10 interesujących ciekawostek o słuchu
Słuch to ten niezwykły zmysł, dzięki któremu mamy styczność z muzyką i możliwość poznania milionów dźwięków, z głosami naszych najbliższych na czele.
Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat słuchu.
1. Ośrodek słuchu człowieka przez całego jego życie pracuje bez odpoczynku. Słyszymy dźwięki, nawet kiedy śpimy, ale nasz mózg je blokuje, abyśmy mogli odpocząć.
2. Znajdujący się w uchu wewnętrznym ślimak jest odpowiedzialny za zmienianie fal dźwiękowych w impulsy elektryczne, które trafiają do mózgu. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznawać dźwięki.
3. Kobiety słyszą lepiej od mężczyzn. Są genetycznie wyposażone w umiejętność rozróżniania wysokich tonów, co pozwala nie tylko w opiece nad małym dzieckiem, ale też w rozmowie. Kobiety są w stanie po samym tonie wypowiedzi określić nastój rozmówcy.
4. Synestezja to zjawisko, podczas którego dźwięk wywołuje u niektórych ludzi doznania smakowe lub też kolorystyczne.
5. Infradźwięki oraz ultradźwięki to dźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie wyłapać. Pierwsze są dla nas zbyt niskie, a drugie zbyt wysokie.
6. Muszla przykładana do ucha tak naprawdę działa jak rezonator odbijający dźwięki z otoczenia oraz szum płynącej w naszych żyłach krew. To, co lubimy nazywać szumem morza, w rzeczywistości jest wzmocnionym dźwiękiem z danego pomieszczenia.
7. Im bardziej melodyjny jest język, jakim się posługujesz, tym większa szansa na to, że masz bardzo dobry słuch i wyczucie muzyki. Dowodem na to są Włosi oraz Chińczycy.
8. Hałas bywa nie tylko męczący, ale również śmiertelnie niebezpieczny. Z jego powodu rocznie umiera w Europie około 10 tysięcy osób, które wskutek hałasu borykały się z chorobami serca i stresem.
9. Ubytek słuchu nie oznacza, że człowiek słyszy wszystkie dźwięki ciszej. Bardzo często okazuje się, że przytłumione są tylko określone głoski, które brzmią, jakby ktoś wypowiadał je zza grubej ściany.
10. W amerykańskim stanie Minnesota znajduje się najcichszy pokój na świecie, który pochłania aż 99,99 procent dźwięków i jest wykorzystywany do licznych badań.