Polska

22 Interesujących Ciekawostek o Sandomierzu

armata na rynku w Sandomierzu

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, znajdujące się nad Wisłą, a dokładnie na siedmiu wzgórzach, dlatego czasami nazywane jest „małym Rzymem”. Miasto zlokalizowane na Nadwiślańskiej Nizinie rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej aż do Równiny Tarnobrzeskiej. Wcześniej pisaliśmy o ciekawostkach o podziemnym mieście w Sandomierzu oraz o atrakcjach w Sandomierzu.

Na lewym brzegu Wisły położone są historyczne zabudowy i centrum, część przemysłowa, zwana również Nadbrzeziem, leży przy prawym brzegu, a mianowicie w Kotlinie Sandomierskiej. Sandomierz to bez wątpienia bardzo atrakcyjne i interesujące miasto. Jeśli chcesz poznać ciekawostki dotyczące tego pięknego regionu, to zapoznaj się z poniższym teksem.

1. Pochodzenie nazwy miasta do tej pory nie zostało rozstrzygnięte. Popularne są trzy tezy. Pierwsza z nich wzięła się z położenia miasta, którego dorzecza Wisły wpadają do Sanu i dlatego mówiono „San domierza do Wisły” Kolejna jest teoria, że nazwa wzięła się od imienia Sędomir, które było ówcześnie bardzo rozpowszechnione w Słowiańszczyźnie. Ostatnia teza mówi o tym, że miały tu miejsce sądy pokoju sudy mira.

2. W parku Piszczele w Sandomierzu zlokalizowany jest wyciąg narciarski, którego długość wynosi 60 metrów.

3. W 1910 roku została tu odnaleziona korona hełmowa należącą do Kazimierza Wielkiego, który pochodził właśnie z Sandomierza. Korona wykonana jest z miedzi i wysadzana szkiełkami imitującymi drogie kamienie. W Europie takie korony znajdują się tylko w Szwecji i Hiszpanii. Oryginał mieści się w krakowskim skarbcu królewskim na Wawelu, a kopia w Zamku Kazimierzowskim.

4. Sandomierski ratusz znajdujący się na środku rynku powstał w roku 1349, natomiast jego wieża została dobudowana w XVII wieku. Codziennie z tej właśnie wieży pobrzmiewa sandomierski hejnał.

5. Badania archeologiczne wykonane w 1962 roku nieopodal kościoła św. Jakuba pozwoliły na odkopanie szachów z wieku XI lub XII. Szachy zostały wykonane z rogu jelenia a wysokość pionków wynosi około 2. 5 cm. Wykopany został niemal cały komplet, oprócz 3 szachów. Obecnie znajdują się one w Muzeum Okręgowym w Zamku Kazimierzowskim i należą do najstarszych w Europie.

6. W kryptach kościoła św. Józefa w oszklonej trumnie, znajdują się świetnie zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny, czyli sandomierskiej wojewodzianki. Była ona znana z niezwykłej urody i pobożności. Pomimo presji ze strony rodziców, którzy bardzo chcieli wydać ją za mąż, złożyła śluby czystości i aż do śmierci uchodziła za świętą.

7. 5. Nieopodal rynku zlokalizowana jest rycerska zbrojownia Chorągwi Ziemi Sandomierskiej. Można tutaj nie tylko obejrzeć ciekawe eksponaty, ale także przymierzyć stroje księżniczek, rycerskie zbroje czy wziąć do ręki kuszę bądź miecz.

8. Wiekowe lipy zasadzone przez Dominikana św. Jacka Odrowąża, czyli fundatora kościoła św. Jakuba są posadzone odwrotnie, czyli korzeniami do góry. Za pomocą tego właśnie cudu, św. Jacek chciał przekonać do sprzedaży placu pod budowę kościoła, bardzo skąpego właściciela.

9. Ratownictwo wodne w Polsce zrodziło się od zakonników klasztoru i jezuickiego szpitala, którzy w roku 1604 szkolili się właśnie w zakresie niesienia pomocy ofiarom Wisły.

10. W Sandomierzu rozgrywa się akcja kryminalnej powieści Zygmunta Miłoszewskiego pt. „Ziarno Prawdy”, wydanej w roku 2012.

11. Sandomierz bez wątpienia stał się bardziej popularny za sprawą serialu emitowanego w TVP „Ojciec Mateusz”. Można tu osobiście zwiedzić plebanie księdza Mateusza oraz inne ciekawe miejsca, które znamy z serialu. Turyści mogą również udać się do kościoła, w którym telewizyjny ksiądz odprawia mszę świętą. Można odwiedzić także posterunek policji czy pokój biskupa.

12. Mikołaj Gomółka czyli jeden z najwybitniejszych instrumentalistów i kompozytorów epoki renesansu urodził się około oku 1535 właśnie w Sandomierzu. Gomółko wraz z rodzicami mieszkali w kamienicy przy rynku Starego Miasta.

13. Za panowania Bolesława Chrobrego Sandomierz pełnił bardzo ważną funkcję. W średniowieczu, tuż obok Krakowa i Wrocławia był zaliczony przez samego Galla Anonima do trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego.

14. W Sandomierzu można skorzystać z rejsu po Wiśle, a dokładnie po jej dolnym odcinku, który jest najbardziej urokliwym, bogatym w siedliska dzikiego ptactwa i roślinności, obszarem. To idealna okazja do bliskiego kontaktu z tutejszą przyrodą.

15. 12 czerwca 1999 roku był dniem niezwykłym dla każdego wierzącego mieszkańca Sandomierza, gdyż właśnie w tym dniu miasto zostało odwiedzone przez Papieża Jana Pawła II.

16. W Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny sklepienia nad ołtarzem i boczne ściany ozdobione są bizantyjsko – ruskimi freskami. To jedne z czterech zachowanych malowideł tego typu w Polsce, a ich fundatorem był król Władysław Jagiełło.

17. Sandomierz jest nazywany również „Małym Rzymem” za sprawą położenia, gdyż znajduje się on na siedmiu wzgórzach. Ponadto przez miasto ciągną się podziemne labirynty – dawne piwnice. To podobieństwo jest podkreślane głównie przez starych mieszkańców regionu.

18. „Sandomierskie lochy” to podziemna trasa turystyczna o długości 470 metrów i głębokości dochodzącej nawet do 12 metrów poniżej poziomu rynku. Czas zwiedzania to około 45 minut.

19. W archiwum Kapituły Katedralnej znajduje się oryginalny lokacyjny dokument Sandomierza z roku 1286. Obecnie stanowi on eksponat Muzeum Diecezjalnego, zlokalizowanego w dawnym Domu Długosza w Sandomierzu.

20. Sandomierz stanowi początek żółtego szlaku rowerowego, który prowadzi do Opatowa, a także szlaku zielonego, prowadzącego do Ujazdu. Przez Sandomierz prowadzi również szlak turystyczny czerwony z Gołoszyc do Piotrowic.

21. W Sandomierzu ma początek Małopolska Droga św. Jakuba, która prowadzi do Krakowa, a w połączeniu z innymi trasami prowadzi do Santiago de Compostela.

22. Wisła Sandomierz to pierwszy klub sportowy funkcjonujący w Sandomierzu i powstały w roku 1925. W jego ramach prowadzonych było wiele sekcji, m. in. siatkówki czy lekkoatletyki, jednak obecnie pozostała tylko drużyna piłki nożnej.

Czytaj dalej: Najlepsze restauracje w Sandomierzu