Ciekawostki

Sowa – Interesujące Informacje dla Dzieci

sowa

Sowy są ptakami, które przyciągają wiele uwagi ze strony ornitologów i fanów obserwacji ptaków. Są to zwierzęta, które aktywne są głównie w nocy. Zazwyczaj żyją samotnie. Mogą zachwycać one swoim wyjątkowym wyglądem oraz niesamowitymi oczami. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 10 ciekawostek na ich temat, które pozwolą wam lepiej poznać sowy.

1. Na świecie spotkać możemy około 200 gatunków sów. Niektóre z nich mają możliwość polowania na ryby.

2. Gdy sowy polują na swoje ofiary najpierw miażdżą je swoimi silnymi szponami. Następnie zjadają je lub rozrywają na mniejsze kawałki.

3. Sowy mają bardzo dobrze wykształcone, acz asymetryczne uszy. Pozwalają im one wskazywać lokalizację dźwięków w naprawdę wielu wymiarach.

sowa śnieżna

4. Również oczy sów są zaskakujące. Nie mają one standardowej formy kulistej gałki ocznej, lecz rurki ocznej. Sięgają one głęboko głowy. Wpływa to jednak negatywnie na ich pole widzenia.

5. Sowy potrafią wydawać różne odgłosy od pisków po gwizdy.

6. Ciekawą cechą anatomiczną sów jest możliwość wykonania obrotu głowy nawet o 270 stopni.

7. Sowy opuszczając gniazdo zazwyczaj wybierają lokalizację w niewielkim stopniu oddaloną od rodziców. Rodzice sów bardzo często przynoszą im pokarm nawet po opuszczeniu przez nie gniazda. Warto wspomnieć, że zazwyczaj jako pierwsze karmione są najstarsze i najsilniejsze młode.

Sowa

8. Sowy żywią się nie tylko małymi ssakami. Mogą one atakować inne gatunki sów, a niektóre z nich potrafią zaatakować niewielkiego jelenia.

9. Sowy rzadko piją wodę, zazwyczaj wykorzystują ją do kąpieli.

10. Sowy są dalekowzroczne, oznacza to, że nie widzą tego co znajduje się bardzo blisko nich.

Sowy to wyjątkowe drapieżniki, które spotkać możemy w warunkach naturalnych również w polskich lasach. Te bardziej wyjątkowe gatunki możemy zobaczyć również w ogrodach zoologicznych i z bliska poznać ich życie codzienne oraz zachowanie. Jednak najciekawsze jest obserwowanie sów oraz ich zwyczajów w warunkach naturalnych. Wystarczy lornetka i odrobina cierpliwości, a na pewno uda wam się je podejrzeć.