Podróże

Przygotuj się na europejskie wakacje

Znalezienie idealnego zakwaterowania na urlop w Europie — czy to w toskańskiej willi, francuskiej farmie, czy w mieszkaniu tuż nad ulicami Londynu — może być dość trudne, każdy kraj ma swoją specyfikę i zasady, których zgłębienie może być trudne dla obcokrajowca, szczególnie jeżeli mówi w danym języku. Jednak dzięki Internetowi, możemy dużo łatwiej porównać kraje i oferty. W tym przewodniku przyjrzymy się różnym możliwościom znalezienia mieszkania wakacyjnego w Europie, w tym platformom internetowym, lokalnym agencjom i innym metodom.

Znalezienie mieszkania

Najłatwiejsze źródła wynajmu mieszkań obejmują strony internetowe, które umożliwiają kontakt z właścicielami lub zarządcami różnych nieruchomości (od pokoju jednoosobowego po luksusową willę) oraz agencje wynajmu, w których pośrednik ułatwia wynajem.

Witryny agregatorów

Witryny takie jak Rentola umożliwiają znalezienie obiektu na dłuższy wynajem i umożliwiają przeglądanie szerokiej gamy obiektów. Oprócz tego, możemy ustawić zautomatyzowane wyszukiwanie z pomocą SearchAgent, który będzie szukał dla nas nieruchomości w podanych przez nas zakresach.

Właściciele uiszczają opłatę za umieszczanie w wykazie swoich miejsc i dołączają zdjęcia oraz mnóstwo innych informacji (liczba sypialni i łazienek, udogodnienia, dostępność miejsc parkingowych, pobliskie atrakcje i usługi itp.), które pomogą Ci podjąć decyzję. Czytanie recenzji poprzednich gości może pomóc zidentyfikować problematyczne punkty, które mogą zostać przemilczane w oficjalnym opisie.

Witryny te pobierają od ciebie płatności, gdy rezerwujesz, ale przekazują środki właścicielom dopiero po zameldowaniu, co jest metodą ochrony przed oszustwami. Opłata za rezerwację jest zazwyczaj wliczona w cenę. Większość witryn pozwala gościom oceniać gospodarzy. Aby zapewnić najemcom poczucie bezpieczeństwa, niektóre witryny wymagają od gospodarzy i gości „weryfikacji” poprzez przedstawienie dokumentu tożsamości wydanego przez organ państwowy i połączenie ich profili z internetowymi sieciami społecznościowymi. Gospodarze mogą uzyskać wyższy status, na przykład uzyskać „certyfikację” lub miano „superhosta”, dzięki dobrej obsłudze.

Anglia
sborisov, Canva.com

Agencje wynajmu

Jeśli wolisz wybierać z wyselekcjonowanej listy kwater, rozważ skorzystanie z agencji wynajmu domów i mieszkań. Korzystanie z agencji jest wygodne, wymienione przez nią miejsca zostały sprawdzone, a ich personel pomoże Ci znaleźć odpowiednie zakwaterowanie. Na przykład, jeśli podróżujesz z dużą grupą lub nie masz pewności, w jakiej dzielnicy chcesz się znajdować, może być łatwiej przekazać swoje potrzeby agencji wynajmu i zlecić jej wykonanie dodatkowej pracy. Apartamenty reprezentowane przez agencję zazwyczaj kosztują więcej, ale ta metoda często oferuje więcej pomocy i zabezpieczeń niż bezpośrednia rezerwacja.

Agencje mogą również dostarczyć cennej wiedzy o okolicy i polecić rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Należy jednak pamiętać, że współpraca z lokalnymi agencjami może wymagać wcześniejszego planowania i koordynacji.

Większe agencje wystawiają listy lokalizacji w całej Europie. Inne agencje koncentrują się na określonym regionie lub mieście. Na przykład Prague Stay koncentruje się na apartamentach w Pradze, podczas gdy France: Homestyle oferuje wynajem w całej Francji.

architektura
SeanPavonePhotos, Canva.com

Ludzie ludziom… – czyli korzystaj z sieci kontaktów

Rekomendacje ustne mogą być również świetnym sposobem na znalezienie mieszkania. Jeśli znasz kogoś, kto niedawno odwiedził dany kraj i miał świetne doświadczenia z wynajmem, poproś go o dane kontaktowe właściciela lub agencji. Dostaniesz informacje z pierwszej ręki o mieszkaniu i okolicy.

Zawężenie opcji

Zanim zdecydujesz się na wynajem, poznaj szczegóły obiektu, jego lokalizację i przewidziane udogodnienia.

  • Sprawdź lokalizację na mapie — dla jednej osoby „blisko centrum” będzie dla innej odludziem. Doradzamy wirtualnie zwiedzić okolicę za pomocą Google Street View. Weź również pod uwagę bliskość transportu publicznego i dobre połączenie nieruchomości z resztą miasta. Uwzględnij koszt dojazdu na zwiedzanie do ceny całkowitej. Jeśli planujesz jechać samochodem, zapytaj o parking.

  • Upewnij się, że znasz udogodnienia i specyfikę obiektu. Nie bój się zadawać pytań. Jeśli to mieszkanie, dowiedz się, na którym jest piętrze? Czy ma windę? Czy w kuchni jest kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy itp.? Jest pralka/suszarka? Jak niezawodne jest Wi-Fi? Nie tylko dowiesz się więcej, ale sprawdzisz także, jak reaguje druga strona. Jeśli właściciel lub agencja nie wydają się pomocni, cóż – lista nieruchomości jest długa.

  • Przeczytaj recenzje. Jeśli jest jedna skarga, możesz ją ignorować jako pochodzącą od zrzędliwego najemcy. Jeśli czwórka lub piątka ludzi zgłasza ten sam problem, zwróć uwagę. Należy pamiętać, że recenzenci w witrynach agregujących są bardzo zróżnicowani, od turystów wymagających luksusów po zatwardziałych podróżników z plecakiem, więc oczekiwania — i wynikające z nich opinie — będą się różnić. Recenzje publikowane przez agencję rezerwacji prawie na pewno są wybierane w celu wyeliminowania szczególnie negatywnych.

  • Pomyśl o tym, czego chcesz: tylko klucz i łóżko… czy szansy na poznanie miejscowych? Niektórzy gospodarze oferują samodzielne zameldowanie i minimalną interakcję, inni lubią spotykać się ze swoimi gośćmi. Przeczytaj opis i recenzje, mieć świadomość do kogo jedziesz.

Opłaty i potwierdzanie rezerwacji

Dokonując rezerwacji, spodziewaj się wpłaty depozytu, który może wynosić od 10 do 50 procent kosztów wynajmu. Wiele miejsc wymaga zapłaty całej kwoty przed podróżą lub po przyjeździe (ewentualnie w gotówce). Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem zapłaty jest korzystanie z witryny z ogłoszeniami, która może przetwarzać płatności kartą kredytową i zapewnia pewien stopień ochrony przed oszustwami. Uważaj na właścicieli, którzy chcą, abyś przeniósł transakcję do trybu offline, aby uniknąć opłat pobieranych przez wypożyczalnię; nie daje ci to możliwości odwołania się, jeśli coś pójdzie nie tak. Nigdy nie zgadzaj się na przelew pieniężny — jest to niezawodny sygnał zbliżającego się oszustwa.

Zanim sfinalizujesz rezerwację, przeczytaj umowę najmu, która zazwyczaj zawiera regulamin domu i zasady anulowania rezerwacji. Agencje mogą mieć znacznie bardziej sztywne zasady anulowania rezerwacji niż hotele (np. 30 lub 60 dni, a część depozytu może nie podlegać zwrotowi).

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, planując wakacje w innych państwach Europy, jest waluta. Jak wiesz, każdy kraj ma własną walutę lub korzysta z euro, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z kursem wymiany i mieć pod ręką lokalną walutę. Ponadto we wszystkich krajach europejskich akceptowane są również karty debetowe i kredytowe, więc dobrze jest aktywować usługę zniesienia opłat za transakcje zagraniczne (jeżeli twój bank ma taką w ofercie).

nadmorskie miasteczko
12019, Canva.com

Dodatkowe wskazówki

Ubezpiecz się, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić pokrycie nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak nagłe wypadki medyczne, odwołanie podróży, zagubiony lub skradziony bagaż oraz inne problemy związane z podróżą.

Upewnij się, że ustaliłeś szczegóły dojazdu do nieruchomości przed przyjazdem. Mieszkania, zwłaszcza te w dużych miastach, mogą być trudne do znalezienia. Numery domów często nie mają ze sobą oczywistej korelacji (na przykład we Włoszech numer 28 może znajdować się po drugiej stronie ulicy od numeru 2).

Wiedz, jak dostać się do środka. Niektórzy właściciele wyślą ci kod do zamka drzwi z klawiaturą lub skrytki, w której trzymają klucz. Inni będą chcieli umówić się na osobiste spotkanie, aby przekazać ci klucze i oprowadzić cię po okolicy. To dobra okazja, aby poprosić o wskazówki dotyczące sąsiedztwa. Kiedy właściciele odejdą, prawdopodobnie już ich nie zobaczysz.

Przeczytaj instrukcję. Wynajmowana nieruchomość jest zwykle dostarczana z „instrukcją obsługi” zawierającą informacje na temat obsługi urządzeń oraz sugestie dotyczące lokalnych restauracji, sklepów i zwiedzania. Sugestie właściciela nieruchomości mogą skierować Cię do autentycznych lokalnych restauracji i atrakcji, na które inaczej nigdy byś się nie natknął. Odwiedź pobliskie sklepom spożywczym, cukiernie i piekarnie.

Zostaw dom tak, jak go znalazłeś. Wyjeżdżając, zostaw miejsce czyste i w dobrym stanie — w przeciwnym razie możesz stracić część lub całość swojego depozytu zabezpieczającego. Niektórzy właściciele mogą poprosić Cię o minimalne sprzątanie przed wyjazdem (na przykład zdjęcie pościeli lub opróżnienie lodówki).

Podsumowanie

Znalezienie naprawdę świetnego mieszkania na urlop w Europie może być dość trudne, jest ona naprawdę oblegana przez turystów z całego świata (nawet w pandemii w UE turyści wykorzystali 1,4 mld noclegów), ale przy odrobinie dociekliwości i planowania, nie będziesz mieć z tym problemu. Po prostu musisz poświęcić na to trochę czasu. Masz do dyspozycji wiele możliwości znalezienia zakwaterowania, w tym platformy internetowe, lokalne agencje, i rekomendacje znajomych.

Dokonując wyboru, weź pod uwagę swój budżet, lokalizację i udogodnienia na miejscu, a także porę roku, w której podróżujesz, oraz lokalną walutę. Ponadto zapoznanie się z miejscami docelowymi przez Internet może dobrze wpłynąć na twoje wrażenia z wakacji.