Polska

Co Warto Zobaczyć w Radomiu i Okolicach w 2024

airshow w Radomiu

Radom głównie kojarzony jest przez nas z powodu memów i żartów z jego udziałem. Kto bowiem z nas nie słyszał o tym, że,, Radom to stan umysłu” oraz, że tamtejsze lotnisko to jeden wielki żart. Lecz czy to miasto nie ma do zaoferowania nic więcej niż żarty z jego udziałem? Zacznijmy od początku. Jest to miasto leżące w województwie mazowieckim, nad rzeką Mleczną. Jego powierzchnia to 111 tys km. kwadratowych a a liczba mieszkańców to 213 tys. Pomimo niekorzystnej opinii i żartów jest ono bardzo bogate jeśli chodzi o historię i zabytki. Co więc warto zobaczyć będąc w tym pięknym mieście?

1. Muzeum Wsi Radomskiej

Jest to polska wieś w czasach gdy nie było jeszcze elektryczności i mechanizacji. Zobaczymy tam staro ludowe stroje ozdoby mieszkań oraz urządzenia i narzędzia używane w tamtych czasach. Wszystkie urządzenia tam działają oraz przekazują pewna wiejską energię i spokój.

2. Ulica Stefana Żeromskiego

Po zwiedzaniu wsi poranna wielkomiejski zgiełk. Ul. Stefana Żeromskiego jest reprezentacyjnym elementem Radomia. Zabytkowe barokowe budynki i piękne gmachy przyciągają wzrok i przenoszą w tamte czasy. Do tych budynków należą między innymi dom Gąski, który pochodzi z przełomu XVI i XVI wieku. Dawne ludowe historia mówią że w 1656 mieszkał tutaj Karol X Gustaw.

3. Klasztor Benedyktynek

Jest to budynek połączony bezpośrednio z kościołem Świętej Trójcy. Zbudowany w latach 1619-1627 w stylu barokowym. Został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego oraz odbudowany na początku XVIII wieku.

4. Stare ogrody

Jeśli zwiedzamy Radom w upalny dzień z pewnością będziemy chcieli trochę czasu w chłodzie. Świetną okazją do tego będzie wizyta w Starym Ogrodzie. Jest to zabytkowy park miejski założony w 1824 roku. Był to jeden z pierwszych tego typu parków w Polsce i obecnie jest to jeden z najstarszych.

5. Pałac Sandomierski

Budynek zaprojektowany w 1825 przez Antonio Corazziego, posiada bogatą historię. Był on bowiem budynkiem niemieckich służb w tamtym rejonie oraz siedzibą tajnej policji. Obecnie jest siedziba urzędu miejskiego oraz wszelkich instytucji Poniatowo Wojewódzkich.

6. Muzeum Instrumentów Ludowych

Znajduje się ono w miejscowości Szydłowiec, w tamtejszym zamku. Dzięki niemu poznamy historię muzyki oraz jak kiedyś była ona wykonywana. Znajdziemy tam wiele instrumentów ludowych które obecnie nie są używane przez artystów jak i te używane po dziś dzień.

7. Neogotycka świątynia

Z powodu ich neogotyk jest bardzo rzadko spotykany w architektonice polskiej warta zobaczenia jest również katedra katedra pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Ta zabytkowa świątynia pomimo wieku zachowała zabytkowe zdobienia i elementy wyposażenia przez co jest jedną z najładniejszych w tej części polski.

8. Zabytkowa stacja

Jako jedna z części szlaku turystycznego zabytki Radomia jest również stacja kolejowa otwarta w 1885 roku. Mimo licznych zniszczeń spowodowanych II wojną światową i modernizacji w celu dostosowania do nowych technologii zachowała ona pierwotny wygląd. Zobaczymy tam zdobione perony czy wyposażenie nie spotykane w innych tego typu miejscach.

9. Ług Gołębiowski

Jest idealnym miejscem dla fanów ekologii i warte polecenia jest również zobaczenie ługu Gołębiowskiego. Stanowi on jedyny teren ekologiczny w Radomiu Gdzie żyją liczne gatunki zwierząt i ptaków.

10. Muzeum Sztuki

Dla osób zainteresowanych sztuką bardzo ciekawym miejscem do zobaczenia jest Muzeum Sztuki Współczesnej znajdujące się własnie w Radomiu. Można zobaczyć tam mnóstwo dzieł licznych autorów które zainteresują każdego konesera sztuki.

Radom pomimo pewnego zatrzymania w czasie i opóźnienia w rozwoju o infrastrukturę oferuje bardzo wiele zabytków i miejsc w których można miło spędzić czas. Nie warto wierzyć memy uprzedzeniom dotyczących tego miasta i jego mieszkańców lecz samemu przyjechać i je zobaczyć. Gwarantujemy że nie pożałujecie.