Ciekawostki

10 Ciekawostek o Przemyślu

fot. Prodi6520 / Wikipedia

Przemyśl to miasto w województwie podkarpackim, dawne miasto królewskie I Rzeczypospolitej i stolica ziemi przemyskiej. Przyciąga do siebie licznymi muzeami oraz zderzeniem kultury polskiej i ukraińskiej, ale to nie wszystko, co miasto to w sobie skrywa.

1. Położenie

Przemyśl położony jest między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. Z Przemyśla do Kołobrzegu i Odessy jest taka sama odległość, wynosi ona 695 kilometrów w linii prostej. Wsiadając w pociąg w Przemyślu, do obu tych miast można dojechać bezpośrednio.

2. Towarzystwo Dramatyczne imienia Aleksandra Fredry

W 1869 roku w Przemyślu założone zostało Towarzystwo Dramatyczne imienia Aleksandra Fredry, które popularnie nazywane jest Fredreum. To najstarszy amatorski teatr w całej Europie.

3. Stolnik przemyski

Stolnik przemyski Jerzy Wołodyjowski herbu Korczak, żyjący w latach 1620-1672, był pierwowzorem dla pana Wołodyjowskiego z „Trylogii” Sienkiewicza.

4. Kopiec Tatarski

W Przemyślu wznosi się Kopiec Tatarski. Ma on wysokość 352 metrów nad poziomem morza. Legenda głosi, że w tym miejscu zginął chan, dowódca wojsk tatarskich.

5. Latopis Nestora

Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w 981 roku w tak zwanym Latopisie Nestora.

6. Samodzielne księstwo ruskie

Przez prawie dwa wieki, zaczynając od roku 1087, Przemyśl był samodzielnym księstwem ruskim. Ziemia przemyska została na nowo włączona do Polski w 1340 roku przez Kazimierza Wielkiego. On też wybudował w mieście murowany zamek, który stoi do dziś.

7. Stolica ludwisarstwa i fajek

Miasto jest polską stolicą ludwisarstwa i fajek. W Wieży Zegarowej Przemyśla znajduje się jedyne w kraju Muzeum Dzwonów i Fajek.

8. Podzielone miasto

Podczas II wojny światowej miasto zostało podzielone: prawobrzeżna część miasta (Stare Miasto) została włączona do ZSRR, a lewobrzeżną (Zasanie) zajęli Niemcy.

9. Legenda

Nazwa miasta pochodzi od księcia Przemysława – według legendy ruszył on na polowanie i upolował niedźwiedzicę. W miejscu, gdzie do tego doszło, założył osadę, zaś zwierzę to umieścił w jego herbie. Miasto, jak Rzym, położone jest na siedmiu wzgórzach.

10. Pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu

W Przemyślu postawiono pierwszy w całym kraju pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. Powstał on w 2002 roku, zobaczyć go można, stając u zbiegu ulic Wodnej i Mostowej.