Europa

10 ciekawostek o mieście Salerno we Włoszech

Wybrzeże Amalfi

Salerno to miasto we Włoszech, położone w regionie Kampanii, nad piękną zatoką Morza Tyrreńskiego. Miasto słynie z bogatej i długiej historii, dlatego to świetne miejsce do zwiedzania. Nie jest to miejsce, do którego ciągnął tłumy turystów, jak na przykład Neapol, czy Rzym, a jest równie ciekawe i interesujące.

Odkryj ciekawostki oraz mało znane informacje o Salerno

1. W starożytności Salerno pełniło funkcję rzymskiej kolonii. Jak wiadomo, nie od razu Rzym, a w tym wypadku, Imperium Rzymskie zbudowano. Dlatego też Salerno było świetną bazą wypadową, dla rodzącego się mocarstwa. Była to kolonia, z której rzymianie mogli podbijać tereny na północ od Rzymu.

2. Kiedy upadło Cesarstwo Rzymskie i nastały mroczne wieki, z ciemności zaczęły powoli wyłaniać się pierwsze księstwa. W 839 roku, takie księstwo powstało na terenie Salerno. Założono w nim wówczas słynną na całą Europę, Szkołę Medyczną w Salerno. Tłumaczono w niej wiele arabskich i żydowskich dzieł medycznych, ponieważ w czasie, kiedy Europę spowijało widmo nieustającej wojny i konfliktu, tak na bliskim wschodzie dokonywały się przełomowe odkrycia, z których, tak naprawdę korzystamy, aż po dziś dzień. Uczelnia jest oficjalnie uważana za najstarszy i jeden z pierwszych średniowiecznych uniwersytetów.

3. Jednym z najsłynniejszych tłumaczy, działających w szkole w Salerno, był Konstantyn Afrykańczyk, żyjący w XI wieku. Zmarł w Monte Cassino, przetłumaczywszy ogromną ilość głównie arabskich dzieł medycznych.

4. 25 maja 1085 roku w Salerno zmarł papież reformator Grzegorz VII.

5. Około 10 lat wcześniej, czyli w 1075 roku, miasto najechali Normanowie.

miasto

6. Salerno było bardzo wpływowym miastem i każde księstwo chciało mieć je w swoim regionie. Dlatego też od XI wieku, miasto wchodziło w skład Królestwa Sycylii.

7. Każdy wie, gdzie leży grób św. Piotra Ewangelisty. Ale niewiele osób wie, że w Salerno pochowany jest jeden z dwunastu apostołów Nowego Testamentu. W katedrze pod wezwaniem Świętego Mateusza w Salerno, znajduje się grób Św. Mateusza Ewangelisty. Co ciekawe, w katedrze spoczywa na wieki, także wymieniowy wcześniej papież Grzegorz VII.
Warto przyjrzeć się dokładniej zabytkowym bizantyjskim drzwiom oraz ambonom, które pochodzą z 1173 roku.

8. Powodem dla którego znacznie mniej osób rocznie, odwiedza Salerno jest fakt, że znajduje się ono bardzo blisko Neapolu i turyści wolą zobaczyć sławny Neapol, niż piękne Salerno. Dlatego też jest to świetne miejsce na wakacyjną wycieczkę. Nie jest ono aż tak strasznie tłoczne, jak choćby Neapol.

9. Świetnym przykładem zabytku, który warto zwiedzić, jest zamek Arechi. Został on wybudowany, jeszcze za panowania na tych terenach Bizancjum. Rozbudowa zamku rozpoczęła się w II połowie I wieku naszej ery. Co ciekawe, obecnie na zamku znajduje się restauracja, jednak mury można zwiedzać bez żadnych opłat.

10. Warto gdy będziemy w Salerno, skosztować lokalnych potraw oraz napoi. Jeśli chodzi o alkohole, to w Salerno podają wyśmienity i aromatyczny likier limoncello. Jeśli mamy ochotę coś przekąsić, to świetną przekąską będą tradycyjne kanapki, z pysznym, świeżym, włoskim chlebem, salami oraz oliwą z oliwek. Bardzo często w restauracjach w Salerno podaje się także dania z małżami, krewetkami i mątwami, także dla wielbicieli owoców morza, będzie to istny raj na ziemi. Warto także spróbować tutejszych deserów z których chyba najsmaczniejsze są lody robione ze świeżych owoców.