikantna dla Europejczyków.

Woda

Nie powinieneś pić wody z kranu na Sri Lance, więc lepiej kup butelkę wody wielokrotnego użytku z oczyszczaczem. Butelka z wodą z oczyszczaczem kosztuje 70 złotych. Jest naprawdę gorąco, więc żeby utrzymać nawodnienie, prawdopodobnie wydasz 300 rupii, czyli 15 złotych dziennie na plastikowe butelki wody.

Alkohol

Jeśli chodzi o napoje alkoholowe, napojem narodowym jest arak (spirytus destylowany z wina palmowego). Potem jest słynna herbata cejlonowa i jako jeden z najsłynniejszych napojów warto spróbować soku kokosowego który dostępny jest na ulicznych straganach.

Bezpieczeństwo

Chociaż Sri Lanka jest krajem ubogim, to jednak przestępczość jest bardzo niska – ludzie są tu znani z pokojowości i przyjaźni. Nadal jednak należy zadbać o swoje rzeczy.

Szczepienia

Zalecany jest określony poziom podstawowy (tężec, zapalenie wątroby typu A i B, wścieklizna, tyfus). Należy skonsultować się z lekarzem najpóźniej 6 miesięcy przed podróżą.

Przyjaźni ludzie i wysoki poziom gościnności

Jeśli lubisz czuć się jak celebryta za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, pokochasz Sri Lankę. Ludzie są niezwykle przyjaźnie nastawieni, zatrzymają Cię na ulicy, aby dowiedzieć się, skąd jesteś, skąd idziesz, co myślisz o swoim kraju itd. Poziom gościnności jest wyższy niż gdziekolwiek na całym świecie.

Telefonia

3G jest dostępne prawie wszędzie, co oznacza, że możemy korzystać z Internetu w naszych telefonach i skonfigurować hotspoty WiFi. Dialog to prawdopodobnie najlepsza firma telekomunikacyjna w kraju. Wystarczy udać się do dowolnego sklepu z logo Dialog i kupić kartę.

Wifi

Większość pensjonatów oferuje darmowe WiFi, ale może okazać się, że będzie powolne. Jeśli potrzebujesz Internetu to polecam Ci skonfigurować kartę sim.

Anuradhapura

Jeśli odwiedzać będziesz Anuradhapura to wiedz, że bilety wynoszą 100 złotych, ale nigdy nie są sprawdzane, chyba że wchodzicie do muzeum.

Wizyta w świątyniach

Musisz zdjąć skarpetki i buty przed wizytą w świątyniach, nawet jeśli są na zewnątrz, więc weź klapki, aby utrzymać skarpetki w czystości.

Przykładowe ceny na Sri Lance

Tuk-tuk od Dambulli do Sigiriya – 1000 rupii

Długi przejazd pociągiem – 100 rupii
Dalekobieżne podróże busem – 300 rupii
Posiłek w restauracji – 300 rupii
Piwo – 500 rupii
Muzeum Narodowe w Kolombo – 600 rupii
Butelka wodna – 60 rupii
Kolacja Dosai w Kandy – 200 rupii
Schronisko w Kandy – 600 rupii
Świątynia Zęba w Kandy – 1000 rupii
Autobus z Anuradhapury do Dambulli – 340 rupii
Autobus do Tissamaharamy (Tissa) – 240 rupii
Zachodni lunch w Galle (burger i frytki) – 1200 rupii
Kurczak kottu (i woda) – 370 rupii
Obiad – 500 rupii
Autobus z Dambulli do Kandy – 98 rupii
Taksówka lotniskowa – 2500 rupii
Autobus do Galle – 307
Pociąg z Jaffny do Anuradhapury – 340 rupii
Pociąg do Nuwary Eliyi, druga klasa – 160 rupii
Nocleg – 600-1800 rupii

Złote piaszczyste plaże, rozległe przestrzenie bujnych lasów deszczowych tętniących rzadką florą i fauną oraz bogatym dziedzictwem kulturowym o bogatej historii – Sri Lanka to kraj jak żaden inny. Kraj jest również rajem dla turystów.

Czytaj dalej: co warto wiedzieć przed podróżą na Sri Lanke