Podróże

Przygotowania do podróży: Porady przed wyjazdem

samolot

Przygotowanie do wakacji może okazać się najtrudniejszym zadaniem, z jakim przyjdzie Ci się zmierzyć w tym roku. Przy tak wielu szczegółach, o których trzeba pamiętać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś małego, ale ważnego może umknąć. Możesz znacznie zmniejszyć ryzyko takiej wpadki, jeśli skorzystasz z najlepszego narzędzia samoorganizacji – listy kontrolnej. Stworzenie listy kontrolnej jest zadaniem samym w sobie, ale zrobiliśmy to za Ciebie. Poniżej znajdziesz listę rzeczy do sprawdzenia podczas przygotowań do podróży, wraz z kilkoma dodatkowymi wskazówkami, które sprawią, że Twój wyjazd będzie tak bezbolesny, jak to tylko możliwe.

1. Złóż niezbędne wnioski

O dokumenty najlepiej starać się z wyprzedzeniem, im wcześniej, tym lepiej. Niektóre zgłoszenia mogą wymagać konkretnych zdjęć. Na przykład zdjęcie do wizy amerykańskiej powinno być wykonane z szablonów zdjęć 1×1 i 2×2. Możesz wykonać te zdjęcia w salonie, lub zrobić je w domu za pomocą dedykowanego oprogramowania do obróbki. Sprawdź ten generator fotografii do dokumentów i stwórz bezproblemowo zdjęcia legitymacyjne.

2. Sprawdź swoje rezerwacje

papiery

Po pierwsze, upewnij się, że zarezerwowałeś każdy hotel i transport, którego będziesz potrzebował, aby dotrzeć do celu i wrócić. Pomóc w tym może wygodna usługa rezerwacji hoteli. Upewnij się również, że masz wystarczająco dużo czasu pomiędzy podróżami, aby odpocząć i trochę pozwiedzać. Dobrze jest zapisać sobie tę „mapę” i mieć ją zawsze przy sobie.

3. Zapewnij sobie dostęp do pieniędzy

Upewnij się, że masz dostęp do swojego konta bankowego w kraju, do którego jedziesz. Dobrze jest też mieć przy sobie wystarczającą ilość gotówki na całą podróż. Potrzebne pieniądze możesz wypłacić z bankomatu na lotnisku. Nie zapomnij również powiadomić swojego banku z wyprzedzeniem.

A skoro już przy tym jesteśmy, opłać rachunki, które mogą być należne podczas podróży.

4. Przygotuj ubezpieczenie

Sprawdź swoje dokumenty medyczne – certyfikat COVID, ubezpieczenie medyczne i tak dalej. Lepiej być zabezpieczonym niż żałować. Jeśli masz ubezpieczenie w tej chwili, sprawdź te 46 planów ubezpieczeń podróżnych.

5. Wydrukuj swoje dokumenty

Powinieneś mieć pod ręką zarówno cyfrowe, jak i papierowe kopie wszystkich swoich dokumentów podróżnych. Wydrukuj więc swoje karty pokładowe, potwierdzenia rezerwacji hotelu i samochodu oraz wszystko inne, co może być wymagane. Upewnij się również, że Twój telefon jest zawsze naładowany, jeśli trzymasz na nim jakieś dokumenty.

6. Sprzątanie domu

Pozbądź się z lodówki jedzenia, które nie przetrwa wakacji. Wykorzystaj wszystkie te produkty, aby przygotować smaczny posiłek przed wyjazdem lub przygotować kilka przekąsek na drogę. Jeśli masz możliwość zrobienia prania – zrób to. Wyłącz ogrzewanie, klimatyzację i wszystkie urządzenia, które możesz. A jeśli masz rośliny lub zwierzęta domowe, które wymagają opieki, upewnij się, że ktoś będzie w pobliżu, aby się nimi zająć. Po powrocie będziesz za to wszystko wdzięczny.

7. Pakuj się z wyprzedzeniem

walizka

Aby oszczędzić sobie męki pakowania się w pośpiechu, zbierz wszystko, czego potrzebujesz poprzedniego dnia – ubrania, przekąski, urządzenia do ładowania i inne. Lepiej też spełnić ograniczenia dotyczące wagi i objętości bagażu obowiązujące w danej linii lotniczej. Wystarczy sprawdzić wskazówki dotyczących pakowania bagażu. Będziesz miał więcej czasu na sprawdzenie wszystkiego przed wyjazdem. Pamiętaj też, że przepakowywanie się nie jest dobre, więc dokładnie sprecyzuj rzeczy, które chcesz zabrać.

8. Zamelduj się jak najszybciej

Obserwuj mapę miejsc siedzących. Być może uda Ci się zdobyć lepsze miejsca lub uiścić niewielką opłatę za miejsca premium, jeśli zgłosisz się jak tylko będą one dostępne.

9. Odpocznij przed wyjazdem

Przed wyjazdem dobrze się wyśpij. Na razie wyłącz telefon lub inne środki komunikacji, które mogą cię rozpraszać. Masz już wystarczająco dużo stresu, nie ma potrzeby dodawać go więcej.

Podsumowanie

Przygotowanie do podróży może być stresujące, a ty możesz ulec pokusie, aby zostawić rzeczy do ostatniej chwili, co tylko zwiększy twój stres. Skorzystaj z tych przydatnych rad, aby przygotować się z wyprzedzeniem i mieć bezstresowe wakacje.