Ciekawostki

Rośliny które występują w Oceanie Spokojnym

rafa koralowa

Ocean Spokojny obejmuje ogromny obszar naszej planety i obejmuje szereg ekosystemów – każdy z nich posiada własną kolekcję gatunków roślin i zwierząt.

Ten duży zbiornik wodny składa się ze słonej wody, która zawiera wiele gatunków morskich.

Pacyfik można podzielić na trzy rodzaje ekosystemów: przybrzeżny, rafę koralową i otwarty ocean.

Koralkowate

Algi koralowe działają jako źródło pokarmu, system wsparcia strukturalnego i ochrona środowiska dla słonej wody, a nawet słodkiej wody, systemów rafowych. Algi koralowe są bardzo ważną częścią rafy i mogą być pożądane również w akwarium domowym. Te różowe, kamieniste skorupki znajdują się w oświetlonych słońcem częściach dna morskiego, od biegunów po tropiki.

Okrzemki

Jest to gromada lub klasa jednokomórkowych glonów. Są one jedynym organizmem na planecie, którego ściany komórkowe składają się z przezroczystej, opalinowej krzemionki.

Aldrowanda pęcherzykowata

Co ciekawe jest to roślina mięsożerna żywiąca się zooplanktonem, larwami komarów i malutkim narybkiem.

Glony Listownicowce

Najlepiej rośnie na Oceanie Spokojnym ze względu na niską temperaturę wody. Glony te mają takie same zdolności jak trawa morska.

Listownica cukrowa

Sugar kelp to brązowe algi, znane z brązowego mchu, charakterystycznego ostrza o falistych krawędziach i słodkiego smaku.

Undaria pierzastodzielna

Jest rodzajem słynnej rośliny wodorostów morskich, które można znaleźć w oceanie. Często jest opisywana jako superżywność. Undaria pierzastodzielna ma w sobie lekką słodycz.

Anthopleura xanthogrammica

Anthopleura xanthogrammica, czyli gigantyczny zielony ukwiał, jest gatunkiem międzypływowego ukwiała morskiego z rodziny Actiniidae. Występują głównie wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej i Środkowej, od południa Alaski po Panamę.

Listownica palczasta

To duża brązowa alga z rodziny Listownicowatych. Występuje w strefie sublitoralnej na północy. Jest pospolitym wodorostem występującym w płytkich morzach wokół wybrzeży.

Fucus spiralis

Jest gatunkiem rośliny glonów brunatnych. Przeciętny Fucus spiralis może osiągać 30 centymetrów długości. Gałęzie tej rośliny są często podzielone na dwie części. Fucus spiralis rośnie również na twardych powierzchniach, takich jak skały. Liście tego gatunku roślin są płaskie i skręcone.

Metridium farcimen

Ten duży ukwiał może osiągnąć 1 m wysokości i ma ponad 200 cienkich, stosunkowo krótkich macek. Zazwyczaj jest biały, ale może też być brązowy lub różowo-pomarańczowy.

Trawa morska

To roślina rosnąca na Oceanie Spokojnym. Woli rozwijać się w płytkich partiach dna oceanu. Trawa morska może tworzyć „dywan” na dnie oceanu. Liście trawy morskiej są bardzo długie. Korzenie są zakopane głęboko w piasku oceanu.

Krasnorosty

Algi czerwone, jeden z około 6000 gatunków glonów głównie morskich, często spotykanych przy innych roślinach brzegowych. Gracilaria, Galaretówka i inne czerwone algi są wykorzystywane do produkcji agaru o dużym znaczeniu, stosowanego powszechnie jako pożywka dla mikroorganizmów.
Algi czerwone są czerwone z powodu obecności fykoerytyny pigmentowej. Pigment ten odbija światło czerwone i pochłania światło niebieskie.

Fitoplankton

Jest bardzo małą rośliną. Jest tak mała, że gołym okiem nie można zobaczyć jej prawdziwej formy. Również fitoplankton zawiera fluorescencję. To właśnie ta fluorescencja sprawia, że są one nieco rozpoznawalne w wodzie.

Gronorosty

Gronorosty to brązowe algi, a „winogrona” to pęcherze powietrza, które utrzymują je na powierzchni. Może wyglądać jak przylegające do dna morskiego rośliny spotykane w wodach przybrzeżnych, ale to nie do końca prawda.