AzjaCiekawostki

Sendai – Ciekawostki, fakty oraz informacje

Sendai

Sendai to zielone miasto nad morzem, otoczone górami. Przez centrum przepływa rzeka Hirose, oddzielająca ruchliwe centrum miasta od starego zamku. Poznajcie zaskakujące ciekawostki i ważne informacje o Sendai w Japonii.

1. Odległość między Tokio a Sendai wynosi 304 km. Odległość drogi wynosi 363,6 km.

2. Pierwsza linia kolejowa między Sendai a Tokio, obecnie główna linia kolejowa Tōhoku, została otwarta w 1887 roku, dzięki czemu obszar ten po raz pierwszy w historii znalazł się w zasięgu jednodniowej podróży z Tokio.

3. Niecałą godzinę na północny wschód od centrum miasta leży miasto Matsushima, którego zatoka jest usiana wysepkami i jest znana z jednego z trzech najbardziej malowniczych widoków Japonii.

4. Lotnisko Sendai znajduje się w pobliżu Natori, Miyagi, 13,6 km (8,5 min.) na południowy wschód od stacji Sendai. Lotnisko zostało poważnie uszkodzone przez tsunami, ale w następnym miesiącu zostało ponownie otwarte dla ograniczonej obsługi.

5. W Sendai znajduje się kilka ośrodków narciarskich i klubów golfowych.

6. Klub piłkarski Vegalta Sendai ma swój stadion w mieście.

7. Sendai ma jeden uniwersytet: Uniwersytet Tohoku.

8. Główne ulice są wyłożone wznoszącymi się zielonymi drzewami, które jesienią zmieniają się w olśniewający złoty odcień, a zimą są wspaniale oświetlone. Mieszkańcy Sendai są dumni z jego pseudonimu: „Miasto Drzew”.

9. Do Sendai można łatwo dojechać z Tokio autobusem Shinkansen lub autostradą. Z Tohoku lub Akita Shinkansen z Tokio dojedziesz do Sendai Station w półtorej godziny.

10. Z dworca Tokio i dworca Shinjuku kursują również autobusy dzienne i nocne. Czas podróży waha się od pięciu do siedmiu godzin.

11. Sendai to miasto położone w japońskiej prefekturze Miyagi. Jest stolicą i największym miastem tej prefektury i jest największym miastem w regionie Tohoku w Japonii.

12. Chociaż obszar Sendai był zamieszkiwany już 20 000 lat temu, historia Sendai jako miasta zaczyna się w 1600 roku, kiedy to Daimyō Date Masamune przeniósł się do Sendai.

13. Masamune nie był zadowolony ze swojej poprzedniej twierdzy, Iwadeyama, która znajdowała się w północnej części jego terytorium i była trudno dostępna z Edo (współczesne Tokio).

14. Masamune zarządził budowę zamku Sendai w grudniu 1600 roku, a w 1601 roku budowę okolicznego miasta zamkowego. Plan sieci dróg w dzisiejszym centrum Sendai opiera się na jego planach.

15. Sendai było najbliżej epicentrum trzęsienia ziemi z 11 marca 2011 roku. Tsunami zniszczyło wybrzeże miasta, ale nie spowodowało większych szkód w jego centrum. Praktycznie wszystkie miejsca turystyczne zostały ponownie otwarte w ciągu kilku miesięcy od trzęsienia ziemi.

16. Cesarski Uniwersytet Tohoku, pierwszy uniwersytet w regionie, został założony w Sendai w 1907 roku i stał się pierwszym japońskim uniwersytetem, który przyjął kobiety w 1913 roku.

17. Sendai, z około milionem mieszkańców, jest zdecydowanie największym miastem w regionie Tohoku i jednym z 15 największych miast w kraju.

18. Odległość między Fukushimą a Sendai wynosi 67 km. Odległość drogowa wynosi 81,1 km.

19. W 2018 roku mieszkało tutaj 1,082 miliona osób.

Pytania i odpowiedzi

Z czego słynie Sendai?

Sendai jest uważane za centrum kultury i jest miejscem gdzie odbywa się wiele różnych festiwali. Najbardziej znanym z nich jest Sendai Tanabata, japoński festiwal gwiazd. Jest to największy taki festiwal w Japonii. Sendai jest również znane jako miejsce pochodzenia kilku różnych japońskich potraw i rzemiosła.

Jak duże jest Sendai?

785,8 km²

Czy Sendai jest bezpieczne?

To jest całkowicie bezpieczne, przyjazne miasto.

Czy tsunami uderzyło w Sendai?

Niewiele ponad godzinę po trzęsieniu ziemi o 15:55 JST, tsunami zaobserwowano zalewające lotnisko w Sendai, które znajduje się w pobliżu wybrzeża prefektury Miyagi, z falami oblewającymi samochody i samoloty oraz zalewając różne budynki.

Czy Sendai jest bezpieczne pod względem promieniowania?

Poziom promieniowania powietrza w Sendai i innych miastach regionu Tohoku nie jest wysoki w porównaniu z innymi miastami na całym świecie.