Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Przemyślu

fot. flickr.com/photos/polandmfa/ | Mariusz Cieszewski / www.polska.pl

Przemyśl jest znany głównie, jako miasto dzielnego wojaka Szwejka, dawna siedziba króla Kazimierza czy polska stolica fajek. W Przemyślu znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto obejrzeć.

1. Rynek

Rynek w Przemyślu, który jest bardzo nietypowy i zapewnia spacer niemal antycznymi uliczkami, choć pochodzi z XIX wieku. Dodatkowo rynek jest pochyły. Na Rynku znajduje się pomnik dzielnego wojaka Szwejka.

2. Piwnice pod rynkiem

Piwnice pod rynkiem, gdzie turysta znajdzie niemal 400 m tras przez korytarze i sale na różnych poziomach. Z uwagi na panujący chłód, dawni mieszkańcy Przemyśla konserwowali tu żywność.

3. Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, czyli renesansowa budowla na Wzgórzu Zamkowym, ponad Sanem, który został wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego. Do dziś z tego okresu przetrwała tylko ostrołukowa baszta.

4. Kopiec Tatarski

Kopiec Tatarski (352 m n.p.m.) w Przemyślu, czyli Kopiec Przemysława (legendarnego założyciela miasta). Jego wysokość to nieco ponad 10 m.

5. Kościół archikatedralny

Kościół archikatedralny Wniebowzięcia NMP i Św. Jana Chrzciciela w Przemyślu to najstarsza z przemyskich świątyń. Budowa rozpoczęła się w 1460 roku. Obiekt wchodzi w skład Szlaku Romańskiego.

6. Twierdza Przemyśl

Twierdza Przemyśl, która kusi nie tylko zwolenników militariów. Forty twierdzy Przemyśl znajdują się w całym mieście i okolicznych miejscowościach tworząc system pierścienia wewnętrznego oraz pierścienia zewnętrznego (okolice Przemyśla). Obecnie Twierdza Przemyśl to dziedzictwo kultury oraz pomnik Bitwy Narodów 1914-15.

7. Muzeum Dzwonów i Fajek

Muzeum Dzwonów i Fajek, jedyne takie w Polsce, jest oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu i jest zlokalizowane w barokowej Wieży Zegarowej w centrum starego miasta.

8. Arboretum

Arboretum w Bolestraszycach, które znajduje się na terenie dawnej posiadłości rodziny Michałowskich, gdzie tworzył słynny malarz Piotr Michałowski. Wśród stawów i parkowych alejek można spotkać tysiące gatunków roślin z całego świata.

9. Muzeum Narodowe Ziemi

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, które powstało 1910 roku. W trakcie okupacji niemieckiej część zbiorów została wywieziona. O 2008 roku siedziba muzeum mieści się w nowoczesnym budynku przy Placu Berka Joselewicza.

10. Mury miejskie

Mury miejskie w Przemyślu, które pochodzą z XVI i XVII wieku. To Austriacy w XVIII wieku nakazali rozebranie murów otaczających miasto.