Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Teatrze Antycznym

fot. LBM1948 / Wikipedia

Okres przedpiśmienny starożytności obejmuje kilka tysięcy lat, a więc znacznie więcej niż wszystkie kolejne epoki aż do dnia dzisiejszego.

Wiemy dziś jednak, że to właśnie wtedy powstały fundamenty teatru, historiografii i wielu gatunków literackich. Teatr antyczny powstał na bazie uroczystości ku czci Dionizosa i na przestrzeni stuleci zmieniał swój charakter. Co warto wiedzieć o teatrze antycznym?

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.

1. Dionizos

Uroczystości ku czci Dionizosa, greckiego boga płodności, miały w sobie sporo z teatru. Aby usystematyzować obchody wprowadzano jednak innowacje, które coraz bardziej zbliżały świętowanie do sztuki teatralnej.

2. VI wiek

W VI wieku przed naszą erą chór, który brał udział w uroczystościach, wyłonił koryfeusza, który mu przewodził. Natomiast pierwszego aktora wprowadził na scenę Tespis.

3. Charakter kultowy

Z czasem widowiska zatracały charakter kultowy, jednak dalej były dostępne dla ludzi. Dzielili się oni na aktorów i publiczność, która bardzo żywo reagowała na to, co dzieje się na scenie. Jeśli aktorowi powinęła się noga, zdarzało się, że musiał znosić głośne gwizdanie czy obrzucanie orzechami.

4. Pierwsze greckie przedstawienie

Pierwszy greckie przedstawienie odbywały się na kolistej przestrzeni, gdzie było miejsce na orchestrę, ołtarz i widownię zwaną theatronem. Wraz z pojawieniem się aktora pojawiła się również scena, a później zadbano o to, aby urozmaicać ją za pomocą różnorodnych teł.

5. Ajschylos

Drugiego aktora do dramatu antycznego wprowadził Ajschylos. Zaś Sofokles odpowiadał za rozbudowanie obsady do trzech osób.

6. Aktorzy

W starożytności aktorami mogli być tylko mężczyźni, którzy wcielali się w role męskie i damskie. Używano wówczas akcesoriów do makijażu oraz butów na koturnach, dzięki którym aktorzy byli wyżsi i lepiej widoczni.

7. Starożytne widowiska teatru klasycznego

Starożytne widowiska teatru klasycznego odbywały się dwa razy w roku z okazji Dionizjów i Lenajów. Były wówczas łączone z konkursem dramatycznym.

8. Członkowie chóru

Członkowie zorganizowanego z okazji świąt chóru najczęściej byli amatorami, dlatego pojono ich winem, aby śpiewali energicznie i bez skrępowania.

9. Teatr antyczny

Aktorzy w teatrze antycznym ubierali szaty, które miały symboliczne kolory. Były one natychmiast rozumiane przez publiczność i pomagały w zrozumieniu treści utworu. Z kolei maski komiczne i tragiczne informowały o charakterze i wieku postaci.

10. Konwencje

Konwencje, które opracowano w teatrze antycznym, do dziś są wykorzystywane w teatrach na całym świecie. Antyczni twórcy stworzyli trwałe fundamenty dramatu, komedii oraz samego sposobu wystawiania sztuk.