Polska

10 najlepszych ciekawostek o mieście Łodzi

miasto łódź

Łódź to miasto, które się kocha albo nienawidzi. Historia dawnych fabryk miesza się tu z nowoczesnością. Dzieje miasta podziwiać możemy w licznych muzeach na terenie miasta – Włókiennictwa, Kinematografii, Historii Miasta Łodzi czy Tradycji Niepodległościowych.

Łódzkie Muzeum Sztuki jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. To tu urodzili się Julian Tuwim o Artur Rubinstein. Przestrzeń miejska zachwyciła słynnego amerykańskiego reżysera Davida Lyncha. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy poszukują niepowtarzalnego industrialnego klimatu sprzed ponad stu lat.

Choć większość z nas kojarzy Łódź wyłącznie z jej przemysłową, związaną z włókiennictwem przeszłością warto wiedzieć, że co roku w Łodzi odbywa się kilkadziesiąt festiwali i przeglądów. Jest tu i Camerimage, Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Festiwal Fiesta Libre. Są to niepowtarzalne, interesujące imprezy, które przyciągają coraz większe grono turystów oraz miłośników teatru, filmu czy muzyki.

Łódź to trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce oraz największe polskie miasto położone w całości po zachodniej stronie Wisły.

W Łodzi wiele uwagi poświęca się sztuce teatralnej. Działa tu m. in. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr Muzyczny, teatry dramatyczne, teatry dla dzieci. Znajduje się tu także Teatr Wielki, będący drugim pod względem wielkości gmachem operowym w kraju i jednym z największych w Europie – ponad 1300 miejsc na widowni.

Wbrew pozorom i powszechnej niezbyt pochlebnej opinii Łódź jest miastem bardzo zielonym. Znajduje się tu około 70 skwerów oraz parków. Las Łagiewnicki znajdujący się w Łodzi jest największym miejskim kompleksem leśnym w Europie (na drugim miejscu jest Lasek Buloński w Paryżu). Dawniej te tereny stanowiły piękną, bezkresną Puszczę Łódzką. Te rejony obfitowały w wydajne źródła i nieprzebyte dzikie lasy. Dzięki temu niewielka osada w krótkim czasie rozwinęła się w potężny, prężnie działający ośrodek przemysłu włókienniczego.

Ulica Piotrkowska, najbardziej znana w Łodzi, powstała w miejsce traktu wiodącego do Piotrkowa Trybunalskiego. Dziś ulica ta, potocznie zwana „Pietryną” nadal jest kręgosłupem Łodzi. To według niej zwykle określa się położenie poszukiwanych miejsc. Spacerując po niej możemy odwiedzić ponad 100 pubów i restauracji otwartych do białego rana. To właśnie tutaj znalazły swe miejsce markowe sklepy, a w sezonie letnim liczne kolorowe ogródki gastronomiczne, zachęcające do odpoczynku.

Czy wiesz, że część podwórek przy ulicy Piotrkowskiej (począwszy od skrzyżowania z ulicą Więckowskiego aż do ulicy Zielonej) jest krzywa ? Miejsca te powstały w XIX wieku. Wtedy miasto bardzo szybko się rozwijało, wciąż przybywało nowych mieszkańców. Wytyczano nowe działki mieszczące się pomiędzy polami uprawnymi. Stanowi to świetny dowód na to, iż Łódź była niegdyś osadą rolniczą, gdzie istniały liczne pola uprawne oraz hodowlane zwierzęta gospodarskie.

Najbardziej znana ulica to bez wątpienia Piotrkowska, ale nie jest ona najdłuższą w Łodzi. Jest nią natomiast ulica Pomorska, która liczy 11 318 m długości. Ma 608 numerów i krzyżuje się z 40 ulicami. Nazwę swą zawdzięcza upamiętnieniu zaślubin Polski z Morzem. Niegdyś, w okresie istnienia Polski Ludowej, jej patronem był Marceli Nowotko, natomiast pierwotnie nosiła ona nazwę Średnia.

W Łodzi warto obejrzeć jedyne w naszym kraju Muzeum Kinematografii. Mieści się ono w XIX – wiecznej rezydencji Karola Scheiblera, dawnego największego potentata łódzkiego. Obejrzeć możemy tutaj niezwykle ciekawe wystawy, oryginalne scenografie z popularnych filmów, zapoznać się z tajemnicami kina oraz z wielkimi postaciami z historii kinematografii.

Dawne piękno i potęgę włókienniczego dziedzictwa miasta widać przede wszystkim w architekturze Łodzi. Znajdziemy tu zarówno wielkie, monumentalne, pełne przepychu pałace dawnych potentatów, jak i poprzemysłowe zabudowania. Do odnowionych ostatnimi czasy obiektów industrialnych należy m. in. słynna łódzka Manufaktura – czyli obecne centrum komercyjno-kulturalne, bardzo chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i również licznych turystów. Możemy tu zarówno zrobić zakupy, zjeść pyszny posiłek w jednej z wielu restauracji, a także wybrać się do teatru, kina lub galerii sztuki. W zimie na rynku Manufaktury możemy pojeździć na łyżwach, natomiast w lecie poopalać się albo pograć w siatkówkę plażową.