Ciekawostki

15 Ciekawostek o Rudych Ludziach

osoba z rudymi włosami

Rude włosy to cecha osobnicza, która pojawia się tylko u nielicznych. Od wieków była to właściwość kojarzona z czarami, czasami z wrednym charakterem, a czasami z wyjątkową atrakcyjnością dla płci przeciwnej, przy czym raczej tylko w przypadku kobiet. Jak się okazuje, rudzi ludzie wyróżniają się nie tylko kolorem włosów, ale też konkretnymi cechami.

1. Rude włosy to efekt mutacji genetycznej, a konkretnie genu MC1R.

2. Ludzie z rudymi włosami to około 0,5% światowej populacji, jednak w niektórych krajach odsetek ten jest wyższy, np. w Szkocji, Irlandii czy USA. W większych liczbach pojawiają się przede wszystkim w krajach północy, co jest ewolucyjną odpowiedzią na panujący tam przez dużą część roku chłód i mrok.

3. Naukowcy odkryli, że wszystkie rude osoby na świecie mają wspólnego przodka – rudowłosego Europejczyka, który żył 10 tysięcy lat temu.

4. Osoby o rudych włosach inaczej odczuwają ból, na jednego rodzaju ból są bardziej odporne (kłujący), zaś inne odczuwają mocniej. Przykładowo silniej odczuwają ból zębów. W związku z tymi różnicami, rude osoby wymagają mocniejszego znieczulenia, powinny dostawać około 20% więcej środka znieczulającego.

5. Rudzi ludzie bardziej odczuwają zimno, ich skóra jest delikatniejsza, więc mocniej reaguje na zmiany temperatury.

6. Same włosy w kolorze rudym są grubsze i sztywniejsze od tych w innych kolorach, jednak jest ich mniej – rude osoby mają na głowie średnio 90 tys. włosów, tymczasem brunetki nawet 140 tysięcy.

7. Rude włosy nie siwieją. Z czasem czerwony pigment blaknie, jednak dużo wolniej niż inne kolory, rudość płowieje aż włosy staną się bladoróżowe.

8. Rudy włos o wiele słabiej poddaje się działaniu farby do włosów.

9. Osoby o rudych włosach bardzo rzadko mają niebieskie oczy, ponieważ za obie cechy odpowiada gen recesywny. Zazwyczaj oczy rudzielców są brązowe, szare lub zielone.

10. Z rudymi włosami połączona jest jasna, delikatna cera, wrażliwa na działanie słońca. Z tego też powodu rudzi ludzie są bardziej narażeni na występowanie nowotworów skóry, uznaje się, że ryzyko jest u nich około 2,5 raza większe. Tym samym muszą bardziej dbać o ochronę przeciwsłoneczną.

11. Skóra rudych osób jest bardziej podatna na pojawienie się siniaków. Wynika to z faktu, że jest cieńsza i delikatniejsza, więc już lekkie uderzenie potrafi spowodować pojawienie się siniaka.

12. Uznaje się, że rudzi ludzie są mniej podatni na depresję. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w kontakcie z promieniami słonecznymi skóra rudowłosych produkuje więcej witaminy D niż u innych.

13. Z badań niemieckiego seksuologa wynika, że kobiety z rudymi włosami są bardziej aktywne seksualnie niż inne.

14. Z racji tego, że rude włosy są w mniejszości, jak wszystko co rzadkie i nieznane, zawsze budziły zainteresowanie, ale też strach. W starożytnym Egipcie rude włosy kojarzone były z pechem, a rudzi byli grzebani żywcem w darze Ozyrysowi, a w średniowieczu rude kobiety posądzano o czary i często kończyły na stosach.

15. Część naukowców twierdzi, że w związku z ocieplaniem klimatu, rudych osób na świecie z pokolenia na pokolenie będzie coraz mniej.