Ciekawostki

100 ciekawostek o kameleonach

kameleon

Egzotyczne zwierzęta, coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Te wyjątkowe zwierzęta, swoim ubarwieniem i wyglądem, nie tylko pięknie uzupełniają dom, ale również ze względu na ich cechy i zachowanie, skradają serca nowych właścicieli.

Doskonałym przykładem są gady. Wśród wielu gatunków zwierząt, najchętniej kupowane są węże i jaszczurki. Kolorowe, zwinne oraz wyjątkowo bystre zwierzęta, uwielbiają ciepło i doskonale warunki, dlatego przed wyborem nowego pupila, poważnie się zastanów, czy jesteś wstanie zagwarantować im warunki do życia.

Na sam początek proponujemy kameleona. Aby przybliżyć wiedzą na ich temat, zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat kameleonów.

1. Mimo, że wszyscy wiedzą o tym, że kameleon potrafi zmienić kolor na taki, który odpowiada otoczeniu nie jest to prawdą. Co prawda, te wyjątkowe gady potrafią zmienić kolor ale tylko dla tego, że zmienia się ich nastrój oraz stan fizyczny.

2. Kameleony posiadają małe, za to mocne łapy, które umożliwiają im utrzymywanie się na przeszkodzie oraz przybranie wygodnej dla nich pozycji.

3. Paznokcie tych gadów, są długie i ostre. Umożliwiają im bowiem szybkie i zwinne poruszanie.

4. Kameleony są pięciopalczaste. Piec mocnych palców, umożliwia im nie tylko poruszanie, ale również bezpieczne utrzymywanie się na gałęzi.

5. Ogon kameleona jest długi lecz bardzo przydatny. Służy im głównie do zachowania pozycji. Kameleony potrafią owinąć ogon wokół przedmiotu.

6. Choć z żabami nie mają nic wspólnego, tak samo jak one wykorzystują swój długi na kilkanaście centymetrów język do polowania.

7. Gady są bardzo wolne. W sytuacji zagrażającej ich życiu, wykorzystują więc powietrze. Nadymają swoje ciało gdy czują się zagrożone. Ma to na cel odstraszenie przeciwnika.

8. Kolor kameleona zmienia się wraz ze zmianą otoczenia lub podczas komunikacji z innymi jaszczurkami.

w terrarium

9. Kameleony bardzo przywiązują się do miejsca w którym przebywają. Często zdarza się tak, że bronią swojego drzewa. Aby mogły czuć się bezpiecznie, często zwisają głowa do dołu, przypominając liście na drzewie. Zapewnia im to świetny kamuflaż.

10. Kameleon jest bardzo wrażliwy na temperaturę. W niskiej temperaturze, około 10 cm jego skóra szarzeje. Gdy ma wystarczająco ciepło, jego kolor jest intensywny.

11. Wśród wielu gatunków kameleonów, tylko nieliczne są jajożyworodne. Jaja twardnieją w brzuchu kameleona i po ich złożeniu w miejscu wybranym przez gada, kameleony wykluwają się do 4 tygodni.

12. Rozmiary kameleonów są zróżnicowane, w zależności od gatunku. Najmniejszy gad osiąga około 2. 5 cm, zaś największy około 60 cm.

13. Jaszczurki są dość drobne, a ich masa nie przekracza 1 kilograma.

14. Pokarm dla gadów jest zróżnicowany. Zależy on od gatunku. Małe zwierzęta zjadają pająki oraz owady, zaś większe gatunki żywią się również myszami czy małymi ptakami.

15. Charakterystyczną cechą dla kameleona jest ciało mocno bocznie spłaszczone.

16. Grzbiet kameleona jest ostry oraz płaski.

17. Oczy gada są niezależne od siebie, dlatego każde oko może patrzeć w innym kierunku. Dzięki tej umiejętności, kameleon może obserwować otoczenie bez obracania głowy.

oko kameleona

18.  Kameleony maja świetny wzorki. Oprócz podstawowych kolorów reagują również na światło ultra fioletowe.

19. Język jaszczurki jest szorstki a jego końcówka lepka, co umożliwia większe prawdopodobieństwo zdobycia pożywienia.

20. Długość języka kameleona jest zbliżona do długości jego ciała.

21. Naturalnym środowiskiem kameleonów jest Madagaskar oraz Afryka.

23. Do najbardziej intrygującego kameleona zaliczamy rożową panterę. Nazwa oczywiście wywodzi się od umaszczenia gada.

22. Kameleony prócz owadów i pająków żywią się również owocami i warzywami.

24. Długość życia jaszczurek jest zależna od temperatury, warunków panujących w terrarium oraz pożywienia. Najdłużej żyją około 12 lat.

25. Terrarium dla kameleona powinno być zadbane i ciepłe. Jeśli gad ma terrarium z siatki, będzie żył dłużej.

26. Z greckiego kameleon oznacza lew na ziemi.

27. Największe kameleony znoszą około 100 jaj, będą w hodowli.

28. Jaszczurki zakopują swoje jaja, które spędzają po ziemią nawet 12 miesięcy. Długość wylegiwania zależna jest od gatunku.

29. Najmniejszym kameleonem jest Brokesia Micra. Osiąga maksymalnie 3 cm.

zielony

30. Do największego gatunku zaliczamy Kameleona olbrzymiego. Osiąga około metra długości.

31. Kameleony są bardzo wymagającymi stworzeniami. Aby mogły dobrze się rozwijać, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Terrarium dla tego gada, powinno mieć dobrą wentylację, dlatego najlepiej zdecydować się na terrarium z siatki.

32. Kameleony nie słyszą. Reaguje jednak na drgania, które powstają w ich otoczeniu.

33. Terrarium dla kameleona, powinno być duże, jednak nieprzesadnie. Jeśli mały kameleon będzie przebywał w ogromnym terrarium, może mieć problemy z polowaniem.

34. Kameleony uwielbiają ciepło. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, warto zadbać nie tylko o lampę, ale również taśmę ledowa. Można nią owinąć ulubione gałęzie gada. Przy ich zakładaniu, trzeba jednak uważać, by nie doszło do poparzenia.

35. Jaszczurki nie lubią zmieniać otoczenia. Bardzo przywiązują się do miejsca w którym przebywają.

36. Kameleony są świetnymi obserwatorami. Uwielbiają chociażby obserwować najbliższe otoczenie zza okna. Pamiętaj jednak, by zabezpieczyć miejsce w ktorym przebywa Twój gad, by nie stała się mu krzywda.

37. Gady nie lubią urozmaicania diety. Mogą nawet rozpocząć głodówkę.

38.  Terrarium w którym przebywa jaszczurka, należy skraplać wodą. Kameleony spijają ociekającą wodę ze ścianki terrarium.

39. Mapy kameleon potrafi średnio co dwa tygodnie zrzucać wilinkę.

40. Kameleony słyną nie tylko z wielkiego poruszania się, ale również z bezpiecznego chodzenia. Poruszają się obserwując otoczenie a ich chód przypomina skradanie się.

41. Kiedy kameleon zaczyna się denerwować, na jego ciele pojawiają się jaskrawe kolory.

42. Jaszczurki trudno przyzwyczaić do właściciela. Często się zdarza, że mimo wielu prób, w ogóle nie udaje się przekonać do siebie zwierzaka. Nie należy więc na siłe przekonywać gada do siebie, gdyż może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, a silny stres, może przyczynić się do zmniejszenia apetytu.

43. Kameleon przez to, że przywiązuje się do otoczenia w którym przebywa, może być agresywny podczas powiększenia hodowli. Może dojść również do tego, że zaatakuje rywala.

44. Samiec i samica jest poligamiczny.

45. Kameleon nie przywiązują się do swojego potomstwa. Młode tuż po przybyciu na świat, są skazane na siebie.

46. Jaszczurki świetnie się ukrywają. Nie tylko potrafią wtopić się w otoczenie, Ale również potrafią spłaszczyć ciało, by schować się za gałęzią czy liściem.

47. Kameleony większość czasu spędzają na drzewie. Unikają w ten sposób zagrożenia ze strony innych drapieżników.

48. Na świecie występuje aż 200 gatunków tych jaszczurek.

49. Język kameleona wykonuje ruch w ciągu zaledwie jednej sekundy.

język kameleona

50. Pośród licznych gatunków kameleonów, ponad połowa jest pod ochroną z powodu prawdopodobieństwa wyginięcia.

51. U kameleonów oczy są zarośnięte. Mają jednak niewielki otwór na samą źrenice.

52. Kameleony są zwierzętami płochliwymi i skrytymi. Uwielbiają chować się za przedmiotami i roślinami znajdującymi się w ich otoczeniu.

53. Aby jaszczurka rozwijała się prawidłowo, należy dostarczyć jej dużej ilości wapna, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

54. W przeciwieństwie do samców, samice mogą przebywać razem w jednym terrarium.

55. Ciało kameleonów pokryte jest ziarnistymi łuskami.

56. W zależności od rejonu występowania oraz warunków do życia, kameleon występuje w kilkunastu różnych kolorach. Do najczęściej występujących zaliczamy kolor zielony, brązowy, żółty, czerwony oraz niebieski.

57. Na ciele kameleonów możemy dostrzec liczne kolce oraz rogi. Te wyjątkowe części ciała mają za zadanie odstraszyć intruzów.

58. Kameleony należą do zwierząt, które czekają na zdobyć. Nie szukają pożywienia lecz czekają, aż ono samo do nich przyjdzie. Potrafią wytrzymać w bez ruchu kilka godzin.

59. Gatunek Brookesia Micra jest najmniejszym kręgowcem  owodniowym.

60. Pierwszy gatunek kameleona zaobserwowano ponad 100 milionów lat temu.

61. Powodem dla których kameleony zjadają owoce, jest prawdopodobnie zawarta w nich woda, która pomaga im ugasić pragnienie. Należy też pamiętać o cytrusach, które szkodzą jaszczurką. Pamiętaj więc, aby z rozwagą przygotowywać pokarm dla kameleona.

62. Kameleon hodowlany nie potrafi pić z miski ani innego zbiornika na wodę.

63. Okres godowy kameleonów przypada na wrzesień lub październik. W tym czasie Twoja samiczka może być ospała, poddenerwowana oraz może przyjmować mało pokarmu. To normalne zachowanie.

64. U kameleona jemeńskiego występuje charakterystyczny hełm na głowie.

Kameleon jemeński
Kameleon jemeński

65. Jaszczurki zazwyczaj wypróżniają się raz dziennie, w tym samym miejscu.

66. Samice kameleona składają jaja nawet przez trzy dni. Wszystko zależy od warunków w których przebywają.

67. Ciąża u jaszczurki trwa około 4 tygodni.

68. Samica jest w stanie złożyć jaja nawet trzy razy w roku.

69. Kiedy między dwoma kameleonami dochodzi do bójki, oba okazy stają do siebie bokiem. W ten sposób sygnalizują rozdrażnienie i chęć stoczenia bójki.

70, samice niektórych gatunków są wstanie same się zapłodnić.

71. Gady nie przepadają za bliskim kontaktem z człowiekiem, dlatego nie powinno się ich brać zbyt często na ręce.

72. Kask czy też przez wielu ludzi nazywany hełm, posiadaj samiec jak i samiczka. Samiec ma jednak większy i bardziej twardy kask.

73. Terrarium dla Kameleona powinno być oświetlane przez minimum 20 minut, a sesja powinna być kilkukrotnie powtórzona.

74. Łapy gada są bardzo silne i sprawne. Dzięki temu zwierzak doskonale się wspina i przemieszcza z jednego elementu na drugi.

75. Jaja kameleona składa się w dole wykopanym przez samice. Ma on około 20 cm głębokości.

76. Jaszczurki są z pozoru nie groźne dla ludzi. Są doskonałym wyborem do hodowli dla doświadczonych hodowców.

77. Kameleony są bystrymi zwierzętami. Uwielbiają obserwować otoczenie, dlatego uwielbia wysokie miejsca. W naturalnym środowisku często przebywa na szczecie drzewa.

78. Kameleon lamparci jest najbardziej wybarwionym gatunkiem w śród 200 gatunków kameleona.

kameleon lamparci
kameleon lamparci

79. Jeden kameleon potrafi złożyć około 150 jaj. Młode, są szare a ich kolor zmienia się stopniowo po kilku tygodniach.

80. Przed kopulacją, samiec zmienia kolory, by zachęcić samiczkę do stosunku.

81. Płeć kameleonów rozróżnia się po ubarwieniu charakterystycznym dla każdego gatunku.

82. Ulubionym przysmakiem dla kameleona jest szerszeń.

83. Zdenerwowany kameleon zmienia barwę. Na jego ciele pokazują się charakterystyczne ciemne plamy.

84. Podczas kontaktu samca z samicą, najczęściej samica pała agresją do samca.

85. Aby przygotować odpowiednie warunki do złożenia jaj, należy umieścić minimum 30 cm torfu.

86. Kiedy samica spodziewa się jaj, nie należy dostarczać jej stresu gdyż nie złoży jaj i dojedzie do śmierci

87. Za mała wilgotność w terrarium, może spowodować złe wylinienie gada, co przełoży się na powstanie zgrubień na ciele gada.

88. Kiedy kameleon przez długi czas ma otwarte usta, może to świadczyć o zbyt dużej temperaturze otoczenia.

89. Mimo doskonale rozwiniętej technice polowania, nigdy nie powinno zostawiać żywych świerszczy na dłuższy czas bez kontroli. Kiedy kameleon jest najedzony, taki szerszeń może go zaatakować i boleśnie pogryź.

90. Doskonałą rośliną do terrarium jest paproć lub trzykrotka.

Kameleon Jacksona

91. W cieplejsze dni, warto wystawić kameleona na promienie słoneczne. Witaminy dobrze wpłyną na kondycję jego skóry.

92. Kameleony są delikatnymi zwierzętami, które często narażone są na uszkodzenia ciała. Warto zwrócić uwagę czy w miejscu w którym przebywa kameleon, nie ma ostrych przedmiotów.

93. Decydując się na hodowle należy pamiętać o rejestracji zwierzaka.

94. Zbyt długi stres może wywołać śmierć. Staraj się więc o jak najlepsze warunki dla kameleona.

95. Jaszczurki nie przepadają za wodą. Nie będą więc kąpać się w zbiornikach wodnych i sztucznych wodospadach.

96. Najlepszym miejscem do wygrzewania są kamienie i gałęzie.

97. Za wysoka temperatura może spowodować przegrzanie się organizmu.

98. W przeciwieństwie do innych gadów, kameleony nie posiadają trucizny i zębów jadowych.

99. Klimatyzowany pomieszczenie, może wpłynąć na wysuszanie się ciała jaszczurki.

100.  Kameleon jest agresywny w przypadku włożenia ręki do terrarium. Wszystko za sprawą obrony swojego terenu. Jeśli chcesz wyciągnąć go z terrarium pozwól mu samemu wyjść lub podaj patyk na który się wdrapie.

Hodowla egzotycznych zwierząt nie musi być trudna i nieprzyjemna. Aby nie zrobić zwierzakowi krzywdy i przy tym, cieszyć się pięknym, nowym zwierzakiem, warto zagłębić wiedzę na temat życia poszczególnych gatunków.

Sposobu ich odżywiania, pielęgnowania oraz przechowywania

Ważne jest również zaopatrzenie się w profesjonalny sprzęt, który będzie dostarczał niezbędnych rzeczy dla naszego pupila.

Przed zakupem warto również upewnić się, czy mamy wystarczający budżet na hodowle danego gatunku.

Profesjonalny i niezbędny sprzęt jest drogi i często trzeba go wymieniać lub naprawiać.

Jeśli nie stać nas na podstawowe wyposażenie, nie decydujmy się na zakup kameleona, gdyż w ten sposób możemy wyrządzić mu ogromną krzywdę.

Sprawdź również pobliskie kliniki weterynaryjne i upewnij się, czy w Twojej okolicy są specjaliści zajmującymi się jaszczurkami oraz są wstanie pomóc Ci przy ewentualnym leczeniu.

Jest to bardzo istotne, gdyż w przypadku nagłej choroby, nie będziesz wstanie zagwarantować jaszczurce fachowej i szybkiej opieki.

Pamiętaj również o obowiązkowej rejestracji kameleonów

w nocy

Z powodu zagrożenia wyginięcia gadów, wprowadzono obowiązkową rejestrację wszystkich zakupionych zwierząt,

To już chyba wszystkie najważniejsze informację, które musisz wiedzieć o kameleonach przed ich zakupem.

W razie potrzeby, koniecznie wróć do artykułu i sprawdź informacje na temat kameleonów.