Ciekawostki

Jakie Ryby Występują w Oceanie Indyjskim?

Ocean Indyjski to trzeci pod względem wielkości ocean na Ziemi i dom dla wielu zwierząt, w tym licznych ryb. Część z nich można spotkać jedynie w tych wodach. Jakie ryby występują w Oceanie Indyjskim? Oto 10 z nich:

1. Anchois

Anchois to nieduża, bardzo tłusta ryba, która ma ostry zapach i smak. Robi się z niej przetwory, podawana jest w wielu krajach jako świeża, surowa, wędzona czy też suszona.

2. Barrakuda

Barrakuda wielka to ryba drapieżna, którą uznaje się za niebezpieczną dla człowieka. Łowienie jej stanowi część wędkarstwa sportowego. Ciało barrakudy ma kształt torpedowaty, jest silnie wydłużone i niemal cylindryczne, natomiast kolor to barwa od srebrzystozielonej do srebrzystoszarej z ciemnymi plamami na bokach.

3. Biały rekin

Biały rekin, żarłacz biały, to jedyny żyjący współcześnie przedstawiciel rodzaju Carchrodan, jeden z największych drapieżnych rekinów. Dorosły samiec może osiągnąć do 6 metrów długości, samica do 4,1 metra. Zwierzę to ma bardzo czuły węch — wyczuwa kroplę krwi w 115 litrach wody.

4. Okoń skalny

Okoń skalny to przedstawiciel okoni morskich, którego spotkać można w tym oceanie nieopodal Australii. Dorosły osobnik osiąga wagę do 6,6 kilograma.

5. Ostrobok

Ostrobok to szybko pływająca ryba, drapieżnik. Tworzy duże grupy, które odbywają długie wędrówki. Nazywa taksówką wodną, gdyż mniejsze osobniki mogą podróżować na jej grzbiecie .

6. Tuńczyk długopłetwy

Tuńczyk długopłetwy poławiany jest ze względu na smaczne, białe mięso, przez co jego populacja spada. Osiąga do 30 centymetrów długości, jest zwierzęciem stadnym.

7. Skrzydlica indyjska

Skrzydlica indyjska nazywana bywa rybą motylem ze względu na swój wygląd — jej płetwy piersiowo mają lekko poszarpane końce i połączone ze sobą rozkładają się niczym motyle skrzydle. Najczęściej jest koloru białoczerwonego w pasy, może zmienić barwę na jaśniejszą.

8. Bonito

Bonito to drapieżna ryba z rodziny makrelowatych. Jest gatunkiem migrującym. Na jego pożywienie składa się narybek — nawet własny — skorupiaki, mięczaki, młode mątwy. Może osiągnąć ponad 30 kilogramów wagi i 108 centymetrów długości.

9. Biały sarg

Biały sarg, sargus, to przedstawiciel ryb morskich z rodziny prażmowatych. Dorosły osobnik osiąga wagę do jednego kilograma. Charakterystyczne są dla niego ciemne, poprzeczne pręgi zlokalizowane na jego bokach.

10. Żarłacz srebrnopłetwy

Żarłacz srebrnopłetwy to duży rekin, który może osiągnąć do 3 metrów długości i 160 kilogramów wagi. Na jego pożywienie składają się głównie ryby kostnoszkieletowe, nie pogardzi również głowonogami czy skorupiakami.