Ciekawostki

12 Interesujących Ciekawostek, Informacji i Faktów o Bizonach

Bizon

Amerykański bizon został nazwany narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych 9 maja 2016 roku. To majestatyczne zwierzę dołącza do szeregów Orła jako oficjalny symbol tego kraju. Poznajcie ciekawostki i ważne informacje o bizonach.

1. Największe zwierzęta lądowe w Ameryce Północnej, żubry, charakteryzują się garbem na przednich ramionach i szczuplejszą tylną częścią.

2. Jaka jest różnica między bizonem a bawołem? Podczas gdy bizony i bawoły są używane zamiennie, w Ameryce Północnej naukowa nazwa to bizony. Historycy uważają, że termin „bawół” wyrósł z francuskiego słowa wołowiny, „boeuf”.

3. Zarówno samce jak i samice żubrów mają jeden zestaw krótkich, ostro zakończonych, wydrążonych rogów, które wyginają się na zewnątrz i w górę z boków masywnej głowy.

4. Dojrzały bizon może osiągnąć 1,9 metra wysokości na garbie i 2,7 do 3,8 metra długości. Samice są zwykle mniejsze.

5. Yellowstone National Park jest jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie bizony żyją nieprzerwanie od czasów prehistorycznych.

6. Niegdyś żubry były szeroko rozpowszechnione od Alaski po północny Meksyk, ale obecny zasięg zajmowany przez stada hodowlane zmniejszył się do jednego procenta swojego pierwotnego statusu.

7. Bizony żywią się głównie trawą, roślinami i czasami jagodami. Znalezienie pożywienia w zimie nie jest dla żubrów problemem. Odpychają śnieg głową w celu znalezienia trawy.

8. Dziś stada można znaleźć w częściach Alberty, Kolumbii Brytyjskiej, Manitoby, Terytoriów Północno-Zachodnich, Ontario i Saskatchewan w Kanadzie, w Arizonie, Kalifornii, Idaho, Montanie, Południowej Dakocie, Utah, na Alasce i w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

9. Historia bizonów i rdzennych Amerykanów przeplatają się. Bizony były integralną częścią kultury plemiennej, dostarczając pożywienie, odzież i wartość duchową. Założona w 1992 roku Rada Plemienna Bawołów współpracuje ze Służbą Parku Narodowego Yellowstone w celu przekazywania bizonów z terenów parku narodowego na tereny plemienne.

10. Pomimo swoich rozmiarów bizony są bardzo szybkimi stworzeniami, zdolnymi do biega z prędkością nawet do 55 kilometrów na godzinę.

11. Pierwotnie żubry znajdowały się głównie na łąkach i prerii Ameryki Północnej. Obecnie rozmieszczenie żubrów jest bardzo ograniczone ze względu na spadek liczebności populacji, a ich przemieszczanie jest w dużym stopniu regulowane.

12. Możesz ocenić nastrój żubra po jego ogonie. Kiedy zwisa w dół i zmienia się naturalnie, bizon jest zazwyczaj spokojny. Jeśli ogon stoi prosto w górę, to uważaj. Może być gotowy do ataku. Bez względu na to, co robi ogon żubra, pamiętaj, że jest nieprzewidywalny i może zaatakować.