Porady

10 praktycznych porad na wymarzony urlop

mężczyzna stojący na szczycie góry

Dla każdego z nas urlop powinien być czasem odpoczynku, wolnym od pracy i okresem, w którym więcej czasu poświęcamy sobie i naszym najbliższym. Jak wygląda idealny urlop w dziesięciu krokach? Subiektywne spojrzenie na sytuację znajdą Państwo w moim artykule!

1. Zaplanuj dobry wypoczynek

dobrze, żeby na długo przed urlopem wiedzieć co chcemy robić podczas spędzania wolnego czasu. Fajnie w tym momencie zrobić coś, na co nie mamy czasu, w codziennej, szarej rzeczywistości. Może warto wyjechać nad jezioro lub góry –  to zależy od gustu każdego z nas.

2. Poświęć się swoim pasjom

Na co dzień nie mamy czasu na nasze zainteresowania, a podczas urlopu mamy więcej czasu na realizowanie naszych zainteresowań.

3. Poświęć czas najbliższym

W codziennym zabieganym życiu nie zawsze mamy czas na wspólne chwile z rodziną i przyjaciół, na których pielęgnację znajomości często nie mamy wystarczającej ilości czasu na co dzień.

4. Rób rzeczy, na które nie masz czasu na co dzień

Najważniejsze, żebyśmy na urlopie odpoczęli od codziennej, szarej i bardzo często nudnej – rzeczywistości. To może być idealny moment, żebyśmy odkryli nowe, unikalne hobby, lub zajęli się czynnościami, które wymagają renowacji. Być może jest to porządek generalny w naszym mieszkaniu. Być może podczas trwania naszego urlopu wypoczynkowego powinniśmy zacząć zajmować się uprawianiem nowego sportu. Koszykówka, tenis ziemny lub stołowy, squash – jak widać możliwości na realizację celów sportowych jest naprawdę wiele!

5. Poznaj nowe osoby

podczas urlopu możemy poznać kogoś nowego. Mamy więcej czasu, dlatego powinniśmy zmaksymalizować korzyści z niego wynikające. Na całe szczęście okres pandemii koronawirusa jest już opanowany i ze spokojem możemy wychodzić do ludzi, na miasto. To właśnie podczas trwania okresu naszego urlopu wypoczynkowego możemy poznać nowe osoby. Czy będzie to nowy przyjaciel lub nowa sympatia? Wiele zależy od naszej postawy w tym momencie.

6. Zmotywuj się do działania

Nie możemy pozwolić, żeby podczas trwania okresu naszego urlopu wypoczynkowego siedzieć w domu i nic nie robić. Warto w tym momencie podnieść naszą kreatywność i zmobilizować się do jak najszerszych działań. Nie musi się to wiązać z codziennym przymusem wstawania o piątej lub szóstej rano, ale naprawdę warto podjąć jak największe działania do tego, aby codziennie wieczorem kłaść się spać z myślą „No! Dzisiaj zrobiłem naprawdę wiele! Nie straciłem tego dnia na permanentne  granie na konsoli lub oglądanie seriali”.

7. Zwiedź ciekawe miejsca

Każda okolice, niezależnie od tego, czy mieszkamy w Górach Stołowych, Bieszczadach czy nad morzem, kryje wiele ciekawych miejsc, wartych poświęcenia swojego wolnego czasu i zwiedzenia go. Takie miejsca znajdują się właściwie w każdej części Polski, a bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to na terenie naszej Małej Ojczyzny kryje się jakiś ciekawy zamek, zoo lub park narodowy, którego zwiedzanie może zająć nam cały dzień. Dla wielu z nas będzie to świetna lekcja historii, bądź nauki na temat zwierząt i roślinności. Przede wszystkim będzie to kreatywny pomysł na spędzenie i odpowiednie wykorzystanie naszego urlopu wypoczynkowego.

8. Aktywnie spędzaj czas

Nie od dziś doskonale wiadomo, że idealnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, w szczególności jego odpowiednie zagospodarowanie podczas urlopu wypoczynkowego. Aktywność fizyczna jest znakomitym antidotum na nasze zdrowie, zarówno to fizyczne, ale również, a może i nawet, PRZEDE WSZYSTKIM – to dotyczące naszej psychiki. Warto pamiętać, że każde bieganie czy jazda na rowerze dostarczy naszemu organizmowi wielu endorfin, które mogą sprawić, że kiedy wrócimy do pracy po upływie czasu trwania naszego urlopu wypoczynkowego, to możemy stać się zupełnie odmienionymi ludźmi, dzięki pozytywnej energii.

9. Nie sprzątaj, leniuchuj!

Zdecydowanie powinniśmy pamiętać o tym, że podczas trwania naszego urlopu wypoczynkowego nie powinniśmy całkowicie poświęcaj się obowiązkom domowym takim jak sprzątanie, a co najgorsze – remont generalny całego mieszkania. Takie działania nie poprawią naszego zdrowia, ani tego fizycznego, ani psychicznego. Nadal będziemy zmęczeni, poprzez nowe obowiązki, które zawsze mają miejsce, w momencie kiedy decydujemy się na remont generalny mieszkania. Musimy być bardziej leniwi na urlopie!

10. Nie myśl o pracy

Według mnie, jest to najważniejsza z cech, którą tak naprawdę wręcz musimy spełnić podczas całego, możliwie jak najdłuższego trwania naszego okresu wypoczynkowego. Jeśli mamy pocztę outlooka lub inną pracowniczą, która pozwala nam w pewien sposób podglądać co dzieje się w biurze podczas naszej nieobecności – właściwie od razu powinniśmy ją odinstalować z naszego komputera. Nie powinniśmy również masowo wydzwaniać do naszych kolegów z pracy i szczegółowo wypytywać co ciekawego dzieje się w firmie, w której jesteśmy zatrudnieni. Urlop ma być dla nas czasem OBOWIĄZKOWEGO ODPOCZYNKU, a ten obowiązek należy spełnić z takim poświęceniem jak wszystkie służbowe wytyczne od szefa w szarej, codziennej rzeczywistości w naszym miejscu pracy!