Ciekawostki

10 Ciekawostek i Faktów o Kukułkach

kukułka

Jest taki ptak na którego pierwszy odgłos usłyszany w wiosenny dzień należy złapać na portfel, bo to oznacza napływ pieniądza. Taki przekaz dostałem od swojego dziadka i do dziś zastanawiam się o co w tym zabiegu chodzi. A zapomniałbym tym ptakiem wiosennym jest kukułka. Niektórzy czasami mylą kukanie kukułki z wołaniem o cukier cukrówki. A przecież różnica jest znaczna „KU-KU-KU-KU-kukułki” to nie to samo co „cuukrru-cuukrru” cukrówki. Wracając do wspomnianego portfela to być może złapanie za niego przy przy pierwszym w roku kukaniu może niespodziewanie dostarczyć sporej gotówki podrzuconej przez dobry los, tak jak robi to kukułka ze swoimi jajkami. Przedstawiamy informacje, fakty i zaskakujące ciekawostki o kukułkach o których być może nie słyszeliście.

1. Kukułka określana jest pasożytem lęgowym, sama nie wysiaduje swoich jaj podrzucając je do gniazd innych ptaków. Jest to dość skomplikowany rytuał w wykonaniu kukułki gdyż inne ptaki bronią się przed tym procederem. Ptaki nie potrafią liczyć, potrafią jednak rozpoznać obce jajo i wyrzucić je z gniazda, jeśli to zawiedzie ptaki porzucają gniazda.

2. Natura tak obdarzyła kukułcze jaja, że pisklę kukułki wykluwa się wcześniej niż pisklęta gniazdujących ptaków.

3. Młode pisklę kukułki często tuż po wykluciu usuwa inne jaja z gniazda, pozbywając się w ten sposób konkurencji w spożywaniu dostarczanego pokarmu.

4. Bywa tak, że pisklę kukułki w krótkim czasie staje się większe od prawowitego gospodarza gniazda.

5. Kukułki opuszczają swoje letnie rezydencje udając się na czas zimy do Afryki. Zapuszczają się często w równikowe tereny.

6. Kukułki nie należą do przykładnych par, wiodą bardzo rozwiązły ptasi żywot. Jeden samiec potrafi zapłodnić kilka samic i odwrotnie samica potrafi być zapładniana przez kilka samców.

7. Rolę rodziców zastępczych dla kukułczego pisklęcia najczęściej sprawują: pliszki, pleszki, rudziki, trzciniaki, jarzębatka, świergotek.

8. W Polsce kukułka nie zalicza się do zbyt licznego gatunku, występuje na obszarze całego kraju, raczej wybiera miejsca zadrzewione, gdyż najłatwiej jest jej z drzew wypatrywać swoje ofiary.

9. Głównym pokarmem dla kukułek są owłosione gąsienice motyli, chrząszcze chwytane podczas lotu.

10. Na terenie Polski ptak ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.